Kiemelkedő kortárs organikus építészek kiállítása Kassán
Megnyílt az organikus építészet két jeles kortárs képviselőjének, a pécsi Dévényi Sándornak és a kassai Pásztor Péternek a kiállítása Kassán, a Rovás Magyar Jelenlét Házának galériájában. Az Élő építészet ’48 című tárlat október 23-ig tekinthető meg.
A kiállítás címében szereplő 48-as szám a két építész születési évére utal, mindketten az idén töltik be 70. életévüket.
Közös kiállításuk megnyitóját nagy érdeklődés övezte. A Buzitai Citerazenekar fellépését követően köszöntőt mondott Kornel Kobák, a Szlovák Építész Kamara elnökségi tagja, illetve Kanócz János, a Kassai Műszaki Egyetem Művészeti Karának dékánja, majd Marosi Miklós, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke nyitotta meg a kiállítást.
Marosi Miklós úgy fogalmazott, két rangos építész ad ízelítőt életművéből, akik bár más-más közegben nevelkedtek, más környezetben alkotnak, mégis sok közös vonás fedezhető fel munkásságukban. Ezek közül a legkiemelkedőbb, hogy századunk talán legnagyobb magyar építésze, Makovecz Imre életre szóló hatást gyakorolt rájuk.
„Megismerkedtek szellemiségével, építészeti gondolkodásával, magyarságával, fantasztikus kreativitásával, rajzkészségével, egyszóval mindazon tulajdonságával, mely méltán kiemelte Makoveczet kortársai közül” – mondta, majd ismertette a két építész legjelentősebb munkáit. Dévényi Sándor esetében kiemelte egyebek mellett a Villámsújtotta házat, a Lakodalmas házat és a Bikafejes házat, illetve városi tereit, mint például a pécsi színház előtti teret, a budapesti Jókai teret, a Nagymező utcai budapesti Broadwayt, az Aradi vértanúk terét, a budapesti Szent Gellért teret vagy a Vámház tér rendbetételét. Pásztor Péter legjelentősebb munkái között említette a lónyabányai templomot, a kassai Isteni Irgalom Templomát, a VII. Velencei Biennáléra készített kassai beépítési tervét, a Thália Színház Márai Stúdiószínpada épületének vagy a századfordulón épült Bankó Szállónak a szakszerű, kortárs felújítását.
Marosi Miklós hangsúlyozta, közös bennük, hogy mindketten aktív résztvevői a közösségi életnek, illetve mindkettőjük életművét számos elismeréssel jutalmazták. Pásztor Péter a legmagasabb szlovák építészeti kitüntetésben, a Dušan Jurkovič-díjban, a Martin Kusý díjban, a kassai főpolgármester díjában, valamint a Magyar Építőművészek Szövetsége által alapított Magyar Építőművészetért díjban részesült. Dévényi Sándor Pro Architectura- és Príma díjas, a legmagasabb magyar művészeti díj, a Kossuth-díj kitüntetettje, s életműve koronázásaként 2017-ben a Nemzet Művésze címmel tüntették ki – sorolta az MMA alelnöke. „Végezetül még egy, ami közös sorsukban: mindketten a Magyar Művészeti Akadémia nagyra becsült tagjai” – hangsúlyozta Marosi Miklós.