2018. október 31., 13:36

Kreatív újrahasznosítás: Nagy Károly kiállítása a Limes Galériában

Fából vaskarika címmel nyílt meg Nagy Károly nyugalmazott komáromi állatorvos különleges tárlata október 30-án a helyi Limes Galéria Dúdor István-termében. Az eredeti funkciójukat vesztett fémtárgyak újrahasznosításának nagyszerű példája a fajsúlyos üzenetekkel és humorral is átszőtt kiállítási anyag.

Nagy Károly a Limesben
Galéria
+18 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Valóban művészet-e ez? – boncolgatta a kérdést a látogatók nagy érdeklődése által övezett kiállítás-megnyitón Farkas Veronika művészettörténész-galériaigazgató és Szabó Gábor esztéta, a Selye János Gimnázium tanára. A válasz egyhangú igen volt, hiszen korábban is számos avantgárd alkotó gyűjtött össze, újrahasznosított és továbbgondolásra érdemes üzenetekkel gazdagított más célra gyártott tárgyakat. Értéküket elsősorban az eredeti rendeltetést ötletesen módosított művészek kreativitása, fantáziája és a műveikhez társított mondanivaló adta meg.

Miután a 73 éves Nagy Károly fogadta a tárlatlátogatók gratulációinak tömkelegét, portálunknak elmondta: “A más célra rendeltetett használati tárgyak újrahasznosításával nyugdíjba vonulásom óta, közel tíz éve foglalkozom. Azt mindaddig csak egy kellemes időtöltésnek tartottam, míg a műveimet meg nem látta Szabó Gábor esztéta-tanár úr. Szerinte ugyanis ez több egy átlagos hobbinál, sokkal inkább alkotás, amely végeredményét ki kell állítani a nagyközönség elé”.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Mivel jó kapcsolatot ápol a helyi fémhulladéktelep működtetőivel, szabad bejárása van e “kincsesbányába”. Onnan a garázsukba rendszeresen hazavisz olyan újahasznosítható, régi fémtárgyakat, amelyek beindítják a fantáziáját. “A fémtárgyak azért is hozzám közelállók, mert az édesapám kovácsként és autószerelőként dolgozott. Amiben tudtam, segítettem neki, s mellette már gyerekként megtanultam hegeszteni. Most e tudásomat is kamatoztathatom.”

Elárulta: az első, Egy korszak vége – New York 2001. szeptember 11. előtt című műve az amerikai ikertoronyrobbantás után készült, s azóta azt több tucat követte.

“Szinte naponta mustrálgatom a gyűjteményemet, amelyen kívül az időszerű történésekből is inspirálódom. Az utóbbi időben főleg a migránskérdés foglalkoztat, ezért a munkáimhoz társított üzenetekben gyakran szerepel az al-Kaida és az Iszlám Állam. Például a Kellemes karácsonyi ünnepeket kíván az al-Kaida, az Iszlám edzőterem – nyomásgyakorlatok Európára és a Kellemes húsvéti ünnepeket kíván az Iszlám Állam címűben is” – magyarázta.

Műveit először tavaly nyáron a Selye János Gimnázium padlásterének folyosóján állították ki. Miután azok Farkas Veronika művészettörténész tetszését is elnyerték, onnan most három tucatot kölcsönöztek a Limes Galériában megnyíló kiállításra.

“Mivel munkáimat korábban a gimnáziumnak ajándékoztam, ezért azok november 18-án a galériából visszakerülnek a többi művem közé. Veronika kezdeményezésére a Limes-beli kiállításról katalógus is készül, abban tehát egyebek mellett viszontlátható lesz a génmódosított tulipánom, a technológia csúcsának számító motoros medúzám, a különleges közlekedőedényem és a kétéltű lövegtoronnyal ellátott lopakodó páncélosom is ” – tudtuk meg. 

A keddi megnyitó ünnepség nívóját emelte Zács Richárd komáromi urológus zongorajátéka. A közkedvelt Memória Társulat billentyűse ez alkalommal szólózenészként mutatkozott be. Egyéb dalok mellett a Most élsz – most vigyázz, hogy jól csináld! címmel kiállított műre hangolódva, Máté Péter Most élsz című örökzöld slágerét is eljátszotta. A tárlatkurátor szerint e dal akár Nagy Károly alkotómunkájának és a kiállításnak az üzenete is lehetne: ki-ki a saját tudása, tehetsége és lehetőségei szerint tartalommal, értelemmel töltse meg a neki adatott véges időt. 

Nagy Károly a Limesben
Galéria
+18 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.