Két művésztanár szemgyönyörködtető és lélekgazdagító kiállítása Komáromban - KÉPEKKEL
Két tehetséges művésztanár, Németh Béres Csilla, a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont zselízi származású pedagógusa és Czibulya Lívia, az ipolysági művészeti alapiskola képzőművészeti szaka volt vezetőjének közös nívós kiállítása látható május 11-ig a helyi Szinnyei József Könyvtár emeleti előcsarnokában és médiatermében. A színpompás tájképek, nevezetességek, csendéletek... szemrevételezése közben egy ókori festészeti technikával, az enkausztikával is megismerkedhetnek a látogatók.

Németh Béres Csilla Zselízen cseperedett fel és járt alapiskolába. Eközben a rajziskola első ciklusát Párkányban végezte, csiszolva saját tehetségét. Bár a dunaszerdahelyi Mezőgazdasági Szakközépiskolában tanult tovább, de mindig is nagyon vonzotta őt a festés és az írás. Egyetemi tanulmányokat a pozsonyi Comenius Egyetem bölcsészkarán folytatott, ahol esztétika – magyar nyelv és irodalom szakos tanári diplomát, majd hitoktatói képesítést is szerzett. Előbb a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Gimnáziumban tanított, bő egy évtizede pedig a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont pedagógusa.
„Komáromban élek, tanítok, festek, rajzolok, és próbálom minél színesebbé tenni az életemet egyéb elfoglaltságokkal is (pl.: egy bútorfestő tanfolyamot is elvégzett). Az egyik nagyon időigényes hobbim a festés és a rajzolás. Az utóbbi években Sipos Loránd online rajz- és festőiskolájában, továbbá Pomothy László workshopjain, valamint a Ballun Viktória Csillag Erőd-beli rajzóráin gyarapítottam képzőművészeti tudásomat, készségeimet” – vallotta Csilla.
Tájékoztatása szerint kiállítása anyagának kisebb részét tanórai munkák és házi feladatok képezik a különböző rajz- és festőiskolás foglalkozásokról.
E kiállítás nagyobb részét komáromi képek, képeslapok alkotják, amelyek akvarellel, tussal és akril festékkel készültek, s azt a közeget, életteret jelenítik meg, amely számomra ismerős, kedves, biztonságos, szép, hangulatos, és amely a lelkem részévé vált. Találhatók itt képek a Nádor, Eötvös, Király püspök és Megye utcából, a Klapka térről, továbbá a komáromi templomokról, illetve az ezt a teret belakó emberekről. A tájképek és komáromi vagy Komárom környéki ihletésűek: a Platánfa sor, Vág-part, Holt-Vág, Komárom és környéke vízpartjai, bozótosai jelennek meg ezeken a képeken” – olvasható a tárlatáról szóló leírásban.
Csillának már novellái, meséi is megjelentek, s a 2007-ben írt Kisdudor című mesekönyvét maga illusztrálta, ahogy a jókai irodalmár, Fellinger Károly három kötetét is. Tavaly önálló akvarell kiállítása nyílt a nagymegyeri Fészek Ifjúsági Központban.
A múlt értékeit, így a patinás épületeket, titokzatos templomtornyokat, hangulatos kapualjakat, a természet szépségeit… bemutató műveivel rendszeresen szerepel műkedvelő képzőművészek seregszemléin.
Czibulya Lívia Ipolyságon született, s a közeli Ipolyhídvégen nőtt föl. Az ipolybalogi alapiskolai tanulmányai után a losonci Pedagógiai Szakközépiskolában diákoskodott, majd a nyitrai (jelenlegi) Konstantin Filozófus Egyetemen képzőművészet – orosz nyelv és irodalom szakon szerzett tanári diplomát.
Közel négy évtizeden át vezette az Ipolysági Művészeti Alapiskola képzőművészeti szakát. Diákjai számos hazai és nemzetközi képzőművészeti versenyen értek el helyezéseket, s közülük többen elismert képző- és iparművészekké, restaurátorokká váltak. Harminc éven át lelkes szervezője volt a Pueri Fabri nemzetközi gyermekképzőművészeti versenynek, amelyen az utóbbi években zsűritagként működik közre. Sajátos hangulatú műveit már sok hazai és magyarországi egyéni és csoportos kiállításon mutatta be.
Az utóbbi években elsősorban az enkausztika, azaz a vasalóval való viaszfestés technikát alkalmazza.
Az eszközök sokfélesége, a számtalan variáció lehetősége egy új világot nyitott meg számomra. A technika minden hőálló anyagra alkalmazható. A viaszfestés különlegessége az is, hogy az enkausztikával készített képeket lehetetlen hamisítani, kétszer ugyanazt megfesteni. A történelem során sokat változott a viaszfestés metodikája, de a szakemberek szerint nem kétséges, hogy napjainkban az egyik legnehezebb festészeti eljárásnak tekinthető. Így az alkotó előtt hosszú felfedezőút áll...“ – vallja a hozzá közelálló, ókori festészeti technikáról Lívia.
Miközben a kiválasztott felületre különféle színű viaszrétegeket hord fel vasalóval, keze nyomán egyedi természet-, városrész- és épületábrázolások, virágcsendéletek, valamint vallási tematikájú művek születnek. Képeinek sokasága árulkodik az Ipoly mente szeretetéről, a tájhoz való pozitív viszonyulásáról és saját életöröméről is.
Pálinkás Tibor, az Ipolyságon működő Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria igazgatója a megnyitó ünnepségen hangsúlyozta azt, hogy az alkotó egyik fő inspirálója az Ipoly menti természeti táj szépsége. Az eseményre vele érkezett Nagy Tímea, Ipolyság alpolgármestere is.
A két művésztanár eddigi munkásságát Vas „Bodzsi” Katalin marianumi művésztanár mutatta be, aki a Bárka elnevezésű, bibliai témájú, országos képzőművészeti pályázat ötletgazdája. A nyolc éve folyamatos érdeklődésnek örvendő rajzversenyt éppen Németh Béres Csilla kolléganőjével együtt szokták kiértékelni, Czibulya Lívia pedig egykor az ő tehetségét is csiszolgatta…
Művészetkedvelő egyéneknek, családoknak és diákcsoportoknak egyaránt érdemes megnézniük az ismertetett, szemgyönyörködtető és lélekgazdagító kiállítást!