Képeimet érezni kell
Sipos Aliz Menta önálló kiállítása nyílt meg a párkányi Barta Gyula galériában Define Aura címmel. A fiatal művész a kortárs informel festészet egyik legelhivatottabb képviselője, aki közel hét éve dolgozik a formátlan festészet különböző megközelítéseivel.
A kiállítást Tillmann Ármin filozófus, a tárlat kurátora nyitotta meg, aki Café Bábel és az újszem folyóiratok társszerkesztője, teoretikus szövegek fordítója, legkedvesebb írásos műfaja a filozófiai esszé. Együttműködésük a horvátországi Krapanj alkotótáborban szövődött.
„A gesztusfestészet képei cselekvéslenyomatok, a test lenyomatai. Elkészítésükhöz nincs protokoll, nincsenek előre lefektetett szabályai, kimenetele meghatározatlan, vagyis informel. A szó forma nélküli festészetet jelent, amely elutasítja az előre megtervezett mű esztétikáját, ehelyett a nyitott mű létjogosultságát hirdeti. Ebből kifolyólag a gesztusfestészet képei nem sokszorosíthatók technikailag, mert a reprodukcióval elvesztenék keletkezésük könnyedségét. Aliz képeinek ritmusát a fröcskölés, a csöpögtetés, a folyatás, az öntés, az ecsettel suhintás vagy a kalligrafikus söprés adják. Gesztusfestményei úgy idézik meg a teljességet, hogy azt minduntalan befejezetlenül hagyják. Munkáin mindig felkelti a vágyat, hogy e hiányt képzeletünkkel töltsük fel” – hangsúlyozta megnyitó beszédében a fiatal filozófus.
Aliz lapunknak elmondja, kis korától fogva egy hatalmas energiájú festőnőnek volt a tanítványa, aki bár nem gusztusfestő volt azt tanította neki, hogy a festés nagyon lendületes dolog. Dolgozik állva, ülve, fekve. A monotípiák a kedvencei – ezek is gesztusok, de ezekről lenyomatot készít egy üveglapra, így lesz belőle grafika. „Sok képet el tudok adni, vannak alkotásaim galériákban, műgyűjtőknél és műkedvelőknél is, azt tapasztalom, egyre nagyobb az igény arra, hogy otthon is legyen képük kortárs festőtől” – emelte ki Aliz.