2018. december 9., 13:40

Két kiállítás, amit vétek volna kihagyni

Az idén nemcsak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulóját ünnepeltük, hanem az abban tevékenyen részt vállaló Szendrey Júlia születésének 190. és halálának 150. évfordulóját is. Ennek emlékére nyílt az Országos Széchényi Könyvtárban egy a  könyvtár anyagára épülő időszaki kiállítás, amely kiegészült a Petőfi Irodalmi Múzeum által kölcsönzött relikviákkal. 

az-epulet-bejarata.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Zsebik Ildikó

Az Ezerszer Júlia – Arcok és kérdőjelek címet viselő tárlat Szendrey Júlia irodalmi és magánéleti szerepvállalását kívánja bemutatni.

A kiállítás Szendrey Júlia levelei, naplótöredékei, versei és Andersen-fordításai mellett korabeli hírlapok és mellékleteik segítségével enged bepillantást a korszak viselet- és társadalomtörténetébe is.

A Szendrey Júlia kiállítás plakátja
A Szendrey Júlia kiállítás plakátja
Fotó:  Zsebik Ildikó

Ez azért számít újdonságnak, mert az irodalomtörténet eddig elsősorban a magánéletével és annak megítélésével foglalkozott és nem  irodalmi tevékenységével. A tárlat ezért most új megközelítéseket, kérdéseket kíván felvetni. Külön kiemelendő, hogy a kortárs művészek közül a MOME Textiltervező Tanszékének hallgatói készítették a kiállítást díszítő öt installációt.Az ingyen megtekinthető tárlat 2019. március 9-ig, keddtől szombatig 10 és 18 óra között látogatható.

Csodálatos corvinák

S ha már a Budai Várban járunk, vétek lenne kihagyni egy nagyobb volumenű kiállítást, amely Mátyás király corvináit láttatja CORVINA KÖNYVTÁR budai műhelye címmel, ugyancsak az Országos Széchenyi Könyvtár  lenyűgöző épületében.

Egy gazdagon díszített corvina
Egy gazdagon díszített corvina
Fotó:  Zsebik Ildikó

Kevés szó esett eddig arról, hogy a pompás itáliai kódexek megrendelése mellett a királyi udvarban is készültek hasonlóan értékes, díszes kéziratok. A kiállítás célja, hogy feltárja és bemutassa azt a nagyszabású vállalkozást, amely a budai udvarban szolgálta az uralkodói könyvtár formálódását. Az, hogy hogyan lett a könyvtár anyagából egységes megjelenésű reneszánsz díszkönyvtár, a budai könyvfestők, könyvkötők, másolók és a könyvtárat megálmodó humanisták együttes munkájának köszönhető. Az elkészült művek szétszóródtak ugyan a világban, de legalább nem pusztultak el. A kiállítás apropóján számos különleges darab látogatott most  haza, köztük a nemrégiben felfedezett legújabb corvina is.

A 2018. november 6. és 2019. február 9. között látható kiállításról bővebben majd a Magyar 7 lapjain olvashatnak.

az-epulet-bejarata.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.