Március 15-e a Felvidéken
Nemzeti ünnepünk előestéjén mutatták be Másik Lehel és Vizeli Csaba Klapka című kétfelvonásos rockmusicaljét Dunaszerdahelyen.A fiatal szerzőpáros második darabja ez, mely az 1848/49-es forradalom és szabadságharc utolsó időszakába kalauzolja el a nézőket. Hősiesség, önfeláldozás, hazaszeretet, szerelem, árulás - mind megjelenik a történetben, melynek vezéralakja Klapka György és Haynau.
A darabot a Magyarock Dalszínház előadásában láthatta a közönség a dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központban. A főbb szerepeket Földes Tamás, Makrai Pál, Gerdesits Ferenc, Bodnár Vivien, Molnár Árpád, Másik Lehel, Szűcs József és Balogh Attila alakította. A rendezvényen ünnepi beszédet mondott Berényi József, a Magyar Közösség Pártja elnöke.
Kassán a Thália Színházban 16 órakor kezdődött az ünnepség. Köszöntőt mondott Czimbalmosné Molnár Éva, ünnepi beszédet mondott Prof. Dr. Rudas Imre, az Óbudai Egyetem rektora. A műsorban felléptek a Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola diákjai, a Tokaji Ferenc Gimnázium növendékei, Tokajból, és a kassai Õszirózsa Hagyományőrző Éneklő Csoport.
17.30- kor szintén a Thália Színházban volt zenés műsor a szabadságharc tiszteletére. A KIKELET Kassai Ifjúsági Közösség által szervezett rendezvényen fellépett Hornyák Marek és Zsuzsa zenekara - megzenésített versekkel, valamint verset mondott Czáboczky Szabolcs.
Csicsón a Magyarnak maradni emlékparkban koszorúztak.Ünnepi köszöntőt mondott Kara Ákos, Győr-Sopron-Moson megye alelnöke, majd Elek József, a Selye János Gimnázium tanára tartott előadást, kéőbb pedig Áldassék a neved, forradalom! címmel a helyi alapiskolások mutatták be műsorukat.
Az Érsekújvár mellett fekvő Udvard községben, mint minden évben, idén is a szabadságharc után rabságra ítélt Majthényi Adolf plébános, tanító sírját koszorúzták meg. Ünnepi beszédet Csáky Pál mondott.
Rozsnyón megkoszorúzták Petőfi Sándor emléktábláját, majd Kossuth Lajos szobránál folytatódott a megemlékezés.
Füleken rendhagyó megemlékezést tartottak, a város különböző pontjain ugyanis a forradalom egykori helyszíneit idézték meg. Az ünnepségsorozat a Magyar Közösségi Ház udavrán kezdődött, amely erre a délutánra a Pilvax kávéházzá változott. Este Mészáros János Elek operaénekes adott koncertet a református templomban.
Komáromban március 15-én, szombaton a Duna Menti Múzeum előtt, Jókai Mór szobránál lesz az ünnepség. 16 órakor ünnepi térzenével kezdődik a megemlékezés, fellépnek az oroszlányi Bakfark Bálint Művészetoktatási Intézmény ifjúsági fúvósai és az oroszlányi Városi Énekkar. 16.30 órakor köszöntőt mond Petheő Attila, a Csemadok Komáromi Területi Választmány elnöke, majd az ünnep szónoka, Szász Jenő, a budapesti Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója szól az egybegyűltekhez. A koszorúzáson részt vesz Bárdos Gyula köztársasági elnökjelölt is. Ezután fellép a a dunaradványi Búzavirág Hagyományőrző Népdalkör és Sándor Lajos.
Klapka György tábornok szobránál 17 órakor kezdődik a megemlékezés, köszöntőt mond Stubendek László, a Csemadok Komáromi Városi Szervezetének elnöke. Az ünnepség szónoka Gál László református lelkész lesz. Közreműködik a Concordia Vegyeskar, vezényel: Stubendek István.
Március 15-én délután 16 órakor koszorúzás lesz az alsőszeli temetőben. A megemlékezésen részt Berényi József, az MKP elnöke.
Ugyancsak szombaton tartanak megemlékezést Gútán is. A koszorúzás a Szent Rozália parkban lesz, 16 órakor, majd 17 órától zenés irodalmi emlékműsort mutatnak be a helyi iskolák diákjai.
Március 15-én 14 órától kezdődik Rozsnyón a köztemetőben a megemlékezés. Dunaszerdahelyen 16 órakor lesz a koszorúzási ünnepség az 1848–49-es emlékműnél. Ekelen 15 órakor kezdődik az ünnepség, beszédet mond Fehér István gimnáziumi tanár.
Pozsonyban vasárnap, március 16-án 14 órakor tartják a Petőfi szobornál a megemlékezést. Az ünnepi rendezvény fő szónoka Hermann Róbert budapesti történész lesz.
Magyarbődön vasárnap 14 órakor istentisztelet lesz a református templomban. Igét hirdet: Ft. Géresi Róbert püspökhelyettes, (Autóbusz indul 13.30-kor a Thália Színháztól). 15 órakor kezdődik a kegyeleti ünnepség a magyarbődi temetőben. Ünnepi beszédet mond id. Gazdag József, a Löffler Múzeum nyugdíjas igazgatója. Közreműködik a kassai református gyülekezet énekkara, Kovács Edit vezetésével és a kassai Õszirózsa Hagyományőrző Éneklő Csoport, Veselovsky Erzsébet vezetésével.
Ugyancsak vasárnap a Zoboralján Nagycétényben emlékoszlopot állítanak a szabadságharc hőseinek tiszteletére.