2016. május 10., 15:36

Június második hetében ismét Magyar Kulturális Hét lesz Pozsonyban

POZSONY. Több mint szomszéd – ezzel a címmel 2014-ben rendezett először kulturális fesztivált – hagyományteremtő céllal – Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége, közösen a Pozsonyi Magyar Intézettel. "Az elmúlt két év sikere, a pozitív visszajelzések igazolták a rendezvény létjogosultságát" – mondta Czimbalmosné Molnár Éva nagykövet, aki a kulturális intézet igazgatójával, Molnár Imrével együtt ma mutatta be a június 6-a és 13-a közti fesztivál rendkívül gazdag programkínálatát.
201605101818140.mk1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

"Az évezredes együttélés számos olyan kapcsolódási pontot alakított ki népeink között, amelyek összekötnek bennünket. A nyelvi különbség mellett máig erősen érezhető a kulturális hasonlóság, A rendezvénnyel célunk, hogy Magyarországot közelebb hozzuk Szlovákiához, és annak fővárosához, Pozsonyhoz, az itt élőkhöz, és az ide látogatókhoz" – ismertette Magyarország nagykövete a rendezvény fő célkitűzését.

A nagykövetségnek és a kulturális intézménynek tehát az a nem titkolt célja, hogy az itt élő magyar közösség mellett megszólítsa a szlovákságot is, olyan programot kínálva, amely megpróbál minél átfogóbb képet nyújtani a magyar kulturális élet színe-javáról, és ezáltal felkeltheti a magyar kultúrára nyitott szlovákság érdeklődését is.

A paletta ezúttal is rendkívül gazdag, szinte minden művészeti ág képviselteti magát jeleseivel. Képzőművészet, zene, tánc, filművészet, gyermekprogramok, szimpóziumok, gasztronómiai fesztivál – a teljes felsorolás hosszú lenne.

A rendezvénysorozathoz méltó nyitány ezúttal is a Szent Márton-dómban lesz, a Szent Márton-év alkalmából, ahol Stanislav Zvolenský, a Pozsonyi Főegyházmegye érseke, és Veres András, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke koncelebrál magyar-szlovák-latin nyelvű szentmisét, majd a szombathelyi Capella Cantorum Énekegyüttes ad reneszánsz kórushangversenyt.

A kicsiknek szól a Dvorák & Patka Színház A békakirály című bábjátéka.

A képzőművészet idén is hangsúlyosan jelen lesz a fesztiválon. Orosz István grafikáival érkezik, Farkas Ádám szobrászművész öt évtized munkásságát mutatja be, Aknay János festőművésznek pedig angyalait bemutató képsorozatát tekintheti meg a közönség.

A fesztivál egyik célja, hogy a felvidéki magyar kultúra jeleseinek is lehetőséget teremtsen. Új kezdeményezés idén, hogy egy családot mutatnak be, amely szlovák közegben is kiemelkedőt tud alkotni. Idén a választás a Dusík családra esett. Dénes György költő fia, Dusík Gábor zeneszerzőként írta be magát a köztudatba, felesége Anikó irodalomtörténész.

Az esemény egyik kuriózuma Bogányi Gergely zongorqahangversenye, akit a világ nemcsak egyedi játékáról, de egyedi készítésű zongorájáról is megismerhetett.

A magyar film rajongóinak is lesz miből válogatniuk: Szwing, Hajnali láz, Mancs, Köszönöm jól…. Csak néhány alkotás a hétfőtől szerdáig tartó magyar filmnapok kínálatából.

A fesztivál egy konferenciának is teret ad abból az apropóból, hogy idén 25 éves a V4-es együttműködés. A konferencián szó lesz a visegrádi csoport együttműködésének a kezdeteiről, amelyre a politika akkori aktív képviselői emlékeznek, majd elemzők szólnak a jelenről és a további közös fellépés kilátásairól, a jövő kihívásairól. A Visegrádi Alap vezetője pedig a civil szférának tart előadást a pályázati lehetőségekről.

A hét kiemelt eseménye az Ezeregyév – az ExperiDance Tánctársulat előadása június 8-án az Istropolis nagytermében lesz. Az előadás 21 képben mutatja be magyar történelmünk felemelő és megrázó pillanatait. A nagyívű előadás megannyi európai és világszínhely után most először lesz látható Pozsonyban. A sajtótájékoztatónak telefonos kapcsolattal része lett Román Sándor is, az ExperiDance művészeti vezetője, aki elmondta, „az előadás sikerének az egyik titka, hogy az emberek szeretik a látványt, s ebben az előadásban a képi világ nagyon meghatározó. A másik titok, hogy az előadás mélyen megérinti az embereket, azt nem csak végignézik, de át is élik a nézők” – mindez köszönhető az ExperiDance egyik kitalálójának, Schwajda György dramaturgiájának, de mellette a magyar művészeti élet meghatározói fogtak össze ebben a produkcióban, amelyben nemzetközivé tették a néptáncot, szinte új műfajt teremtve ezzel, s azóta is töretlen sikerrel, hiszen 2000-es megalakulása óta az együttes 20 darabot mutatott be. A magyar kulturális hét rendezvényei egyébként ingyenesek, ettől az előadástól eltekintve. Az ExperiDance világsikert aratott előadására a Ticketportálon lehet jegyet kapni.

A hétvégén a hagyományoknak megfelelően négynapos kulturális és gasztronómiai fesztivál lesz Pozsony központi sétatéren, a Hviezdoslav téren, amely rendezvénysorozat önállóan is megállná a helyét.

A fesztivál szombati napján a visegrádi országok előadóművészeinek önálló fellépéseire, valamint egy V4-es jazz koncertre kerül sor.

A színpadi programok összeállítása során fellépési lehetőséget biztosítottak magyarországi és szlovákiai népzenei, néptánc- és egyéb kulturális csoportoknak a délutáni időszakban. Az esti fő fellépők előtt feltörekvő könnyűzenei előadók adnak elő (Pannonia Allstars Ska Orchestra, Daniel Balázs-Boggie Woogie, Tzomet klezmer együttes). Az esti fő fellépők pedig, akik ismertségük, hírnevük révén várhatóan nagyobb látogatói létszámot vonzanak: Peter Šrámek és zenekara, a Visegrad Jazz Quartet, Korpás Éva népdalénekes, aki Fecskéim című lemezét mutatja be a pozsonyi közönségnek, valamint az Esszencia zenekar többek között Csík Jánossal, Lakatos Róberttel és Balogh Kálmánnal.

Mindeközben a sétáló téren gasztronómiai fesztivál is lesz, magyar ízekkel, ételek és italok gazdag kínálatával.

A rendezvényt idén is többen támogatták, többek között a Külgazdasági és Külügyminisztérium, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzetközi Visegrádi Alap, valamit egyéb magyarországi intézmények, úgy mint a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap. A kiemelt partnerek közé tartozik Pozsony Főváros Önkormányzata, Pozsony Óváros Önkormányzata, a Cseh Köztársaság Pozsonyi Nagykövetsége, a Lengyel Köztársaság Pozsonyi Nagykövetsége, fő támogatóink az OTP Banka, a Slovnaft és a Microcomp.

„Közös a múltunk, többszázéves a közös történelmünk, és ma is az együttműködés a fő célunk itt a kelet-közép-európai térségben, így ez is indokolja, hogy a kultúrán keresztül is keressük az egymáshoz vezető utakat” – összegezte végül a fesztivál szándékait Czimbalmosné Molnár Éva, aki szerint a rendezvénynek nemzetpolitikai üzenete is van, hiszen a szlovák közönség megtalálásán túl a félmilliós felvidéki magyar közösség igénye is benne van a június 6-13- között Pozsonyban megrendezésre kerülő Több mint szomszéd – Magyar Kulturális Hét programsorozatában.

201605101818140.mk1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.