Kós Károly Kollégium: előrelépés a határon túli magyar alkotóknak elkülönített keret
Barlay Tamás, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójának tanácsadó testületeként működő Kós Károly Kollégium (KKK) alelnöke a 25. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor pénteki rendezvényén az MTI-nek nyilatkozva felidézte: két évvel ezelőtt Tusványoson jelentették be a kollégium megalapítását.
Összegzése szerint számos nemzetstratégiai szempontból fontos médiaelképzelés született a testület kebelén belül. Szép lassan "beszivárogtak" az ötletek és a szóhasználat a rendszerbe - mondta.
Az elmúlt két év eredményei között említette, hogy újra csatasorba állt a tudósítói hálózat, amely képzett fiatalokkal is bővült.
"További cél, hogy még inkább egységes egészként kell a Kárpát-medencére tekinteni, és minden műsorba be kell épülnie az össznemzeti tematikának" - fogalmazott, és kitért arra, hogy az elszakított országrészekből érkező hírek már most is szervesen illeszkednek a csonka ország eseményei közé.
Maksay Ágnes, a kollégium másik alelnöke, a kolozsvári Video Pontes stúdió vezetője hozzátette: sok politikus, továbbá civil szervezetek képviselői úgy járnak vissza Tusnádfürdőre, hogy megszólalásaikat számadásként kezelik.
Jelezte: évről évre a KKK itt ad számot arról, milyen előrelépések voltak a tudósítói hálózatnál, illetve szakmai téren. Az elmúlt évben jelentős haladás történt a műszaki fejlesztések területén, és a székelyudvarhelyi és kolozsvári stúdiók mellett Dunaszerdahelyen és Szabadkán is létrehoztak élő beszélgetésre, bejelentkezésre alkalmas stúdiókat. Jelenleg folyik hasonló stúdió kialakítása Kárpátalján is - jelezte.
Szavai szerint nagyon fontos a KKK kezdeményezésére induló, a külhoni magyarság médiafogyasztási szokásairól szóló felmérés, amelyet az idén Tusnádfürdőn jelentettek be. A felmérés a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa Médiatudományi Intézetével együttműködésben valósulhat meg, és képet adhat arról, hogy a közmédia csatornáit kik és milyen mértékben "fogyasztják".
Kitért arra is: a Médiatanács mecenatúraprogramján belül javaslatukra határon túli keretet különítenek el, ezáltal a külhoniak is rendszeresen ott lehetnek a pályázati kiírásokon a magyarországi alkotókkal együtt.
A Kós Károly Kollégium alapító ülését 2012 augusztusában tartották, a kollégium az MTVA vezérigazgatójának külhoni ügyekben illetékes tanácsadó testülete. Elnöke az MTVA vezérigazgató-helyettese, tagjai között van a mindenkori külhoni műsorok főszerkesztője, a határon túli különmegbízott, a területért felelős kommunikációs munkatárs, a Duna Televízió egyik munkatársa, valamennyi külhoni régióból egy-egy, Erdélyből pedig két médiaszemélyiség.