Lynch bizarr világa a Műcsarnokban
Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a harmadik alkalommal megrendezett Budapest Fotófesztivál 2019-es rendezvénysorozata David Lynch Kis történetek (Small Stories) című fotókiállításával nyílt meg a Magyar Művészeti Akadémia intézményében, a Műcsarnokban.
„Lynch egyedülálló tárlatának hangulatát a láthatatlan összefüggések izzása, a kimondhatatlan érzések felszínre hozása és a felszabadított fantázia kiteljesedése adja. Lynch egész munkásságára, így erre a sorozatára is meghatározó mód volt hatással a szürrealizmus, az ezotéria, a szorongás és az erőszak művészi és populáris megjelenítésének speciálisan amerikai tradíciója – a kultikus rajzoló Norman Rockwell-től a mai thriller filmekig” – olvasható a Műcsarnok közleményében.
A cannes-i fesztivál legnagyobb értékű díját is kiérdemlő rendezőt tehát nem véletlenül tartják Francis Bacon, Edward Hopper és Oskar Kokoschka örökösének.
A fotósként, festőként és zenészként is alkotó világhírű filmrendező tárlata eredetileg 2003-ban, a párizsi Maison Européenne de la Photographie és a párizsi Item Gallery közös szervezésében valósult meg.
Chrysta Bell All the Things című dalát hallgatva tárul fel a látogató előtt a vizuális művész szürreális világa, amiben az egy-egy kivetítőn feltűnő Varró Attila filmtörténész és Nemes Z. Márió költő-esztéta segít eligazodni.
Nekik köszönhetően talán könnyebben megtapasztalható, hogy hol végződik a lynchi valóság, s hogy hol kezdődik a Twin Peaks alkotójának tudattalan álomvilága; mert bizony a filmdirektor szürreális képzőművészeti alkotásaiban, melyeknek a legtöbb esetben fotómontázs adja az alapot, ugyanaz a sejtelmesség érhető tetten, mint sokszor nyomasztó hangulatú filmjeiben.
– mondta korábban Lynch, aki ennek a gondolatnak a nyomán adta a tárlatnak a Kis történetek címet.
A fotókiállításhoz szervesen kapcsolódik a Budapesti Tavaszi Fesztivál és az Uránia Nemzeti Filmszínház vetítéssorozata is, aminek keretén belül négy, digitálisan felújított filmen keresztül idézik fel Lynch pszichedelikus világát. Az Urániában április folyamán a Radírfej, a Veszett a világ, a Twin Peaks – Tűz, jöjj velem! és a Lost Highway – Útvesztőben című filmeket vetítik majd le.
Lynch – a valóságon túli vizuális világot bemutató, álomszerű, bizarr és szürreális hangulatú alkotásaival is – gondolkodásra és saját értelmezésre buzdítja a közönséget. Az ötvenöt képből álló tárlat, amelyben a szerző saját életútjára, alkotói pályájára és emlékeire is reflektál, június 2-ig látogatható.