Lélekemelő Rege – A Kor-Zár karácsonyi ajándéka Komáromnak
A hétfői klubesten nem csak a Kor-Zár jelenlegi tagjaival – Zsapka Attila zenekarvezetővel (gitár, ének), Zsapka Mónikával (ének), Zsapka Zsolttal (gitár, ének), Fujas Andrejjel (basszusgitár), Madarász Andrással (pengetős és billentyűs hangszerek), Pikler Attilával (hegedű), Kovács Lászlóval (dobok) és Sipos Dáviddal (szaxofon) –, hanem a közkedvelt zenekar vendégével, a Hetényen élő Kiss Szilvia-Gál Tamás színészházaspárral is találkozhatott a zene- és irodalombarát hallgatóság. Az összeállítás alkotóival pedig Z. Németh István irodalmár-műsorvezető beszélgetett.
A Csicsón élő költő–író–dalszerző bevezetőjében egyebek mellett elmondta: a magyar irodalom remekül megszerkesztett, egyik legcsodálatosabb költeménye, a Rege a tűzről és a jácintról egyszerre szól a tűzről, azaz az édesapáról és a jácintról, az édesanyáról. Reményét fejezte ki, hogy talán ez a mű a szeretet ünnepének közeledtével is segít abban, hogy a köldökzsinór soha ne szakadjon el szülő és gyermek közt. Majd röviden vázolta a Kossuth-díjas Nagy László (1925. 7.17., Iszkáz – 1978. 1. 30., Budapest) életútját és életművét.
„Nagy László Rege a tűzről és a jácintról cím verseskötete 1956-ban jelent meg. Abban az életről beszél, amely nem volt igazán élet. Ezt a nem életet ostromolja a költő apja és anyja életsorsának felidézésben, és ezeket a tapasztalatait terjeszti ki a történelemre és a világegyetemre. A küzdelmekbe belerokkant apa és anya tragikumának lírai képébe beleszövődik az egyszerre hálaéneket és siratót mondó fiú haláltól-kíntól kísértett létének drámája is. Hazatér, hogy fényt, ragyogást hozzon szüleinek, megváltást a szenvedésektől, de a kínzó ellentmondások élményétől nem tud szabadulni, az elveszett harmónia visszaszerzése lehetetlennek látszik számára“ – mondta el Z. Németh István. Hozzátette: egyértelmű eredetmagyarázó mondai jelleg, hogy az énekmondó-vershős önmaga minden lényeges tulajdonságát szüleitől eredezteti. „Vagy vegyük a legendásító jelleget: mind az apa, mind az anya alakja felmagasztalódik, mítoszi tűz- és jácint-jelképpé varázsolódik, az anyára az Istenanya képzete is rámintázódik, miáltal szinte szentté válik“ – mutatott rá.
Ezt követően a tizenhárom évnyi sikersorozattal rendelkező produkciót, a Gál Tamás és Zsapka Attila által írt csodálatos dalokat, illetve a Kor-Zár zenéjét élvezhette a közönség. A megérdemelt vastaps után a színészházaspárral Z. Németh István beszélgetett egyebek mellett az előadás születéséről, a Rege kapcsán eddig átélt élményeikről, a szüleiktől kapott életre szóló útravalóról, a három gyermekükkel szembeni szülői magatartásukról, nevelési elveikről és a stresszel alaposan terhelt, mégis csodálatos színészi hivatásról.
Gál Tamás elárulta, tizenöt évesen szeretett bele ebbe a zseniális hosszúversbe, mert olyan, mintha az ő életéről szólna. Ennek okaként azt nevezte meg, hogy a vers egyetemes érzéseket és gondolatokat fogalmaz meg. „Édesanyja és édesapja ugyanis van vagy volt mindenkinek. Aki pedig már elvesztette, ahhoz is közelálló a magas szinten megírt vers mondanivalója, hiszen az elmúlásról is szól. Mivel mindig is a Kor-Zár együttes állt legközelebb a szívemhez, ezekkel a nagyszerű muzsikusok barátaimmal szerettem volna színpadra vinni a Nagy László-művet. Fontos volt számomra, hogy a zenekar tagjai a barátaim is, mivel ezt a produkciót nem annyira a szakma, sokkal inkább a szeretet hozta össze“ – fogalmazott.
Eddig már szinte minden nagyobb felvidéki város színpadán, továbbá Magyarország-szerte Soprontól Budapesten át Esztergomig szintén több településen bemutatták ezt a produkciót. „Legizgalmasabbnak azt bizonyult, hogy a költő szülőhelyén, Iszkázon, Nagy László András fia és további rokonai, valamint a legkritikusabbnak bizonyuló irodalmárok sokasága előtt is felléphettünk. Mi tagadás, izgultunk, de a vártnál is nagyobb sikert arattunk“ – árulták el.
Az előadás anyagát tartalmazó CD-ből ötszáz darab jelent meg, de már csak néhány darab érhető el. „Az általam kapott száz darabot már régen elosztogattam a barátaimnak, a rokonaimnak és a kollégáimnak. Ha a Rege iránt további igény mutatkozik, a jövőben is szívesen bemutatjuk azt. Eddig a hetényi Csavar Színházunk repertoárjából sem vettünk le végérvényesen darabokat, meghívás esetén továbbra is szívesen játsszuk az Ibusárt, a Nagyidai cigányokat, A helység kalapácsát, a Hogyan ettem kutyát és a mese-feldolgozásainkat is. Legújabb előadásunk a Buda halála, amelyben 11 életnagyságú bábu szerepel. Ezt a produkciónkat február-március folyamán diákelőadásban majd Észak- és Dél-Komáromban, illetve más helyszíneken is többször bemutatjuk. Persze, felnőtt közönség előtt is szívesen eljátsszuk, ha akadnak szervezők, akik meghívnak minket“ – tudatta a Deszka-díjas (Dosky) színművész, aki a Kor-Zárral korábban egy Villon- és József Attila-összeállításban is együtt szerepelt.
Bár az Európa-udvarban korábban március 15-e alkalmából már bemutatták a Rege egyes részleteit, amelyeket a Duna Televízió is felvett, s egy komáromi diákelőadást is tartottak a városi művelődési központban, de paradox módon a helyi felnőtt közönség még sosem tekintette meg az összeállítást. Most Zsapka Attila ötlete volt, hogy karácsony közeledtével a Jókai Színházban tartsanak egy esti előadást, hiszen még a szüleiktől távolabb élők is legalább az ünnepek táján meg szokták látogatni őket – ilyenkor valami megmozdul a szívükben...
A fesztelen beszélgetés után a Kor-Zár együttes további megzenésített Nagy László- és Pilinszky János-versekkel, valamint erdélyi népénekekkel varázsolt ünnepváró hangulatot a terembe és a lelkekbe. Végül az érdeklődőket meghívták a december 29-én 19 órakor az érsekújvári Csemadok-székházban zajló hagyományos évzáró koncertjükre.
Portálunk kérdésére, hogy miként változtatta meg a rangos Deszka-díj Gál Tamás életét, a díjazott elmondta: kifejezetten ügyelt arra, hogy erre egyáltalán ne kerüljön sor. „Előfordulhat, hogy egy ilyen díj kapcsán, amely a legmagasabb hazai szakmai elismerésnek számít, az ember fejébe száll a dicsőség, s azt gondolja, hogy ez most milyen sokat is jelent. Természetesen engem is jó érzéssel töltött el, hiszen olyan szakemberek adták, akik értenek ahhoz, hogy mitől jó egy-egy színészi alakítás. Örvendetes, hogy mivel titkos szavazás zajlott, politika nem szennyezte be ezt az elismerést, vagyis a Szlovákiában kapható díjak közül ez a legkristálytisztább díj. Tisztában vagyok azzal, hogy azt egy alakításommal érdemeltem ki, de ezzel semminek sincs vége. Sőt, azóta még nagyobb felelősséget érzek, ha valamit színpadra állítok vagy én magam lépek színpadra, mert bizonyítani akarom az embereknek, hogy igenis megérdemeltem azt. Igen, ez a legtalálóbb kifejezés: még nagyobb felelősséggel tölt el ez a díj“ - fogalmazott.
Végezetül Zsapka Attila arról tájékoztatott, klubestjeik jövőre mindkét városban folytatódnak.