2025. április 6., 15:04

Látni és megláttatni

A Nemzeti Népművelési Központ és a Csallóközi Népművelési Központ szervezésében március elején nyílt meg az AMFO fotópályázat 28. évfolyamának kiállítása. Szlovákia legnagyobb és legelismertebb amatőr fotóversenyének célja, hogy támogassa a nem professzionális fényképészek szakmai fejlődését, lehetőséget biztosítson munkáik bemutatására, összehasonlítására és értékelésére. A verseny három, járási, kerületi és országos fordulóból áll, a legkiemelkedőbb alkotásokat a közönség is megtekintheti. 

AMFO
A megújult galéria átadása Varga Viktorral és Berényi Józseffel
Fotó: A szerző archívuma

A zsűri elnöke, Kálazi Lea fotográfus szakmai vezetésével 11 alkotónak ítéltek oda díjat, különdíjat és dicsérő oklevelet a regionális fordulóban. A pályázóknak az alkotásokat digitális és nyomtatott formában egyaránt be kellett nyújtani, a kiválasztott munkákat a megújult dunaszerdahelyi Gallery Nova kiállítótermében mutatták be. 

A galéria az elmúlt hónapokban Nagyszombat megye támogatásának köszönhetően teljes rekonstrukción esett át, mint mondta a Csallóközi Népművelési Központ igazgatója, Varga Viktor. A galéria akkor lesz mindannyiunké, ha magunkénak érezzük ezt az épületet. 

Idén a szervezők a „ház-otthon” témát ajánlották inspirációként, azonban a versenyzők szabadon választhattak más témaköröket is. A legnépszerűbbnek a természetfotó bizonyult. A természet fényképezése azonban napjainkban már nem csupán esztétikai élményt kíván nyújtani, és nem is kizárólag dokumentációs célokat szolgál, hanem egyre inkább filozófiai és ökológiai kérdéseket is felvet. Az antropocén korszakában, amikor az emberi tevékenység bolygónkra gyakorolt hatása minden eddiginél nyilvánvalóbb, a természetábrázolás egyfajta kulturális és környezeti mementóvá válik. A kapitolocén, vagyis a kapitalizmus és a profit-
orientált gazdasági rendszer által vezérelt időszak különösen relevánssá teszi a kérdést: milyen szerepe lehet a természetfotónak egy olyan világban, ahol az érintetlen természet egyre ritkább?

Író István amatőr természetfotós, ha nem is tudatosan, de pontosan erre a dilemmára reflektál fényképeivel. Láttatni szeretné a természet kimerevített pillanatait azok számára is, akik esetleg már nem ebben a formában fogják a Csallóköz természeti kincseit megtapasztalni a jövőben. Fotói emlékeztetők a jövőnek, amelyben a természet elveszítheti eredeti formáját. 
A természetfotózás figyelme egyre inkább a drámai, sokkoló vagy a mesterségesen konstruált képi világ felé fordul, míg a természet csendes szépsége és dokumentálásának hagyománya kevésbé kerül reflektorfénybe. Az a tény, hogy a fotográfia képes egy adott pillanatot rögzíteni, különösen fontossá teszi a természetfotózás műfaját egy olyan korban, amikor a természet maga is egy folyamatosan változó és átalakuló entitás.

AMFO
A regionális fordulóban népszerű volt a természetfotó
Fotó:  A szerző archívuma


Puss Richard fotója a „ház-otthon” témát elrugaszkodott módon dolgozza fel, egy kápolna kulcslyukán keresztül ragadja meg. A kulcslyukon keresztül látható Jézus Krisztus-szobor csonka ábrázolása egyfajta korlátozott látásmódot sugall: nem látjuk a teljes képet, ahogyan a természet jövőjét sem tudjuk maradéktalanul előre jelezni. A kulcslyukon keresztül való betekintés egyszerre jelent kíváncsiságot és korlátokat, éppen úgy, ahogy az ember a természetet is szemléli: kívülállóként, megfigyelőként, de gyakran a valódi megértés és tisztelet hiányában.

Pálfy Ingrid A lelkek temploma fotójával a látvány esztétikai öröme mellett megjeleníti a veszteség érzését is. Kiválóan beállított fény-árnyék kompozíciójának köszönhetően a domboldalon meghúzódó kápolna misztikus és rejtélyes érzését adja vissza. Bár a kápolna gyönyörű, a nézőt – engem legalábbis – kissé a szorongás érzése keríti hatalmába. Pálfy nem természeti kincseinken keresztül, hanem egy szakrális épület formájában vetít elénk egy olyan világot, amely lehetséges, hogy a jövőben kizárólag archívumokban létezik majd. Kultúránk megmaradására éppúgy érdemes figyelni, mint az anyatermészet fennmaradására. 

Egy amatőr fotós mindig arra inspirál, hogy fogjunk egy kamerát és új szemmel nézzük a világot. Az itt kiállított képek kifejezik az alkotók lelkesedését, szenvedélyét és képességeit. Minden egyes fényképpel egy új fejezetet nyitnak a történetünkben és ránk bízzák, hogy folytassuk, amit elkezdtek"

– üzente a nézőknek a kiállítás megnyitójának végén Tóth Lehel zsűritag.

Az AMFO egyedülálló lehetőséget kínál a feltörekvő és tapasztalt amatőr fotósok számára, hogy megmutassák tehetségüket, szakmai visszajelzést kapjanak és egy rangos országos verseny részesei legyenek.

Megjelent a Magyar7 2025/13. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.