Különleges etruszk sírt tártak fel Olaszországban
A Rómától nyolcvan kilométerre lévő Tarquiniában bukkantak a 2600 éves érintetlen sírra, tele értékes sírmellékletekkel és egy szinte teljesen sértetlen férficsontvázzal. A város mellett, a Tarchino-halmon lévő nekropolisz a közelben fekvő Cerveteri hatalmas temetővárosaival együtt 2004 óta az UNESCO kulturális világörökségének része.
Alessandro Mandolesi, az ásatás vezetője szerint különleges leletről van szó, amely hatalmas jelentőségű az etruszk kultúra megismerése és tanulmányozása szempontjából. A kőlappal tökéletesen lezárt, sziklába vágott sír már felnyitása előtt ígéretesnek tűnt. A kőlap előtt számos tárgyat, köztük edényeket, vázákat, sőt egy reszelőt is találtak a földben, amely arra utalt, hogy fontos személy maradványait rejtheti a sír.
Az etruszk kultúra Kr. e. 900 évvel indult fejlődésnek, majd öt évszázadon át uralkodott Itália nagy részén. A művészetéről, mezőgazdaságáról, finom fémmunkáiról és kereskedelméről is ismert etruszkok hanyatlása az időszámítás előtti ötödik században kezdődött, amikor növekedni kezdett a rómaiak hatalma, Kr. e. 300 és 100 között végül az etruszkok beolvadtak a Római Birodalomba.
Mivel az etruszkok nem hagytak hátra irodalmi emlékeket társadalmuk dokumentálására és nyelvük teljesen kihalt, az ókor egyik legnagyobb rejtélyévé váltak. Minden, amit tud róluk a világ, a temetkezési helyeiken talált leleteknek köszönhető: csupán gazdagon dekorált sírjaik engednek következtetni történelmükre.