2024. szeptember 29., 09:02

Képzőművész, aki majdnem zenész lett

A 14. Dunartcom Somorjai Nemzetközi Művésztelep Mayer Éva képzőművész szervezésében zajlott. Az alkotók csoportos kiállítása a somorjai Korona Udvarban (Fő utca 46.) szeptember 23-ig volt megtekinthető.

Mayer Éva
Mayer Éva
Fotó: Egressy Orsolya

A kortárs szlovákiai magyar képzőművészet egyik meghatározó alakja a Munkácsy Mihály-díjas Mayer Éva. Pályája során olyan művészi univerzumot hozott létre, amelyben a szakrális motívumok és a húsbavágó profán témák egyaránt találkoznak a kortárs kifejezési formákkal. 

Ha Somorján vagyok, Budapest hiányzik, ha Pesten vagyok, honvágyam van. Ez a kettős érzés nagyon erős bennem. Somorja jelenti a családomat, a szüleimet, a gyermekkori emlékeimet és régi barátságaimat, ugyanakkor azt a fajta kreatív álmodozást, amit kitaláltam gyermekkoromban, és ami egy bizonyos szinten meg is valósult felnőttkoromban. A felnőtt életem már Budapesthez köt, ahol az egyetemi éveimtől képzőművészként kiteljesedhettem. Budapest ugyanakkor a családi fészkem megteremtését is jelenti a férjemmel, a két helyszín tehát nagyon szépen kiegészíti egymást a lelkemben.

Mayer Éva művészete különleges ablakot nyit az ún. térgrafika világára, amelyben a hagyományos női szerepek, a közösségi-társadalmi problémák, az elhagyott szakrális terek tanulmányozása lenyűgöző harmóniában egyesül a kortárs vizuális művészet nyelvezetével. Alapvetően társadalmi, szociológia témákkal foglalkozik művészetében, amelyek leginkább személyesek, de fontos számára, hogy a kollektív tapasztalást is be tudja emelni a munkákba. Kisebbség, elmúlás, gyászfeldolgozás, meddőség-anyaság – mindegyik témánál jelen van a közösségi tapasztalás is. 

Mayer Éva
Fotó:  Mayer Éva: Továbbított üzenet VIII. című munkája
Segíteni tudunk egymásnak azáltal, hogy bizonyos kérdéseket együtt beszélünk meg. Vizualizálni tudom a feldolgozott traumatikus élményeket és társadalmilag egy felsőbb szintre emelni. Ez egy hosszú folyamat. Van, hogy a saját megéléseimből bontakozik ki, de a végén a mű megtalálja helyét a saját közegében. Ezzel segíteni tudok másokat is, így a művészetem nem válik öncélúvá. 

A képzőművész a kérdéseket pszichológusokkal, lelki vezetőkkel, szakemberekkel is megvitatja, majd a strukturált kérdőív jellegű kérdéseire hónapokig gyűjti a válaszokat az adott témájához. A válaszadás formája anonim, a legvégén a legtisztább formában igyekszik megjeleníteni a témához kapcsolódó válaszokat. 

Doktori munkája során a szakrális és a deszakralizált terek újrafelhasználását dolgozta fel a kortárs képzőművészet viszonyrendszere kapcsán. A deszakralizált terek ma már nem templomként működnek, kiállítóterekké alakultak.

Kutatása során érdekelte, hogy milyen a történelmi emlékezet a volt szakrális terekben, hogyan dolgozik és gondolkodik helyspecifikusan egy kortárs művész a jelenlegi és a volt templomokban. 

Mayer Éva a hagyományos nyomtatási technikákon túllépve ötvözi a manualitást a digitális technológiákkal. Mindig kihívás számára, hogy a legújabb technológiákat is alkalmazni tudja és a már megszokott grafikai eljárásokkal újszerűen ötvözze.

Mayer Éva
Részlet Mayer Éva Terra incognita munkájából

– Munkáimban szeretem az összművészeti megoldásokat párosítani egymással, akár az audiovizuális műfajt beemelni az installációkba, hogy minél több érzékszervet be tudjak kapcsolni az összetettebb témák értelmezhetősége és befogadása érdekében.

Én valahol legbelül zenész vagyok, kiskorom óta hegedültem. A képzőművészet azért is kihívás számomra, mert nagyon sokrétű, összetett műfaj, több művészeti műfajt tudok összekapcsolni egy pontba, ami kiteljesedik egy vizuális és egyéni formanyelvvé. Alkalmazom a műfaji határátlépéseket, mert így nem kell magamat határok közé szorítani és kiteljesedhetek

– zárja a gondolatait a képzőművész.

Megjelent a Magyar7 hetilap 38. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.