2012. július 27., 19:36

Leleplezték Thoman István mellszobrát Homonnán

HOMONNA. Elkészülése után hét évvel leleplezték Thoman István világhírű zongora- és orgonaművész mellszobrát a róla elnevezett rendezvényen, a 10. Thoman István Orgonanapok keretében.

A világhírű művészt ábrázoló mellszobor a mátészalkai Bíró Lajos alkotása. Hét évvel ezelőtt készült, de azóta - méltatlanul - egy raktárhelyiségben porosodott Homonnán. A mellszobrot Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország Kassai Főkonzulja leplezte le, aki évekkel korábban, még a Pozsonyi Magyar Kulturális Intézet vezetőjeként az alkotás elkészítését is támogatta. "A magyar és a szlovák népet számos történelmi, kulturális és gazdasági szál köti össze. Az egyik közülük éppen Thoman István személye" - fogalmazott ünnepi beszédében a főkonzul.

Thoman István 150 évvel ezelőtt született Homonnán. Az akkoriban 4 500 fős, vegyes lakosságú város mára teljesen átalakult. Történelmi épületei nagy részét teljesen lebontották, alig találni itt 50 évnél öregebb épületet. A lakosság nagy részét deportálták, más része pedig önként távozott. Ma 36 000 lakosából mintegy 20–25-en beszélnek magyarul.

A megmaradt magyarok összefogásán munkálkodik a Homonnai Csemadok Alapszervezet, amely 2004-ben jött létre. "Nyolcan voltunk alapító tagok, akik megszerveztük az alapszervezetet“ - mondta portálunknak Csontos Árpád, a szervezet elnöke.

Csontos Valériától megtudtuk, a Homonnai Csemadok Alapszervezet tagjaik közül mindenki tisztában van azzal, hogy ki is volt Thoman István. Örülnek, hogy végre szobra van a városban. Azt a kérdést, hogy miért kellett hét évig egy raktárban porosodnia, másnak kell megválaszolni - mondta érdeklődésünkre Ondrej Semanco, Homonna alpolgármestere.

Kíváncsiak voltunk, hogyan sikerült életre hívni tíz éve a Thoman István Orgonanapokat.

"A kezdeményezés úgy indult, hogy a kultúrház volt igazgatója, Dr. Sopko Péter érdeklődött Thoman felől. A vele kapcsolatos anyagokat lefordítottuk szlovák nyelvre és így lassan, lépésről lépésre sikerült megvalósítani ezt a rendezvényt“ - emlékezett vissza Csontos Valéria a kezdetekre.

Drotár István, a rendezvény alapítója és egyik főszervezője hívta fel idén a konzulasszony figyelmét Thoman István közelmúltban meglelt mellszobrára. Úgy gondolta, a kettős jubileum jó alkalom lenne a leleplezésére. A város vezetése rábólintott az ötletre, így végre felavatták a zeneművész szobrát szülővárosában. 

A Thoman István Orgonanapokon minden éven egy neves magyarországi vendégművész vagy kórus ad hangversenyt Homonnán. Idén a budapesti Szent Efrém Kórus vendégszerepelt a jubileumi rendezvényen.

Thoman az 1870-es évek elején a római katolikus templomban található orgonán sajátította el zenei alapismereteit. Később Budapestre távozott, ahol a Zeneakadémia hallgatója lett. Erkel Ferenc, majd Liszt Ferenc tanítványaként kora legrangosabb zongoristái között tartották számon. A Zeneakadémia tanáraként többek között Bartók Bélát és Dohnányi Ernőt is oktatta. Liszt zongorapedagógiai hagyományainak követője volt, mai napig a szakma legnagyobbjai között emlegetik.

Thoman István 1940-ben hunyt el Budapesten. Sírja a Kerepesi úti temetőben található.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.