Képzőművész, aki majdnem zenész lett
A 14. Dunartcom Somorjai Nemzetközi Művésztelep Mayer Éva képzőművész szervezésében zajlott. Az alkotók csoportos kiállítása a somorjai Korona Udvarban (Fő utca 46.) szeptember 23-ig volt megtekinthető.
A kortárs szlovákiai magyar képzőművészet egyik meghatározó alakja a Munkácsy Mihály-díjas Mayer Éva. Pályája során olyan művészi univerzumot hozott létre, amelyben a szakrális motívumok és a húsbavágó profán témák egyaránt találkoznak a kortárs kifejezési formákkal.
Mayer Éva művészete különleges ablakot nyit az ún. térgrafika világára, amelyben a hagyományos női szerepek, a közösségi-társadalmi problémák, az elhagyott szakrális terek tanulmányozása lenyűgöző harmóniában egyesül a kortárs vizuális művészet nyelvezetével. Alapvetően társadalmi, szociológia témákkal foglalkozik művészetében, amelyek leginkább személyesek, de fontos számára, hogy a kollektív tapasztalást is be tudja emelni a munkákba. Kisebbség, elmúlás, gyászfeldolgozás, meddőség-anyaság – mindegyik témánál jelen van a közösségi tapasztalás is.
A képzőművész a kérdéseket pszichológusokkal, lelki vezetőkkel, szakemberekkel is megvitatja, majd a strukturált kérdőív jellegű kérdéseire hónapokig gyűjti a válaszokat az adott témájához. A válaszadás formája anonim, a legvégén a legtisztább formában igyekszik megjeleníteni a témához kapcsolódó válaszokat.
Doktori munkája során a szakrális és a deszakralizált terek újrafelhasználását dolgozta fel a kortárs képzőművészet viszonyrendszere kapcsán. A deszakralizált terek ma már nem templomként működnek, kiállítóterekké alakultak.
Kutatása során érdekelte, hogy milyen a történelmi emlékezet a volt szakrális terekben, hogyan dolgozik és gondolkodik helyspecifikusan egy kortárs művész a jelenlegi és a volt templomokban.
Mayer Éva a hagyományos nyomtatási technikákon túllépve ötvözi a manualitást a digitális technológiákkal. Mindig kihívás számára, hogy a legújabb technológiákat is alkalmazni tudja és a már megszokott grafikai eljárásokkal újszerűen ötvözze.
– Munkáimban szeretem az összművészeti megoldásokat párosítani egymással, akár az audiovizuális műfajt beemelni az installációkba, hogy minél több érzékszervet be tudjak kapcsolni az összetettebb témák értelmezhetősége és befogadása érdekében.
– zárja a gondolatait a képzőművész.
Megjelent a Magyar7 hetilap 38. számában.