2016. január 21., 17:54

Környezetbarát robotokat terveznek Olaszországban

RÓMA. Az Olasz Technológiai Intézet kutatói olyan okos anyagokat fejlesztenek, amelyekkel a robotok teste az élőlényekéhez hasonlóan lebomlóvá válhat élettartamuk lejártát követően.
A robotok egyre inkább életszerűbbek, de szintetikus bőrük alatt teljesen más rejtőzik. Belsejük továbbra is főképpen fémből és műanyagból, vagyis olyan anyagokból áll, amelyektől nehéz környezetbarát módon megszabadulni.

Különféle anyagok nanoszintű összeolvasztásával új és szokatlan alapanyagokat hoznak létre, amelyek megőrzik az egyes komponensek tulajdonságait, de összességében olyan jellemzőik vannak, amelyeket egyenként nem hordozhatnának.

Athanassia Athanassiou, a vizsgálat vezetője a Reutersnek elmondta, nanotechnológiával látják el az anyagokat, vagyis nemcsak új kompozitokat – okos anyagokat – hoznak létre, hanem arra is felhasználják őket, hogy más anyagok, úgymint papír, pamut vagy különféle habok (poliuretán például) tulajdonságait módosítsák velük. Ezáltal a létező anyagok újabb tulajdonságokat nyernek, teljesen más alkalmazási területek nyílnak meg a szakemberek előtt.

A kutatók szerint az okos anyagok végül felválthatják a hagyományos műanyagot, amely alapvetően kőolajból készül, ezáltal környezetszennyező. A bioműanyagok növényi alapanyagból készülnek, de előállításuk jóval energiaigényesebb folyamat. A kutatócsapat ezért olyan módszert fejlesztett ki, amellyel konyhai hulladékból lehet bioműanyagot előállítani. Reményeik szerint ezáltal csökkenthetik az energiaigényt, hiszen olyan erőforrásokat vetnek be, amelyek egyébiránt a kukákban végeznék.

A robotika különösen jó jelöltje a kutatásnak. A szakember szerint a biológiailag lebomló anyagok nagyon rugalmasak, ezáltal felhasználhatóak robotok bőrének. Emellett viszont igen szívósak is lehetnek, vagyis belső alkatrészekként is bevethetőek. A rugalmas bőrbe pedig szenzorokat ültethetnek, amelyekkel a robot taktilis érzékhez jut, de szintén biológiailag lebomló anyagokkal.

Nikos Tsagarakis, a projekt másik szakembere szerint a robotikusoknak muszáj lesz a fémtől elszakadniuk, ha új generációs robotokat szeretnének előállítani. Az alternatív alapanyagok könnyebbé, hatékonyabbá és újrahasznosíthatóvá tehetik a robotokat.

A biológiailag lebomló anyagokból felépülő robotok valóban emberszerűbbek lehetnek, és talán könnyebben el is fogadjuk őket. Ha pedig az a cél, hogy mindenütt elérhetőek legyenek, akkor különösen fontos, hogy élettartamuk lejárta után könnyen újrahasznosíthatóvá váljanak.

Athanassiou úgy hiszi, ilyen anyagokkal végezetül talán az egész robottest ugyanúgy le tud majd bomlani, mint a hús és vér élőlényeké.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.