Krasznahorka büszke harangjai a közmédiában
A nemzeti összefogás jelképeként, a három évvel korábbi Krasznahorkaváralján pusztító tűzben elenyészett harangok utódai szeptember 16-án kerültek újra a helyükre. Mindhárom harang Magyarországon, Õrbottyánban készült. A nemes kezdeményezés elindítója a várhosszúréti Gömöri Kézművesek Társulása volt, akik már a tűzvész után gyűjtésbe kezdtek.
„El is értük célunkat, most ez a három harangtestvér fog szólni – mondja Ulman István, a gyűjtés kezdeményezője meghatottan. - Jó lenne, hogy ha a magyar nép nemcsak harangszenteléskor fogna össze. Tudjuk, ezekben a napokban nagy súly nehezedik az anyaországra, és azon keresztül mireánk is, össze kellene fogni, nem mások ellen, hanem magunkért.”
A falu polgárai a nehéz körülmények között is 9 ezer euróval támogatták a munkát, a harangok összköltsége 15 ezer eurót ért el.
A gömöri kézművesek társulása mellett, az egri Pannónia női borlovagrend, Krasznahorkaváralja önkormányzata, Ibrány városa, a gombaszögi nyári táborozók, valamint az erdélyi Csikszentkirály adományai is sokat nyomtak a latba, és az összegyűlt pénz felmaradt részéből további belső restaurálásra is futja.
A vasárnapi ünnepi szentmise után a harangokat körbevitték a faluban, a három új harang - az 1820 és 1822 között készültek helyére - a várkápolna tornyába került. Az újak hangja ismét messzire üzeni a Felvidéken, hogy van feltámadás!
Produkció: Regfilm
Szerkesztő: Bartók Csaba
Operatőr, vágó: Bodnár Ottó
Adás: Élő egyház, 2015.szeptember 22., kedd (M1 10.15).