Közmédia napja - Színes programok a Millenáris parkban
Az érdeklődők megismerkedhetnek a műsorvezetőkkel és bemondókkal, betekinthetnek a műsorkészítés mozzanataiba és nyomon követhetik többek között a Petőfi Rádió élő adását, amely egy üvegfalú stúdiókonténerben zajlik.
A Kossuth Rádió színpadán egyebek mellett a Válasz-utak tizenéves szereplői mondhatták el véleményüket a puskázásról, míg a központi színpadon Weisz Fanni siketnéma modell mutatkozott be az érdeklődőknek.
A vallási, nemzetiségi és külhoni főszerkesztőség színpadán a Hazajárók című műsor, a kulturális műsorok színpadán pedig a Nyelvőrző című műsorok készítői is felléptek, a Maradj talpon! standon pedig játékosnak is jelentkezhettek a látogatók. Nagy érdeklődés mellett zajlottak a kívánság színpad produkciói és a Dankó Rádió élő koncertje, valamint a különböző vetélkedők, a lufihajtogatás és kézműves foglalkozások is.
A gyerekeket a parkban számos interaktív program szórakoztatta: kipróbálhatták a fakírágyat, különböző népi játékokat, köztük csigaversenyt, patkódobálást és horgász-versenyt. A Karitász játszóházában alkothattak, festhettek és ragaszthattak, a BMW tanpályán elsajátíthatták a közlekedési szabályok alapjait, a Tévé Macit és Paprika Jancsit pedig interaktív kiállításon tekinthették meg.
A Család-barát színpadon bábszínház, gyerektorna és zenebohóc várta a közönséget, fellépett Gubás Gabi és zenekara, a Csillagszeműek és Szalóki Ági. A konyhában mások mellett Harsányi Gábor és lánya oktatta a palacsintasütés fortélyaira a résztvevőket, Homonnay Zsolt és Polyák Lilla paleo-palacsintát készített.
A B épületben az M1 produkciója, A Dal szereplői adtak koncertet: Kállay-Saunders András, Bogi és ByeAlex. Itt láthatják az érdeklődők a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) 1950-es éveket idéző hír- és fotókiállítását, valamint a rádió- és televíziótörténeti múzeum tárlatát, amelyen a közszolgálati rádiózás és televíziózás múltjával és a jelmeztár darabjaival ismerkedhetnek meg.
A szabadtéri színpadon napközben a Fele Királyság együttes játszott, Süsü kalandjai színházi előadáson és filmen elevenedtek meg. A Rádiókabaréban fellépett a Karinthy-gyűrűs Szomszédnéni Produkciós Iroda, valamint a Bagi-Nacsa duó. Délután még táncházat tartanak és a Fölszállott a páva című tehetségkutató résztvevői is fellépnek.
A közmédia napja - amelyet immár harmadszor rendez meg az MTVA - idén is a Szimfonik Live koncerttel zárul: a közeli parkolóban felállított színpadon 19 órától 21 óra 30 percig tizenhat magyar sztár lép színpadra. Az énekesek párban egymás dalait adják elő, emellett egy-egy régi magyar slágert közösen adnak elő szimfonikus kísérettel.
Életmű-díjat kapott Wacha Imre nyelvész a közmédia napja alkalmából a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójától, Szabó László Zsolttól szombaton a budapesti Millenáris parkban.
Életmű-díjat kapott Wacha Imre nyelvész
A jelenleg is oktató Wacha Imre tanár, nyelvész a díjat a közmédiában eltöltött 50 éves kiemelkedő beszédtanári munkásságának és nyelvművelő tevékenységének elismeréseként vehette át az MTVA vezetőjétől.
Az MTVA méltatása szerint Wacha Imre neve ma már fogalom a közmédiában. Kitűnő előadókészsége, anekdotázó stílusa, kedves humora sokak, köztük bemondók, műsorvezetők számára könnyítette meg a szövegértelmezési gyakorlatokat és beszédtechnikai órákat.
A díjátadón felidézték a 83 éves tanár életpályáját; eszerint Wacha Imre nyelvészként a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének munkatársa volt, ahol számos szótár, kézikönyv szerkesztésében vett részt. Nevét azonban nem csupán a tudományos munka tette ismertté, hanem az előadói tanári munka, amellyel bemondók tucatjait, egyetemi vagy főiskolai hallgatók százait, iskolások vagy tévénézők tömegeit vezette be az értelmes és szép kiejtésű magyar beszéd rejtelmeibe.
1964-ben kezdte a rádió, majd a televízió bemondóit oktatni, mint nyelvész. Dolgozott Bőzsöny Ferenccel, Debrenti Piroskával, segítette Acél Anna, Kertész Zsuzsa, Török Annamária, Varga János, Szlotta Judit és Bordi András indulását a pályán. Szinte mindenki megfordult az óráin, akik ma mikrofon előtt beszélnek a közmédiában.
Wacha Imrének a beszédoktatás mellett az elmúlt évtizedekben 13 önálló, 7 társszerzővel írt könyve és 260 cikke, tanulmánya jelent meg.
Wacha Imre a díjat megköszönve arról beszélt, a közmédia tévés és rádiós munkatársainak tisztán és érthetően kell megtanulniuk beszélni, mert mint fogalmazott, "a médiában más beszédtörvények vannak, mint a hétköznapi nyelvben". A nyelvész tanár szerint azonban a beszédtanulás önmagában nem elég, meg kell tanulni gondolkodni is, hiszen a nyelv segítségével az ember gondolatokat, érzéseket tolmácsol.