Jókai Hétvége a Monostori-erődben: időutazás a reformkorba
„Az idei rendezvénykoncepciónk Komárom három híres szülöttére: Jókai Mórra, Klapka Györgyre és Lehár Ferencre épül. Az első alkalommmal megtartott Jókai Hétvégénk színpadi és kísérőműsoraiban is igyekeztünk felidézni Jókai korát, a reformkort. Az ide érkező hagyományőrzők katonazenével, sorakozóval, dísz-sortűzzel és másféle látványos bemutatókkal repítették vissza a közönséget a XIX. századba. Mások pedig reformkori táncokkal és színjátékokkal szórakoztatták a jelenlevőket. Az egyedi hangulat megteremtéséhez hozzájárult a verklimuzsika, az ingyenes fiákerezés lehetősége és a Monostory Erődszínházi Társulat „A katona“ című helyspecifikus sétálószínházi előadása is. A főzőverseny során természetesen Jókai Mór kedvenc bablevesét kellett megfőzni“ – tájékoztatta portálunkat a főszervező, Tóth-Lencse Andrea turisztikai csoportvezető.
Az erőd udvarán és az árnyasabb Duna-parton zajló szabadtéri programokon kívül az ódon erődfalak között is bőven akadt látnivaló, aminek a nagy melegben ugyancsak örültek a látogatók. A családok apraja-nagyja jól érezhette magát, hiszen a szervezők a gyerekeknek egy játékudvart is kialakítottak, ahol a többi között a XIX. században közkedvelt ügyességi és dobójátékokat is kipróbálhatták, és reformkori kézműves játszóházban is részt vehettek a Mokka Egyesülettel. Gyerekszínpad is várta őket, ahol bábjátékoknak és gólyalábas komédiának tapsolhattak, vagy gyerektáncházban rophatták a táncort. Eközben a szüleik az alkalmi Tiszti kaszinóban kockázat nélkül, ingyenesen élvezhették a szerencsejátékok (rulett, póket, blacjkack) izgalmát. A digitális Utazó Planetárium „Mesél az ég!“ című előadását és a kaszárnyamoziban vetített filmeket pedig minden korosztály képviselői szívesen nézték végig.
A látogatók kazamatatúrán és egyenruhás tárlatvezetésen is részt vehettek. Délutánonként a kikötőből óránként indult sétahajó, és naponta egyszer az erőd saját boraiból tartottak kóstolót a Dunán. A helyi Klapka György Múzeummal együttműködve első alkalommal nyílt kiállítás Jókai Mór grafikáiból, amelyek augusztus l6-ig tekinthetők meg. Praznovszky Mihály irodalomtörténész Jókai az államférfi címmel tartott előadást. A Kalandok Erődjében ki lehetett próbálni a kincsvadászatot, az íjászatot, a vívást, a falmászást és a lövészetet. Akik pedig megéheztek, megkóstolhatták a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje által készített finomságokat, majd ajándékokat is vásárolhattak a kézműves vásárban.
A Duna Bástya Szabadtéri Színpadán fellépő több együttes, például a Jókai korában is népszerű cimbalomon is játszó CimbaliBand és a magyar népzenét szolgáltató Horsa István zenekara szintén nagyszerű hangulatot varázsolt a Borkorzó közelébe.
A helyi lakosokon kívül nagyon sok budapesti, nyugat-magyarországi és felvidéki érdeklődő is ellátogatott a Jókai Hétvégére, amelynek a főszervező ígérete szerint jövőre folytatása lesz. Idén a dél-komáromiak teljesen ingyen élvezhették a műsorözönt. Több révkomáromi látogató kifogásolta, hogy rájuk ez a kedvezmény nem vonatkozott, pedig például a dél-komáromi gyógyfürdőbe ők is jutányos áron vásárolhatnak belépőjegyet... A csupán ez alkalommal három ízben látható Az aranyember című musicalt azonban rajtuk kívül a révkomáromiak is kedvezményes áron tekinthették meg. Másik Lehel és Vizeli Csaba zenés színházi előadásának egyik különlegessége volt, hogy a nézők a színpad melletti múzeumban megtekinthették Tímár Mihály bőgőshajójának makettjét. Az előadás helyszíne maga is megjelent a Monostori Erőd és a Magyarock Dalszínház közös produkciójában, amely főbb szerepeiben Csengeri Attila, Makrai Pál, Bodnár Vivien, Kuczmann Ágnes, Végh Edina és Másik Lehel volt látható.
A főszervező arról is beszámolt, hogy a város másik jeles szülöttéhez, Klapka György tábornokhoz elsősorban a március 15-i rendezvényük kapcsolódott, de a Klapka-féle hajdani katonatáborok hangulatát idézték a korabeli egyenruhákban a Jókai Hétvégén is felbukkanó, katonadalokat éneklő osztrák és magyar hagyományőrzők is.
„Lehár Ferenc tiszteletére az augusztus 20-a körüli hosszú hétvégére egy operettgálát tervezünk, amelynek a részletes műsorát annak véglegesítése után majd feltesszük a monostori erod.hu honlapunkra. Addig is a Hírek.sk olvasóit is meghívom a július 31-én, pénteken zajló Zenés Nyári Estére, amikor a Dunai Bástya Szabadtéri Színpadán ingyenes koncerteket élvezhet majd a közönség“ – mondta a főszervező.
Egy-egy Monostori-erődben zajló kulturális rendezvény során érdemes alaposan körülnézni az erőd folyamatosan felújított részeiben is.
„Az elmúlt években három nagy beruházás történt az erődben. Az egyik a Gútáról a Monostori-erődig vezető kerékpárút megépítése volt, amely az egész térséget rákapcsolja az európai kerékpárútra, így a turisták is könnyebben juthatnak el az erődünkig. 2013-ban adtuk át a Dunai Bástya 1200 négyzetméternyi felújított területét, ahol új kiállítás is létesült, valamint 3 többféle célra kihasználható rendezvénytermet is kialakítottak. Tavaly októberben pedig a felújított kazamatában tüzérségi témájú kiállítás nyílt interaktív játékkal és makette, amely keretében a látogató az Osztrák-Magyar Monarchia katonájának képzelheti magát, miközben bátorságpróbákon és ügyességi feladatokon esik át. Minél többet teljesít, annál magasabb rangot érhet el, majd a fotóponton saját szolgálata emlékére fényképet is készíttethet, és emlékül hazavihet“ – zárta tájékoztatását Tóth-Lencse Andrea.