Mazán Anikó az örök törvényszerűségre keresi a választ, művei a létről szólnak - KÉPEKKEL
Februárban írtunk arról, hogy a zselízi származású, jelenleg az udvardi Majtényi Alapiskolában tanító, és Dunaszerdahelyen középiskolások számára felvételi előkészítőket tartó Mazán Anikó képzőművész - művésztanár Textura Temporaris et Statii – Az állandóság változó textúrája című önálló kiállítása elsőként nyílt meg a pozsonyi Liszt Intézet idei tárlatainak sorában. A sajátos hangulatot árasztó projekt május 30-ig látható 2. részének pedig a komáromi Limes Galéria adott helyet, ahol a május 9-i megnyitón Ferdics Béla képzőművész mutatta be az alkotót és tárlatanyagát. Annak egyik része az 1170 napja dúló ukrán-orosz háborúra hívja fel a figyelmet.

„A Limes Galériában, ahol maga a kiállítótér is egy egykori templom átlényegített teste, az installáció új jelentésréteggel gazdagodik. A mű egy szakrális tér emlékét idézi meg egy másik, ma már konceptuális reflexióként működő, volt szakrális térben. Ez az áttétel a romtapasztalatokat nemcsak dokumentálja, hanem idő – és helyérzékelési kérdéssé alakítja át. A galériatér nem helyettesíti a romot, hanem önreflexív médiumává válik annak, amit már nem lehet visszaidézni, csak emlékezni rá.
– hangzott el a pénteki megnyitón, ahol az alkotót és a látogatókat üdvözlő házigazda szerepét Farkas Veronika galériaalapító művészettörténész látta el.
E projekt célja, hogy a művészet nyelvével kérdéseket tegyen fel az idő, az emlékezet, az emberi használat és gesztus, valamint az anyagok narratívájáról.
– tudtuk meg a továbbiakban.
Akkor a festészeti tanulmányai mellett díszleteket készített, és színdarabokban játszott. A festőművész szakot, Bukta Imre, majd Ötvös Zoltán osztályában már a képzőművészeti egyetemen 2022-ben végezte el, majd egy évvel később képzőművész tanári diplomát is szerzett. Jelenleg az udvardi Majtényi Alapiskola rajz- és esztétikatanára, és Dunaszerdahelyen tart felvételi előkészítőket középiskolások számára. Munkásságát meghatározta az IN SITU-s csoportosulásban való részvétele. A festés és rajzolás mellett videó-performanszt is készített, tehát multidiszciplináris alkotóról van szó.
Saját bevallása szerint alkotásaival a célja az, hogy valamiféle dinamikát, feszültséget vagy paradoxont hozzon létre azáltal, hogy a szerves, természetes, az emberi jelenlétre (is) utaló jelenségeket szembeállítja a gépies, mesterséges, szervtelen anyagokkal. Ennek művészi eszköze nem a harsányság vagy az exhibíció: alkotásai kifinomult és visszafogott esztétikájúak, inkább a belső elmélyülés irányába viszik a szemlélőt.
A kiállítás egyik darabja az idő végtelenbe nyúló spiráljának lenyomata. A számsor, amely az ukrán-orosz háború napjait jelöli, folytatódik, mint az idő, amely egyszerre mérhető és felfoghatatlan. A rétegek és a hímzések nem csupán technikai elemek, hanem a lét törékenységének filozófiai metaforái. Az emberi tapasztalat itt a pillanatok múlandóságának és az emlékezés szubjektív félhomályának szövedékévé válik. Anikó ma az 1170-es számot írta fel ezen műve aljára, mert a szomszédban már 1170 napja dúl a háború.
Ferdics Béla végül leszögezte:
Az ifjú tehetség a Ma7-nek azt is elárulta: e projektjének további négy részét 2025-ben és 2026-ban majd Szőgyénben, Ábrahámban, Felsőszemeréden és Máriacsaládon, romtemplomokban, kastélykertben és templomban szemrevételezhetik az érdeklődők.