Ma van a magyar kultúra napja
A budapesti Stefánia Palotában Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára mond védnöki köszöntőt a Falvak Kultúrájáért Alapítvány és a Honvéd Kulturális Egyesület 20. alkalommal tartott gáláján. Az eseményen átadják az Egyetemes és Magyar Kultúra Lovagja címeket, továbbá a magyar kulturális örökség ápolásáért odaítélt Örökség serlegeket.
Szarvason Jordán Tamás színművész, rendező irányításával több mint négyszáz gyermek mondja el a Himnusz első versszakait és Petőfi Sándor Nemzeti dal című versét. Az Együtt szaval a nemzet programhoz a magyar mellett szerb, szlovák, román és horvát iskolák is csatlakoztak.
Kölcsey Ferenc Himnusz című költeményének eredeti kéziratát mutatják be Lentiben, a Városi Művelődési Központban. A városi ünnepségen a polgármesteri köszöntőt követően Fáy Péter, a Kölcsey család leszármazottja tart előadást, majd Földesi Ferenc, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) különgyűjteményi igazgatója beszél a Himnusz kéziratáról.
A 150 éves debreceni Csokonai Színházban Szentpéteri Csilla ad koncertet, a székesfehérvári Vörösmarty Színházban az Alba Regia Táncegyüttes Mozdulatlan legendák című táncjátéka várja a közönséget.
A Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) ezen a napon kiállítja Szendrey Júlia vállkendőjét, emellett kamaratárlat nyílik az intézmény Petőfihez és Szendrey Júliához köthető relikviáiból, valamint a 19. század közepének női viselet-kiegészítéseiből.
Az OSZK épületét, a könyvtári gyűjteményeket és az olvasói termeket ingyenes körsétán tekinthetik meg az érdeklődők, Kölcsey titka - a Himnusz kultusza címmel Kulin Ferenc irodalomtörténész tart előadást a Magyarság Házában, míg Petőfi Sándor verseiből Mi lárma ez megént? címmel ad koncertet a Bob és Bobék Orchestra a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM).
Ljubljanában Orbán Viktor miniszterelnök és Miro Cerar szlovén kormányfő nyitja meg az új magyar kulturális intézetet, emellett mintegy 25 országban rendeznek magyar és külföldi előadók közreműködésével koncerteket, kiállításokat, filmvetítéseket és irodalmi programokat a Balassi Intézet szervezésében.
Az isztambuli intézetben Mácsai Pál és Bereményi Géza Azt meséld el, Pista! című művének török nyelvű kiadásával és közönségtalálkozóval ünnepelnek, Párizsban a magyarul tanuló diákoknak szépkiejtési versenyt rendeznek, Pekingben Petőfi Sándor és Weöres Sándor megzenésített versei hallhatók, Prágában a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mutatkozik be.
A bécsi Collegium Hungaricum (CH) rendezvényén Cseh Tamás dalai Novák János és Márta István tolmácsolásában szólalnak meg és bemutatják Szőcs Géza legújabb verseskötetét.
Pozsonyban a Magyar Intézetben a magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepi műsort csütörtökön este tartották Józsa Judit Judit kerámiaszobrász Magyar Örökség című, tárlatvezetéssel egybekötött kiállításának megnyitójával. Köszöntőt mondott Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország szlovákiai nagykövete. A kiállítást felvezette Kovács Gergelyné Szabó Irén, kultúrtörténész. Az esten fellépet Jan Vojtek zongoraművész is, ünnepi hangversenyén Bartók Béla, Liszt Ferenc és George Gershwin műveiből hallhatott a közönség részleteket.
Dunaszerdahelyen a Pázmaneum Polgári Társulás és a Dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központ társszervezésében ünneplik ma este a magyar kultúra napját a vmk színháztermében. A dunaszerdahelyi előadókon kívül, ezúttal más csallóközi előadóművészek is fellépnek majd a kulturális rendezvényen. A műsorban fellép a Kicsi Hang együttes verses-zenés összeállítással, Vadkerti Imre, a Kormorán énekese,
a Dunaág Néptácműhely, Kollár Katalin operettslágereket énekel,
a Rozmaring énekkar, valamint a Komenský utcai óvoda ovisai. Ünnepi köszöntőt mond Karaffa Attila, a Pázmaneum Társulás ügyvezető elnöke, a rendezvény alapítója.
Kassán és Révkomáromban szombaton is lesz jelentősebb érdeklődésre számot tartó ünnepi rendezvény: Kassán, a Thália Színház Márai Stúdiójában a Vox Mirabilis Kamarakórus ad hangversenyt, Révkomáromban pedig a Duna Menti Múzeum dísztermében tartanak színes ünnepi műsort Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke részvételével.
A füleki Városi Művelődési Központban vasárnapig zajlik rendezvénysorozat Ismerjük meg egymást! mottóval. A programban egyebek mellett színházi előadás, táncház, lemezbemutató szerepel. Az ünnepségsorozat egyik fénypontja Kudlik Júlia és Szvorák Katalin Szeretettel című lemezének bemutatója lesz, pénteken este 17 órától.
A Felvidéken a központi ünnepség vasárnap délután, Galántán lesz, ugyanis a
Csemadok Országos Tanácsa és Galántai Területi Választmánya január 25-én, vasárnap Galántán tartja a magyar kultúra napja alkalmából az országos emlékműsorát.
A Galántai Városi Művelődési Központban szervezett ünnepség keretei között adják át a Csemadok Életmű Díjat, a Csemadok Közművelődési Díjat és a Gyurcsó István-díjat.
Csemadok Életműdíjban részesül: Csák Istvánné – Losonc, Erőss Attila – Abaújszina,
Mészáros Ilona – Zsigárd, Nagy Elza – Pozsonypüspöki.
Csemadok Közművelődési Díjat kap Bankó Ibolya – Jánok, Nagy Anikó – Bős, Száraz Erzsébet – Nagyfödémes, Strieženec Horváth Rudolf – Dunaszerdahely.
A Gyurcsó István Közművelődési Díjat idén Bárdos Gábor – Somorja kapja.
Az ünnepségen a magyar kormány nevében dr. Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes-államtitkára mond köszöntőt. A kultúrműsorban fellépnek az elmúlt évek országos rendezvényeinek győztesei és díjazottjai.
A magyar kultúra napja galántai ünnepségét portálunk vasárnap 15.00-tól élőben közvetíti.