Konok Tamás halálára
Ezer szállal kötődött a Felvidékhez, Pozsonyhoz, Lévához és Rimaszombathoz. Ahogy Budapesthez, Párizshoz és Zürichhez is. Akinek olyan felmenői vannak, mint Ferenczy István, a magyar klasszikus szobrászat megteremtője vagy id. és ifj. Sándy György, nos, ott teljesen természetes, hogy ő sem adhatta alább.
![](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2020-11/konoktamas.jpg?itok=XYnV-hr0)
Bernáth Aurél és Berény Róbert tanítványa az egyetemen, de első önálló kiállítását mégis Párizsban abszolválja. Kossuth- és Prima Primissima-díjas. Konok Tamást életének 91. évében budapesti otthonában álmában érte a halál.
A Műcsarnok életmű-kiállítással tisztelgett 90. születésnapja előtt, míg ő életrajzi kötetével (Emlékkövek – Fejezetek egy önéletrajzból) lepte meg a rajongóit.
Felmenőit nem nagyon kell bemutatni, Ferenczy István és Huszár Adolf mellett a Sándyak, anyai dédapja, Sándy Gyula festő, nagyapja építész (ő tervezte a Széll Kálmán téren álló Postapalota impozáns épületét), míg édesapja az egyik első művészfotós. Ugyan simán felveszik a Képzőművészeti Egyetemre, de annak elvégzése után neki is csak a szocreál marad, így az első leendő alkalmat kihasználva, ösztöndíjjal Párizsba megy, s ott le is telepszik. Itt rendezi meg 1960-ban első önálló kiállítását is a Galerie Lambert-ben.
A Hartford Alapítvány ösztöndíjával 1963-tól egy évig New Yorkban és Kaliforniában dolgozott. 1963 és 1974 között rendszeresen szerepelt a Réalités nouvelles kiállításain, 1970-ben megkapta a francia állampolgárságot, de a magyart is megtartotta. 1971-től a zürichi Schlégl Galériával dolgozik együtt, de mihelyt lehetett, Budapesten is bemutatkozott. Feleségével, Hetey Katalin szobrászművésszel együtt 1981-ben a Szépművészeti Múzeumban állított ki.
A rendszerváltás után, ahogy Ferdinandy György író, ő is kétlaki életet élt,
1992-től a Műegyetem címzetes egyetemi tanára volt. Művei számos nagy közgyűjteményben szerepelnek, így a párizsi Bibliotheque nationale de France-ban, a winterthuri Kunstmuseumban, a berni Musée des beaux-arts-ban, a neuchateli Musée d'art et d'histoire-ban, Brüsszelben, az Európai Parlamentben, a párizsi külügyminisztériumban, a hamburgi Städtische Sammlungban, a schiedam-rotterdami Stedelijk Museumban, a budapesti Iparművészeti Múzeumban, a Szépművészeti Múzeumban, valamint a Kortárs Művészeti Múzeum – Ludwig Múzeumban, továbbá számos hazai és külföldi magángyűjteményben. Az elmúlt években több alkalommal megfordult Rimaszombatban is, ahol nemcsak ősei, így Ferenczy István vagy a Sándyak kiállítását nyitotta meg (s ajándékozott több festményt is a Gömör-Kishonti Múzeumnak), hanem önálló kiállítása is volt.
Életrajzi kötetében írja: Minden művészt megkísérti életében az ördög, vagyis a könnyebb megélhetés gondolata is, így engem is megkeresett Hemingway, a hírneves író unokatestvére is, aki jelentős összeget ajánlott fel, ha a tetszésének megfelelően alkotom meg a megrendelt képeket. Vigyázni kell, mivel hitről és meggyőződésről szól az alku.