Két ifjú tehetség közös tárlata a Limes Galériában
Nagy érdeklődés övezte az érsekújvári Berkes Csilla és a szegedi Csatlós Kitti Asztrid 9-es terv című közös tárlatának péntek esti megnyitóját a Pro Arte Danubii – Duna Mente Művészetéért Polgári Társulás által működtetett, komáromi Limes Galériában. A két jövendő szobrász-, illetve festőművész, vagyis a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara diákjainak kiállítását Colin Foster professzor, a PTE MK Doktori Iskolájának vezetője méltatta.
Farkas Veronika művészettörténész, a Limes Galéria igazgatójának üdvözlő szavai után Colin Foster magyar nyelvű bemutatása hangzott el, amelynek rövidített változatát Gaál Ida művészettörténész tolmácsolásában szlovák nyelven is hallhattuk.
A huszonéves Berkes Csilláról megtudtuk, hogy előbb a Győri Tánc- és Képzőművészeti Szakközépiskola szobrász szakán, majd a Budai Rajziskolában ötvösművésznek tanult, 2015 óta pedig a PTE MK Művészeti Karán szobrászművésznek készül. Időnként szobrászati workshopokon, valamint csoportos és egyéni kiállításokon is részt vesz. Diáktársaival, illetve mestereivel Győrben és Budapesten, valamint a horvátországi Varasdon mutatkozott be. Az előző két évben a Fundamenta Amadeus kiállításon is láthatók voltak a művei.
Saját bevallása szerint az eddig készült szobrait 3 fő csoportra lehet osztani: „Az állatos munkáim egy posztapokaliptikus, képzelt világ mechanikus maradványai – patrónusként kivetülő lélekdarabkák. Konstruktív fém szobraim felidézik az általam kedvelt és gyakran vizsgált science fiction világát, amely által a számomra személyes, genetikai fókuszvesztés téma feldolgozásában segítenek. Összekapcsolják az űrt, mikro- és makrokozmoszt, valamint az optika látható és láthatatlan világát. Beton öntvényeimnél, egy új anyaggal való kísérletezéshez kiváló alapként szolgált a geometria, mint minden létező alapja. Készítésük során a rendszerek harmonikus ismétlődése kapcsán egyfajta meditatív állapotra találtam“.
Kortársa, Csatlós Kitti Asztrid előbb a szegedi Vedres István Építőipari Szakközépiskolában, majd a békéscsabai díszlet- és jelmeztervező asszisztensi OKJ-iskolában, később pedig a budapesti Forrai-magániskola divat- és stílustervező szakán tanult. A PTE Művészeti Karának festőművész szakán szintén 2015 óta csiszolja tehetségét. Eközben 2016 óta a zentai Művészet és Műemlékvédelem művésztelep résztvevője. Eddig az Új Nemzet Kiválóság – program ösztöndíjíban és a Fundamenta Amadeus kisalkotói ösztöndíjban részesült, a tavalyi Tolvaly Ernő Ösztöndíj versenyében pedig I. helyen végzett. Műveit eddig magyar-, illetve horvátországi és szerbiai egyéni, valamint csoportos tárlatokon szemrevételezhette a nagyközönség.
Megtudtuk: képein szívesen vegyít absztrakt és geometrikus elemeket. Azok középpontjában az ember által szerkesztett különféle rendszerek és a kozmosz természeti jelenségei állnak.
„Az elmúlt időszakban az emberi szemmel nem látható fizikai és biológiai jelenségekre fókuszálok. A téma ábrázolásához vegyes médium használatát tartom a legalkalmasabbnak. Az organikus folyamatok leképzéséhez olajfestéket, a mechanikus folyamatok megjelenítésére különböző nyersanyagokat, így vasreszeléket, vasport, ferrofluidot, vas-oxidot, réz-gálicot alkalmazok. A táblaképek elkészítésekor szerzett tapasztalataimat kísérleti videó-installációkba integrálom, mely számomra egy új platformot jelent“ – fogalmazott.
A február 28-ig látható tárlat megnyitóján odaillő, futurisztikus hangulatot árasztó zenét szolgáltatott Pap Zoltán. Az esemény támogatója a Bethlen Gábor Alap, Komárom városa és a Kultminor volt.