2018. április 20., 14:58

Klímaváltozás fotós szemmel

A Föld napjához kapcsolódva Olvadó jövőnk címmel nyílt kiállítás Kércz Tibor és Komáromi Csaba természetfotósok az Északi- és Déli-sarkon készített képeiből a budapesti Magyar Természettudományi Múzeumban.

Olvadó jövő - Bp.-i kiállítás a Föld napján
Fotó: MTI

Áder János köztársasági elnök a kiállítást megnyitó beszédében az elmúlt hetekben megjelent nemzetközi tudományos folyóiratok cikkeire hivatkozva emlékeztetett a globális felmelegedés okozta veszélyekre és hangsúlyozta az emberiség közös felelősségét a Föld védelmével kapcsolatban.

„Gratulálok a művészeknek, hogy erőt és időt, energiát, pénzt és fáradságot nem kímélve ezeket a fotókat elkészítették és ezzel figyelmeztetnek bennünket valóban a közös felelősségünkre" – fogalmazott az államfő.

Korsós Zoltán, a múzeum főigazgatója kiemelte, hogy a képek mögött fontos látni azokat a jelenségeket, amelyek a klímaváltozás miatt következnek be és érdemes végiggondolni, hogy mit tehetnek a társadalmak és az emberek azért, hogy a Földet megóvják a következő generáció számára. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kiállításhoz a klímaváltozás témáját körüljáró programsorozat is kapcsolódik, amelynek célja, hogy a tárlat mellett a jelenséggel kapcsolatos problémákat különböző formákban, érthetően és elgondolkodtatóan kommunikálja. A téma köré épülő programoknak ezért éppúgy eleme egy „jeges” élményprogram a múzeumok éjszakáján, a gyerekeknek készülő múzeumpedagógiai foglalkozás vagy a téma szakértők általi bemutatása, előadássorozat keretében.

A klímaváltozás következtében a levegő és a tengerek hőmérsékletének emelkedése a sarkvidékeket sújtja a leglátványosabban. Az Északi-sarkvidéken 2010 óta a jég vastagsága 42 százalékkal csökkent és e térség átlaghőmérséklete kétszer olyan gyorsan növekszik, mint a világ más részein. Az olvadó jég és talaj egyre több megkötött szén-dioxidot és metánt bocsájt a levegőbe, ezzel is fokozva az üvegházhatást. A sarkvidékek ökoszisztémája rendkívül érzékeny az ilyen változásokra, és az itt zajló folyamatok a bolygó egészére hatnak.

Kércz Tibor és Komáromi Csaba arktiszi és antarktiszi útjain több tízezer természetfotót készített. Három sarkvidéki expedíciójuk anyagából készült válogatásuk közel hozza a sarkvidék érintetlen, mégis az ember globális jelenlétének jegyeit magán viselő tájait és élőlényeit.

„Az elmúlt 20 hónap alatt két sarkvidéken jártunk három expedícióban, összesen 33 napot töltöttünk jégtörő hajókon, amelyekkel 7500 kilométert hajóztunk sarkvidéki vizeken, több mint 55 ezer fotót készítettünk, amelyből 57 darabot választottunk ki a kiállításra" – mondta Kércz Tibor fotográfus.

„Remélem, hogy ezzel a kiállítással hozzájárulhatunk ahhoz, hogy egy évben ne csak egyetlen, hanem 365 nap legyen a Föld napja” – fűzte hozzá Komáromi Csaba.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.