„Megőrizhetőek az élet igazi értékei…” – Fodor Péter természetfotós művei a komáromi „Szinnyeiben” - KÉPEKKEL
Az élő Aranykert címmel a nemzetközi szinten díjakkal is elismert, nyékvárkonyi származású természetfotós, erdész, biológiatanár és könyvszerző, Fodor Péter fotókiállítása május 21-én nyílt meg a komáromi Szinnyei József Könyvtárban. Az alkotót Fabó Tibor, a Komáromi Jókai Színház Jászai Mari-díjas színművésze méltatta, a zenei aláfestést pedig Litauszky Pál szaxofonos, a Komáromi Területi Művelődési Központ szakreferense és Gerencséri Viktor, a Komáromi Művészeti Alapiskola gitártanára biztosította.

„A természetfotózás számomra jóval többet jelent ritka pillanatok megörökítésénél. Szabadságot, mert közben senki nem köti meg a kezem. Élményt és kalandot – folyton ráébreszt az Élet csodájára. Fejlődést - minden téren emberségre nevel, emberibbé tesz. Minél több időt töltök a lénnyel a fényképezőgép másik oldalán, annál inkább a hatása alá kerülök, és háttérbe kerül a fotó. A természet védelmét, mert a fotóban egyszerűsége ellenére hatalmas erő rejlik, tettekre késztet” – hangzott el a szerda esti megnyitón Fodor Péter művészi hitvallása.
Az alkotó szervezői vénáját is megcsillogtatta azáltal, hogy 2005-ben egyik alapító tagja volt a Szlovák Természetfotós Klubnak (SKFP), amelynek 2009 és 2014 között elnökeként is tevékenykedett, s akkor a klub felvette a Szlovák Természetfotós Szövetség (SAFP) nevet. Ez Szlovákiában mindáig ez az egyetlen természetfotósokat országos szinten tömörítő egyesület. Ugyancsak tagja a Nemzetközi Természetfotós Szövetségnek (IFWP) is. Társalapítója a 2020-ban létrejött Dunavit – Dunamenti Tájvédelmi Társulatnak. A környezetvédelmi célokat követő társulás megalakulását fontos mérföldkőnek tartja, mert külön öröm számára az, ha fotóival a természet és azon belül célzottan a szülőföldje természeti szépségeinek megóvásában segíthet.
Fabó Tibor méltatása során azt is hallhattuk, hogy rangos nemzetközi természetfotós pályázatokon díjazták fotóit, vagy értek el azok kiemelkedő helyezést (pl.: National Geographic Hungary, Év természetfotósa Magyarország, European Wildlife Photographer of the Year, Glanzlichter, BioPhotoContest, Maria Luisa Memorial…).
Már több könyve is megjelent, melyek időrendi sorrendben a következők: Csallóköz rejtett csodái (2009), az afrikai útja fotóit bemutató Vad éden (2014), Aranykert (2015), Kukkónia ABC (2017). Fotói és cikkei rendszeresen jelennek meg újságokban, magazinokban, naptárakban és további könyvekben is.
Bár nem tartozik a képeit gyakran kiállító fotósok közé, ám azok felkérésre több egyéni és csoportos kiállításon szerepeltek. Az utóbbiak keretében egy-egy fotója a világ több nagyvárosában, így Budapesten, Prágában, Pristinában, Münchenben, Lisszabonban, Varsóban, Ungváron, Sao Paolóban, Canberrában is helyet kapott. Mint megtudtuk: az aktuális egyéni fotós projektjei közé tartoznak a következők: DiverseDanube - A Duna védett területeinek és szigeteinek feltérképezése, valamint az Egyszervolt vízfolyamok – a Csallóköz egykori belföldi deltamaradványai.
„Fodor Péter képeit nézegetve rögtön szemet szúr, hogy milyen jelentőséget tulajdonít a kiválasztott téma hátterének. Nem más ez nála, mint csodálatos színek és fények finom harmóniája. Nem a véletlen műve, hanem egy festői tehetséggel megáldott, és a fényekre különösen érzékeny művész alkotói tudatosságáról árulkodik… Nincsenek óriáshegységeink, hatalmas vízeséseink, nincs egzotikus állat- és növényvilágunk, de a mi egünk éppoly pompás látnivalókkal szolgál, mint másoké, és a mi kisvilágunkban is épp annyi soha nem látott vagy legalábbis egyre kevésbé észrevett különös szépség lakozik. Csupa egzotikum nemcsak a máshol élők, hanem magyarjaink számára is, akik nem veszik a fáradságot, hogy alaposan körülnézzenek, és az értéket a nagyságban vélik megtalálni. Pedig csak le kellene hajolni, hogy azt megtalálják a mi szépségben oly´ gazdag kisvilágunkban. És ha megtalálták e kincset, talán majd vigyázni is fognak rá. Erre tanít Fodor Péter művészete” - írta róla Jankovics Marcell, a Nemzet Művésze, Kossuth- és Balázs Béla - díjas magyar rajzfilmrendező, grafikus, könyvillusztrátor, kultúrtörténész, író, politikus.
Külön figyelmet érdemelnek a „Szinnyei” emeleti kiállítóterében látható Fodor – művek tartalmasan szórakoztató képaláírásai. Például a Milyen a vöcsöknász? című fotója alatt ez olvasható: „Búbos vöcskök udvarlása: fejüket rázva, felmeresztett bóbitájukat és tollgallérjukat mutogatják egymásnak”. Az alkotóról, aki szintén szólt a jelenlevőkhöz, s pár kulisszatitkot is elárult, a www.peterfodor.photography oldalán is olvashatnak, illetve ott további fotóit is megtekinthetik.
Fabó Mária könyvtárigazgató a június 19-ig szemrevételezhető kiállításra, akár rendhagyó biológia órák keretében, várja a diákcsoportokat is, de vélhetően az óvodások szintén szívesen nézelődnének a lencsevégre kapott madarak, lepkék, valamint erdei, mezei és vízi élőlények között. Eközben remélhetőleg tudatosítanák: ők is a közös élővilágunk részei, éljünk velük békében, megőrizve a saját életterüket és nyugalmukat…