2024. augusztus 13., 11:50

Kiút és Identitás – felvidéki alkotások Szombathelyen

Júniusban nyílt meg a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé Szombathelyen. A felhívásra 368 alkotó pályázott, a zsűri végül 264 művészt válogatott be a csoportos kiállításra, köztük a felvidéki Bokros Rozália textilművészt és Kovács Csonga Anikó kortárs képzőművészt is.

textil
Bokros Rozália Kiút című alkotása a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálén
Fotó: Bátky Tamás

Az 1400 négyzetméteres kiállítótér kiváló helyszínnek bizonyult, ahol a művészek a textilművészet legújabb kifejezésformáit a szélesebb közönséggel is megismertethették. Cebula Anna művészettörténész, képtárigazgató úgy fogalmazott, hogy „(…) az egyik legjelentősebb hazai – és nemzetközileg is elismert – textilművészeti seregszemle felvonultatja a magyar, valamint a nemzetközi textil- és öltözéktervező művészet legjobbjait, bemutatja a legújabb műveket és trendeket a fal- és tértextil, a textildesign, a miniatűrtextil, a zászló és a szalag műfaji kategóriákban.”

Bokros Rozália autodidakta alkotóként már egy ideje részese a textilművészek közösségének. Az amatőr pályát kinőve, a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesületének tagjaként jelentkezett a pályázatra, egyrészt, hogy nemzetközi színtéren is bemutathassa munkásságát, másrészt azért, hogy képviselje a szlovákiai magyar művészeti szcénát.

– Az alkotásaim mind az egyedi stílusomat, mind a shibori technika varázslatát magukon hordozzák. Megváltoztatják a batikolásról alkotott eddigi elképzeléseket is; a hippi korszakban ismert tie-dye festésnek felel meg, de ennél jóval többet nyújt: hagyományt, divatot és művészetet egyaránt.

Kovács Csonga Anikó ismerte a Szombathelyi Képtár nagyszerű kiállítótermét, ahol a triennáléra beválogatott művészek alkotásait is kiállítják.

– Mindemellett a kiállítás rendezése, a zsűritagok szakmaisága, az a hozzáértés, amivel a Nemzetközi Textilművészeti Triennálé szervezői bírnak, felébresztette bennem a vágyat, hogy én is a kiállítók között legyek ezen a csoportos kiállításon. Ez motivált, hogy jelentkezzem a pályázatra – mondta a fiatal művész. Nagyon jó referencia számomra.

Az idei triennálé mottója: TŰRÉSHATÁR / Tű-Rés Határ. Ennek megfelelő pályamunkákat készítettek a felvidéki művészek. Bokros Rozália Kiút című miniatűr textilalkotása az emberi lélek tűréshatárát és azokat a szövevényes élethelyzeteket ábrázolja, amelyekből a kiutat keresi az ember.

A madár/galamb, mint a béke, a szabadság és a megújulás szimbóluma, központi szerepet játszik az arashi shibori technikával készült műben. Ez a japán forma-ellenálló festési módszer viharos, redőzött mintákat eredményez, amelyek az élet bonyolultságát és a belső küzdelmeket szimbolizálják.
kovács
Kovács Csonga Anikó Identitás című alkotása
Fotó:  Miglinczi Éva

A madár/galamb formája, szétnyílt szárnyai és tollai a textilrétegek és a színek játékával jelenik meg, ahol a kék árnyalatai a kihívásokat és a nehézségeket, míg a fehér elemek a reményt és az új kezdeteket szimbolizálják. A madár/galamb alakja az élet szövevényes helyzeteiből való kilépést jelképezi. A nyersselyem puha textúrája a melegség és a vigasz érzését kelti, amelyre az embernek szüksége van a nehéz időkben.

Kovács Csonga Anikó nem tartja magát textilművésznek. Újabb alkotásaiban azonban jelen van bizonyos műfaji keveredés, az anyaghasználatban felfedezhető egyfajta ütköztetés a textil kapcsán.

– Az Identitás című művem textil alapú alkotás, ahol hordozóként van jelen az anyag. Az alkotás 2023-ban készült, nem kifejezetten erre a kiállításra, de a triennálé idei felhívásának tematikája szorosan kötődik az én művészi tematikámhoz. Az alkotásomban olyan hétköznapi szövetek jelennek meg, melyekkel napi szinten kapcsolatban van egy háziasszony. Az alkotás során azt az érzelmi cunamit dolgozom fel, ami vélhetően minden anyában, nőben, háziasszonyban naponta végbemegy, sokszor a tűréshatárunk szélére sodorva minket. 

Bokros Rozália Kiút című művének célja, hogy inspirálja és emlékeztesse a nézőket: a legnehezebb helyzetekből is van kiút, a belső béke és megújulás mindig elérhető, ha kitartóan keressük. Kovács Csonga Anikó Identitás című alkotása azonban arra figyelmeztet, hogy a család nyugalma bármikor felborulhat és a nők identitása másodpercek töredéke alatt képes megváltozni – nőből anyává, anyából szervezővé, szervezőből volt feleséggé –, ha éppen a környezetük úgy kívánja.

A VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé 2024. augusztus 31-ig látogatható.

Megjelent a Magyar7 2024/32. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.