Meglepő felfedezés Krasznahorka várában
A várat a Ákos nembeli Szár Detre építtette a 14. század elején. 1322-től a Gömöri Batiz család vásárolta meg. Ettől a famíliától 1352-ben a Pelsőci Bebek család szerezte meg azerődítményt, 1441-től két évtizedig pedig a husziták tartották a kezükben. Tőlük Bebek István szerezte vissza. A kalandos életű Bebek Ferenc a mohácsi csata után hol Szapolyait, hol I. Ferdinándot támogatta. Krasznahorka várát ő vette körül 1539-1545 között egy külső várfallal és három félköríves bástyával. A Bebekek híresek-hírhedtek voltak nem csak Gömörben. Még saját pénzt is verettek a környék elrabolt harangjainak ércanyagából.
A család kihalta után a vár a királyra szállt, aki 1575-ben az erdélyi származású, csíkszentkirályi Andrássy Péter várkapitánynak adta zálogba. Õ a törökök ellen alaposan megerősítette, és reneszánsz elemekkel gazdagította. Az Andrássyaknak köszönhetően lett Krasznahorka fontos végvár. Mai formája a többszöri átépítés nyomait viseli magán. Erről egy közelmúltban felfedezett latin felirat is tanúskodik. A várkapu restaurátorai egy több mint 300 éves feliratot tártak fel. A szöveg magyar fordítása szerint a várkaput Andrássy Ferenc várkapitány állítatta a vár biztonsága érdekében 1729-ben. Mivel a felújítást az anyagiaktól függően folytatják, nem kizárt, hogy az ódon falak több - ma még rejtett - titkukat is felfedik.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ
Krasznahorka vára nagyjából háromszög alakú, s három övezetre osztható. Legfelül áll egy hatalmas négyszögletű torony és az ahhoz csatlakozó palotaszárny. A középső öv falát két patkó alakú ágyútorony erődíti, a harmadik ágyútorony már az alsó védőövbe való átmenetet biztosítja. Az alsó védőöv kapuját kis kör alakú torony védelmezi a délnyugati sarkon. A kapu fölött öt ágyú torka ásít a síkság felé. Kettőn Bebek Ferenc nevét olvashatjuk, a harmadikon az öntőmester neve és az évszám (1597) olvasható. A negyedik ágyú dísztelen, felirat nélküli, míg az ötödik a legdíszesebb, II. Miksa császár nevét és kétfejű sasos címerét hordozza magán.
A Várhegy déli oldalán kápolnaszerű építmény található. A második kapun bejutva balra az egykori kapuőr szolgálati lakása mellett lépcső lépcső vezet a vártemplomba, melyet a régi Dobogó-bástyából alakítottak ki. Építésekor megtalálták Andrássy István neje, Serédy Anna természetes úton mumifikálódott tetemét, melyet üvegkoporsóban helyeztek el a sekrestyében. A templom falában két Andrássy egészalakos, feliratos sírköve látható. A vár udvarára visszatérve balra lépcső vezet egy ajtóhoz, amelyen áthaladva eljut a látogató egy régi fegyverekkel, bútorokkal, edényekkel és szerszámokkal berendezett helyiségbe. A helyiségek ajtói fölött magyar nyelvű feliratok olvashatóak. A nagyteremben családi képek díszítik a falakat, valamint számos nyugat-európai uralkodó arcképe. A levéltár, az egykori lakószobák sok érdekes látnivalót tartogatnak a látogatók számára.
Krasznahorkát Rozsnyótól a kelet felé haladva, az 50-es úton lehet megközelíteni. A vár a községtől északra fekszik. Különlegessége, hogy egykori berendezése teljes épségben megmaradt, ma múzeumként látogatható. Jó hír az autósoknak, hogy csaknem a várkapuig vezet az autóút.