Kezeket fel! – érdemes betérni Szabó Márta izsai festőművész kiállítására, a Limes Galériába KÉPGALÉRIÁVAL
Sokat elárul egy-egy emberi tekintet, érintés. A frissdiplomás izsai tehetség, Szabó Márta Kezeket fel! címmel, a komáromi Limes Galériában március 10-én megnyílt tárlatának fő motívuma a kéz és a szem, amelyek szavak nélkül is érzelmeket közvetítenek, s merengésre késztetnek. Az alkotójuknak hamarosan Zsámbékon nyílik lehetősége a további elmélyülésre és mondanivalója kifejezésére, ahol majd egyedi miliőben, művésztanárként is bizonyíthat.
A pénteki tárlatnyitón Farkas Veronika művészettörténész, a Limes Galéria alapítója üdvözölte a kortársai közül lelki érettségével és tálentumával is kiemelkedő képzőművészt. Azt kívánta: soha rosszabb évnyitásban ne legyen része a Limesnek és látogatóinak! Majd Lelkes Gréta, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara magánének-tanár szakon végzett hallgatója énekelt.
A hangulatteremtő bevezető után a kiállítás kurátora, Várkonyi György képzőművész, a Zsámbéki Keresztelő Szent János Iskolaközpont egyik vezető tanára méltatta a már pályája elejétől elismerést érdemlő alkotót, akit ősztől szívesen látnak a Zsámbékon oktató művésztanárok között. Szabó Márta pedig szerényen köszönte meg a több korosztályt képviselő, felvidéki és magyarországi jelenlevőknek azt, hogy megtisztelték önálló kiállítása megnyitóján.
Márta a hajdani katonatemplom hajójában április 10-ig, munkanapokon 14-17 óra között, más időpontban pedig a + 421903 719493 telefonszámon való előzetes egyeztetés után szemrevételezhető képeiről így vallott: „Nincs a képekben semmi innovatív formai bravúr, inkább csöndes töprengések. Élmények, emlékek, belső események képekké formálásának kísérletei, és az unalomig ismételt ujjgyakorlatok újrahasznosítása. A szintetikus akril festék és a természetes szén-rétegek ellentétére építve hoztam létre ezeket a festményeket. A felületen megjelenő formák forrásai elfelejtett emlékek, visszatérő álmok. Játékos áttetsző gondolatkollázsok, illúziók. Poszt-modern szürrealisztikus és pop-os elemekkel“.
Azt is megtudtuk, hogy e kezes-szemes sorozatból négy méretes képe a diplomamunkája volt, s ezt a témát boncolgatta tovább az újabb művein is. A kiállításon két korábbi sorozatából is találhatók képek. Az egyiken absztrakt hátterek elé festett különféle szemek láthatók, a másik pedig grafikai technikával, szitanyomással készített, utazós életkép-sorozat. „Szeretem ezeket a munkákat, s úgy gondolom, hogy előzményei a kezes-szemes sorozatnak, valamint kiegészítik, magyarázzák is azokat.“
Az ifjú tehetség a komáromi Selye János Gimnáziumban tett érettségi vizsgája után a Győri Tánc- és Képzőművészeti Középiskola szobrász szakán is érettségizett. Majd a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának Magyar nyelv, irodalom és képzőművészet tanár szakán Bc. fokozatú egyetemi diplomát szerzett. Aztán 2017 és 2022 között a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának osztatlan festőművész szakán csiszolta tehetségét, és szerzett magiszteri fokozatú diplomát. Közben egy lengyelországi Erasmus+ részképzési programba is bekapcsolódott.
2016 óta mindmáig többnyire nyitrai, pécsi, budapesti, wroclawi, törökbálinti csoportos tárlatokon, valamint az izsai Faluház galériájában kétszer megrendezett egyéni kiállításon mutatta be a műveit. A választott útja hamarosan a 13. századbeli romtemplom és a premontrei rend szintén romos állapotban levő monostora, valamint az egykori Zichy-várkastély helyszínére, a Budakeszi járásban levő Zsámbékra vezet. Oda, ahol a dombok-hegyek nyújtotta, egyedi panoráma is megihleti a különböző területeken alkotó művészlelkeket. Reméljük, hogy majd a Felvidékre is rendszeresen visszatér az újabb alkotásaival.