Képzőművészeti Spektrum 2023: két kiállítás nyílt a Komáromi járás amatőr alkotóinak műveiből - KÉPEKKEL
A jubileumi 60. évfolyamába lépett a pozsonyi székhelyű Nemzeti Művelődési Intézet által, a kulturális tárca megbízásából meghirdetett Képzőművészeti Spektrum elnevezésű, többkörös országos verseny és szemle, amelyen a műkedvelő festők, grafikusok, valamint a térkompozíciók, digitális és vegyes technikával készített művek alkotói mérhették össze a tehetségüket. A Komáromi Regionális Művelődési Központ által megtartott járási forduló csoportos tárlatnyitással és kísérőrendezvénnyel egybekötött, ünnepélyes eredményhirdetésére február 24-én a Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli részlegén került sor.
A pozsonyi NMI - NOC anyagi támogatásával megrendezett díjkiosztón megtudtuk, hogy az idei komáromi járási fordulóra 50 műkedvelő alkotó 111 munkát küldött be, amelyeket a Karol Félix képzőművész (elnök), Szabó Csekei Tímea múzeumi művészettörténész és Szalai Dániel képzőművész összetételű szakmai zsűri értékelt.
Összesen 12 díjat és 15 elismerő oklevelet adományoztak, valamint gazdára talált a szakmai zsűri 1 és a Komáromi Regionális Művelődési Központ (RMK - ROS) igazgatójának, Viera Vlčkovának 2 díja is. Örvendetes, hogy az új és visszatérő nevezők között többségben voltak az ifjú tehetségek, akik némelyike meglepően szép, színvonalas munkákkal rukkolt elő, s talán a későbbiekben majd a hivatásos képzőművészek táborát erősíti...
A díjazott művek továbbjutottak a kerületi fordulóba, amelyre június 2-án Nagytapolcsányban kerül sor. A nem csak színekben, technikákban, hanem témákban és üzenetekben is gazdag kiállítás pedig a folyosón helyet kapott Egy befejezetlen történettel együtt március 16-ig, a múzeum nyitvatartási időszakában tekinthető meg.
Külön említést érdemel a jubileumi rendezvényre megjelent, A4-es méretű, színes katalógus, amely grafikai tervezését Jana Mačicová, az RMK módszertani munkatársa végezte, aki a tárlatnyitó főszervezőjeként a műsorvezetést is vállalta.
Annak előszavában Karol Félix zsűrielnök hangsúlyozta: a díjazott alkotókra és műveikre vonatkozó, közös döntésük során elsősorban az alkotói elgondolás hitelességére és a kreatív művészi kifejezésmódra fókuszáltak. Eközben igyekeztek a mindhármuk számára elfogadható konszenzusra jutni.
Idei kísérőrendezvényként a versenyen egy-egy benevezett művéért díjjal és elismerő oklevéllel jutalmazott Ondrej Miško „Bandi” ötletes illusztrációiból Egy befejezetlen történet címmel nyílt önálló kiállítás a nagyterembe vezető folyosón. A közkedvelt, helyi művészteázót hét éven át, éppen ezidáig működtető ifjú tehetség nyilatkozott a Ma7-nek:
A 25 év feletti kategóriában a Fürdőszobai szelfi című, vászonra szánt olajfestményemért díjat, a Mini – Me (A kicsi énem) című, öntapadós cetliken megörökített, kis skicceimért pedig elismerő oklevelet vehettem át. Az előbbit mintegy hiánypótlásnak szántam, mert nem szeretek szelfizgetni, s a fotóimat kirakni a közösségi oldalakra, inkább festettem egy szelfit. Az utóbbi sorozatot pedig a teázómban végzett munkám közben készítettem, amikor időigényesebb önarckép megrajzolására nem volt elég időm”.
Hálásan megköszönte, hogy a díjazottak között lehet, s örül a kapott okleveleknek, festővásznaknak, rajzeszközöknek, ám elárulta: számára mégis az a legértékesebb jutalom, hogy közel másfél tucat művét végre kiállították a múzeumban, ahová nehéz kiállító alkotóként bejutni.
„Ezek valójában a Simona Záhovával és Eduard Kočival közösen tervezett és a teázómban elkezdett könyvünkbe szánt illusztrációim.
Jana Mačicová megígérte, hogy ezt a saját anyagomat majd másutt is bemutatják. Elhatároztam, hogy csatlakozom a napi egy órát festők világszerte elterjedt mozgalmához, és a továbbiakban is szívesen fogadom a képzőművészethez értők bárminemű kritikáját, ami segíthet a szakmai fejlődésemben” – mondta el végül.