Magyar segítséggel restaurálják a krasznahorkai műtárgyakat
A 13. századi várban 2012. március 10-én két tizenéves gyerek figyelmetlensége okozott tüzet, melynek következtében a vár teljes tetőszerkezete leégett, megsérült a várfal egy része és számos műkincs is elpusztult. A műtárgyak mintegy 90 százalékát sikerült megmenteni, de a kár így is közel 8 millió euróra tehető. Ebből 7 millió euróra becsülik az épületben és 1 millióra az ingóságokban keletkezett kárt.
A tűzvész napján több mint 4200 műtárgy volt elhelyezve a vár falai között, ezek nagy része sajnos megsérült, illetve jelentősebben megrongálódott. A leégett vár tanácstermének több száz éves bútoraira, a hatalmas asztalra és a rajta lévő reneszánsz abroszra a teljes mennyezet rászakadt.
Lőrinèik Silvia, a Betléri Múzeum történész-múzeológusa portálunknak elmondta: a reneszánsz abrosz nem március 10-én károsodott meg, hanem egy nappal később, amikor a megerősödött szél következtében beszakadt a mennyezet, az egyik boltív. A műtárgyat a krasznahorkaváraljai önkéntesek szabadították ki a törmelék alól – fűzte hozzá.
A krasznahorkai vár büszkeségének is nevezett több száz éves abroszt mintegy 10 hónapos restaurálás után a múzeumok éjszakáján mutatták be az érdeklődőknek. A Szlovák Nemzeti Múzeum textilrestauráló műhelyében szinte eredeti állapotába állították. A hagyományok szerint maga Serédy Zsófia kézimunkája a hatalmas terítő, de egy újabb kutatásnak köszönhetően bebizonyosodott, hogy azt Andrássy Magdolna készítette a 17. század végén, az eisenstadti kolostorban eltöltött évei alatt.
A várban 2011-ben egy új tárlat keretén belül mutatták be az Andrássyak fegyvereit. Ezek nagy része megrongálódott vagy elpusztult. 80 darab fegyvert a Brünni Műszaki Múzeum restaurátorai állítanak helyre, ebből mára 31 darab készült el. Az egri Dobó István Vármúzeum a katasztrófa után rögtön felajánlotta a segítségét. Bujdosné dr. Pap Györgyi, a Dobó István Vármúzeum szakmai igazgatóhelyettese elmondta: fa, fém és textil helyreállítására szakosodott szakemberekből álló állományvédelmi csoport sietett a helyszínre. „Megpróbálták kiválasztani azokat a tárgyakat, amelyeket ott, a helyszínen tudtak restaurálni” – magyarázta.
Az Egri Dobó István Vármúzeum speciális textilrestauráló műhelyében száraz tisztítást végeznek Andrássy Franciska a napokban ideszállított halotti ruháján. A grófnő Párizsban készíttette a ruhát, melyet a feljegyzések alapján Erzsébet, vagyis közismertebb nevén Sissi királyné temetésén viselt.
„Nagyon nagy hőhatásnak, az ezzel járó koromnak és más légköri szennyeződéseknek volt kitéve a ruha. Igazából restaurálást csak a főkötőn kell végezni, elég a tisztítás és konzerválás. Úgy gondoltam, hogy elsősorban száraz tisztítást végzek a viseleten, mert ha ezt szétszednénk vagy alaposan szétbontanánk, s úgy végeznénk el a nedves tisztítását, akkor eltűnnének a készítés technikai jegyei” – magyarázta Szabó Csabáné, a Dobó István Vármúzeum textilrestaurátora.
A vármúzeum restaurátorai többek között egy reneszánsz kori szekrényt is helyreállítottak, mely jelenleg a Betléri kastély ebédlőtermében található. Emellett számos apró tárgyat, ágyú- és puskagolyókat, szerszámokat, egy bronz ágyúmodellt és egy aranyozott tükröt is restauráltak.
„Eleve egy olyan különleges problémával álltunk szemben, amivel pályafutásunk során nem találkoztunk, hiszen ilyen tűzvészben megsérült műtárgyakat nem mindennapi dolog restaurálni. Itt eleve nem tudtuk előre, hogy a felületek hogyan viselkednek a magas hő hatására” – mutatott rá Sikéné Kovács Melinda, a Dobó István Vármúzeum Állományvédelmi csoportjának vezetője. Hozzátette: bár Betlérben van restaurátorműhely, de felszereltsége nincs olyan szinten, mint az egri múzeumé, ezért a szakemberek teljes felszereléssel utaztak ki.
A képzőművészeti gyűjteményt önerőből próbálják rendbe hozni a betléri múzeum restaurátorai. A Magyar Nemzeti Múzeummal is folynak tárgyalások, ők a tanácsteremben teljesen összetört asztalt igyekeznek majd helyreállítani, de egyelőre a két állam, ill. a két múzeum között még nem született pontos megállapodás.
Krasznahorka büszke várán a mai napig nincs tető. A nemzeti örökség részét képező vár felújítási munkálatai az eredeti terveknél jóval lassabban haladnak. A műemléket kezelő Szlovák Nemzeti Múzeum feltételezései szerint az épület egy részének átadására 2016-ban kerülhet sor.
(A krasznahorkai műtárgyak restaurálásáról összeállítást láthatnak majd a Felvidéki Híradóban.)