2012. február 4., 11:09

Leonardo Da Vinci alkotásai Kassán

KASSA. Jelentős kulturális eseményre kerül sor áprilisban Kassán. Leonardo da Vinci találmányait, munkáit és modelljeit állítják ki a Szlovák Műszaki Múzeumban.

  

Eugen Labaniè, a Szlovák Műszaki Múzeum igazgatója és Giorgio Pizzamiglio, az IL Genio Di Leonardo firenzei kulturális társulás képviselője csütörtökön írta alá a szlovákiai Da Vinci kiállítás lebonyolításához szükséges szerződéseket.

A fából készült kiállítási darabok Leonardo Da Vinci műszaki tervei alapján készültek el. A híres festő műszaki és tudományos terveit a Codex Atlanticus gyűjteményben foglalta össze. A zseninek köszönhető a siklórepülő, az ejtőernyő, a helikopter, a bicikli, a tank, a tengeralattjáró, a golyós csapágy valamint a fogaskerék tervei, sok más, a korát messze meghaladó találmány.

A kiállítás már bejárta Ausztráliát, Észak- és Dél-Amerikát, Ázsiát is. A tárlaton megtekinthető 66 alkotást a négy lételem, a Föld, Tűz, Víz, Levegő szerint különítik majd el. „A Szlovák Műszaki Múzeum feladata támogatni a művészetet és a kultúrát. Kassa 2013-ban Európa Kulturális Fővárosa lesz. Da Vinci tudományán és művészetén keresztül egyesülhet az európai művészet, ez fontos Kassának is”- mondta Ján Melich, a múzeum igazgatóhelyettese. A tárlat megnyitója április 12-én lesz, Da Vinci születésének 560. évfordulóján.

Leonardo Da Vinci legtöbb találmányát csak évszázadok múlva építették meg, illetve „találták fel” újra, némelyiket csak a 20. században. Ebben azonban az is közrejátszott, hogy életében nem adta ki kéziratait, halála után pedig mintegy 100-150 évre eltűntek a rajzai. Utólag gyűjtötték össze őket és tették kódexekbe a 16. század végétől. A mai napig foglalkoznak a találmányaival.

Sárkányrepülőjét a közelmúltban építették meg az eredeti tervek alapján, és egy autógyár szélcsatornájában tesztelve megállapították, hogy igen jól tud repülni. Az általa tervezett ejtőernyővel ugrott ki 3000 m magasról egy híres ejtőernyős, hogy bebizonyítsa Leonardo találmányának működőképességét.

Figyelmének középpontjában maga a természet állt. Elmélyülten figyelte a folyók sodrát, a szél kavargását, a madarak repülését, és ezekből képes volt megsejteni a természet rejtett mozgatórugóit, törvényeit. Ezért volt képes arra, hogy a madarak repülését tanulmányozva olyan repülő szerkezeteket tervezzen, amelyeknél megfelelőbbet csak a 20. században építettek.

Azt írta, hogy ha az ember anélkül próbál következtetésekre jutni, hogy előtte tanulmányozta volna a természet működését, akkor valószínűleg tévútra jut, belevész saját elméjének kuszaságába. Ha azonban a természet megfigyeléséből következtetni tud az azt mozgató törvényszerűségekre, akkor már nincs szüksége több tapasztalatra, felesleges a természet újabb és újabb megnyilvánulásait kutatnia. A feladata a megtalált törvényekkel összhangban élni. Többen kiemelik, hogy Leonardo találmányainak mindegyike összhangban van a természettel, ellentétben a mai kor legtöbb technikai vívmányával.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.