Jókai Mór 200: rajzverseny-díjkiosztó tárlatmegnyitóval a „Czafrangó-suliban”- KÉPEKKEL
Rajzversenyt hirdetett Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából, alap- és középiskolások részére a Komáromban és 24 községben jelenleg 1356 diákot oktató Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskola. A Kopócs Tibor képzőművész ötlete nyomán megvalósult viadalra mintegy másfél száz rajz, grafika és festmény érkezett. Azok szakmai zsűri általi elbírálása után, a legsikeresebb munkákból a Komáromi Napok keretében, április 25-én nyílt kiállítás az intézmény Európa-udvar 18.szám alatti főépületének galériájában. A legügyesebbeket oklevelekkel, könyvekkel, festékekkel, torkosságokkal… jutalmazták.

A kiállítás díjkiosztó ünnepséggel egybekötött megnyitóján Czafrangó Sylvia iskolaigazgató köszöntötte a diákokat, hozzátartozóikat és a további művészetpártoló jelenlévőket, valamint méltatta Jókai Mór munkásságát.
Hangsúlyozta, hogy az egy különleges alkalomból, Jókai Mór bicentenáriumának apropóján jött létre, s az anyagában a rajzverseny kiemelkedő alkotásai tekinthetők meg. Mielőtt bemutatta a díjazottak alkotásait, az iskola egyik zene tagozatos tanulója, Kaszbeková Kristína rövid koncertjével színesítette az ünnepség műsorát.
„Ez a kiállítás nem csupán egy művészeti rendezvény, hanem egyúttal tisztelgés is a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja előtt. Jókai Mór munkássága fontos szerepet játszott a magyar nemzeti indentitás formálásában, írói tevékenysége ma is példaként áll előttünk. Az itt látható alkotások nemcsak a technikai tudásról, hanem a mély megértésről, érzékenységről és a fantáziáról is tanúskodnak. A diákok a képzőművészet nyelvén, saját látásmódjukon keresztül idézték fel Jókai világát: hőseit és történetének hangulatát. Engedjék meg, hogy ezúton is gratuláljak minden résztvevőnek, hiszen minden rajz, minden ecsetvonás hozzájárul ahhoz, hogy Jókai öröksége tovább éljen” – fogalmazott.
Majd az eredményhirdetés és díjátadás várva várt percei következtek, melyek során az is elhangzott, hogy e rajzversenyre összesen 138 képet küldtek be a három életkor szerinti kategóriába sorolt alap- és középiskolások. Ők olyan grafikát, festményt vagy képregényt készíthettek, amelyek által Jókai Mór életét és műveit mutatták be.
Az alsó tagozatos alapiskolások műveit ezek a pedagógusok értékelték: Szabó Klára, Varga Anna, a zsűrielnök pedig Petrik Karin volt. A felső tagozatos versenyzők munkáit Kantner Adrián zsűrielnök, valamint Szkukálek Tünde és Németh Zsófi bírálták el. A középiskolások kategóriájának zsűrielnöke Kopócs Tibor, további két ítésze pedig Róth-Karkó Zsanett és Miško András volt.
Czafrangó Sylvia igazgató és Varga Anna, az intézmény képzőművészet tagozatának vezetője mindhárom kategóriában három-három, vagyis összesen kilenc fődíjat osztott ki a legkiemelkedőbb munkákért. Azt is megtudtuk: a zsűri számára nem volt könnyű a döntés. Ugyanis a pályázatra számos olyan alkotás érkezett, amelyek készítői a dobogó egyik fokára sem kerültek fel, „mégis figyelemre méltó művészi színvonalat, ötletgazdagságot és egyéni látásmódot képviseltek”. Ezért a zsűritagok úgy döntöttek, hogy 11 különdíjat is odaítélnek, ezzel is elismerve, jutalmazva az alkotók tehetségét és szorgalmát.
Lássuk a végeredményt!
Végül, de nem utolsó sorban következzenek a különdíjban részesített tanulók: az alsó tagozatosok közül ezt Bese Rozália, Macsali Dóra, Szalai Sára és Paluska Krisztina, a felső tagozatosok közül Borka Eszter, Szabó Janka Noémi, Petrík Eszter és Szalai Zsombor, a középiskolások közül pedig Gergely Mirtill, Palló Krisztina és Vas Fruzsina Anna érdemelte ki.
Zárszavában Czafrangó Sylvia minden résztvevőnek lankadatlan alkotókedvet, a versenyeken sok sikert és további kellemes alkotómunkát kívánt. Ekképp a június 30-ig szemrevételezhető kiállítást megnyitottnak nyilvánította.