2011. szeptember 29., 21:02

Lesz egyszer egy Ifipark?

BUDAPEST. A magyar rockzene bölcsőjéről, a Budai Ifjúsági Parkról, egyben a főváros egyik világörökségi helyszínéről, a mára életveszélyessé vált Várkert Bazárról készített nem hagyományos dokumentumfilmet Kapuvári Gábor, a Magyar Televízió szerkesztő-riportere Lesz egyszer egy Ifipark? címmel.

Az m1-en pénteken 23.30 órától látható alkotásról a rendező az MTI-nek elmondta: filmje az intézményről és az építményről egyaránt szól. "Augusztus 20-án volt fél évszázada, hogy a Budai Vár aljában megnyílt a Budai Ifjúsági Park, és 23 évvel később, a Várkert Bazár életveszélyessé nyilvánítása után bezárt" - idézte fel Kapuvári Gábor. Hozzátette: idén egy másik szomorú évfordulóról is megemlékezhettünk, hiszen éppen ötven éve annak, hogy senki semmilyen állagmegóvási munkával nem próbálja megfékezni a világörökség részét képező 130 éves épület állapotának romlását.

A rendezőt aggodalma is vezérelte, amikor 50 perces dokumentumfilmet készített az 1961-től kultikussá vált épületről, amelyet az UNESCO tizenöt éve a világ száz legveszélyeztetettebb műemléke között tart számon, és amelynek jövője máig bizonytalan.

Kapuvári Gábor filmjében azonban csak keretként szolgál az épület Sissy királynétól napjainkig ívelő történetének bemutatása. Az alkotás magvát az adja, hogyan vált kultikus helyszínné és a magyar rockzene bölcsőjévé a Duna-partján fekvő Ifjúsági Park. Ebben közrejátszott például az, hogy a klubvezető, Rajnák László - aki Cseh Tamás Désiré bottal üti saját nyomát című dalához is ihletet adott - 1974-ben csalásért hat év börtönt kapott. Ezt megelőzően viszont néhány esztendeig pofonokkal és gumibottal oktatta a fiatalokat a helyes magaviseletre és állapította meg a sör és zsíros kenyér árát.

 A rendező elmondta: filmjében megszólal a park első amatőr szólistájaként egykor fellépő Komár László, de a régi emlékekről mesél többek között Szigeti Ferenc, Som Lajos, a kezdetben "házi zenekarnak szerződtetett" Bergendy vezetője, Bergendy István, és megszólal Török Ádám vagy Benkő László.

A HD és XD technológiával készült film igazi ritkaságokat is bemutat: sohasem látott felvételeket a Radics Béláról, a legendás gitárosról vagy Baksa-Soós Jánosról, a Kex vezéregyéniségéről.

 KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ:     Volt egyszer egy ifipark

A zenészek mellett építészek, várostörténészek is megjelennek a dokumentumfilmen. Érdekességekről számol be a Budai Vár kutatásával foglalkozó Hanák Gábor történész, és a kor fiatalságát kutató történész, Horváth Sándor, aki a Nagyfa galeri nevű laza csoportosulásról és a vezetőjüknek kikiáltott Nagy Kennedy tragikus sorsáról mesél - mondta Kapuvári Gábor. Az alkotók még Nagy Kennedyt is felkutatták, akiről kiderül: ártatlanul ült.

A néző képet kap a Budai Ifjúsági Park átalakuló arculatáról, arról, miként vált a hatvanas évek végére az "én mondom meg, hogyan szórakozol" szlogen tarthatatlanná, amikor a "zenés-táncos szórakozóhely" egyszeriben koncertaréna, kultikus találkozóhely lett. Eközben megváltozott az előadók névsora, a házi zenekarnak szerződtetett Bergendy háttérbe szorult és jöttek az új kedvencek: 1978-ban robbant be a parkban a Piramis, a Korál, a P. Mobil, a Beatrice, a Color és a Tűzkerék. 1979-ben a Hobo Blues Band, az Edda, a Karthago és a Dinamit.

1980. május 27-én egy Edda koncert alkalmával a park bejáratához vezető lépcsők kőfalai leomlottak, és a baleset során öt fiatal megsérült. Ez már előre jelezte a közelgő véget: a Park nem bírta a terhelést és az állagmegóvás teljes hiányát. Hiába cserélgették egymást a kezelők és a tulajdonosok, csak a hasznot vitték, de a fennmaradásra mit sem áldoztak. A park 1984. szeptember 23-án a P. Mobil Elektromos temetés című koncertjével zárt be végleg.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.