Kiút és Identitás – felvidéki alkotások Szombathelyen
Júniusban nyílt meg a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé Szombathelyen. A felhívásra 368 alkotó pályázott, a zsűri végül 264 művészt válogatott be a csoportos kiállításra, köztük a felvidéki Bokros Rozália textilművészt és Kovács Csonga Anikó kortárs képzőművészt is.
Az 1400 négyzetméteres kiállítótér kiváló helyszínnek bizonyult, ahol a művészek a textilművészet legújabb kifejezésformáit a szélesebb közönséggel is megismertethették. Cebula Anna művészettörténész, képtárigazgató úgy fogalmazott, hogy „(…) az egyik legjelentősebb hazai – és nemzetközileg is elismert – textilművészeti seregszemle felvonultatja a magyar, valamint a nemzetközi textil- és öltözéktervező művészet legjobbjait, bemutatja a legújabb műveket és trendeket a fal- és tértextil, a textildesign, a miniatűrtextil, a zászló és a szalag műfaji kategóriákban.”
– Az alkotásaim mind az egyedi stílusomat, mind a shibori technika varázslatát magukon hordozzák. Megváltoztatják a batikolásról alkotott eddigi elképzeléseket is; a hippi korszakban ismert tie-dye festésnek felel meg, de ennél jóval többet nyújt: hagyományt, divatot és művészetet egyaránt.
Kovács Csonga Anikó ismerte a Szombathelyi Képtár nagyszerű kiállítótermét, ahol a triennáléra beválogatott művészek alkotásait is kiállítják.
Az idei triennálé mottója: TŰRÉSHATÁR / Tű-Rés Határ. Ennek megfelelő pályamunkákat készítettek a felvidéki művészek. Bokros Rozália Kiút című miniatűr textilalkotása az emberi lélek tűréshatárát és azokat a szövevényes élethelyzeteket ábrázolja, amelyekből a kiutat keresi az ember.
A madár/galamb formája, szétnyílt szárnyai és tollai a textilrétegek és a színek játékával jelenik meg, ahol a kék árnyalatai a kihívásokat és a nehézségeket, míg a fehér elemek a reményt és az új kezdeteket szimbolizálják. A madár/galamb alakja az élet szövevényes helyzeteiből való kilépést jelképezi. A nyersselyem puha textúrája a melegség és a vigasz érzését kelti, amelyre az embernek szüksége van a nehéz időkben.
Kovács Csonga Anikó nem tartja magát textilművésznek. Újabb alkotásaiban azonban jelen van bizonyos műfaji keveredés, az anyaghasználatban felfedezhető egyfajta ütköztetés a textil kapcsán.
Bokros Rozália Kiút című művének célja, hogy inspirálja és emlékeztesse a nézőket: a legnehezebb helyzetekből is van kiút, a belső béke és megújulás mindig elérhető, ha kitartóan keressük. Kovács Csonga Anikó Identitás című alkotása azonban arra figyelmeztet, hogy a család nyugalma bármikor felborulhat és a nők identitása másodpercek töredéke alatt képes megváltozni – nőből anyává, anyából szervezővé, szervezőből volt feleséggé –, ha éppen a környezetük úgy kívánja.
A VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé 2024. augusztus 31-ig látogatható.
Megjelent a Magyar7 2024/32. számában.