Jeney Lajos építészre emlékezik a közmédia
Jeney Lajos építész 2014-ben hunyt el, tisztelői, a szakma és a családja egy kiállítással emlékeztek az iskolaépítési kutatásairól ismert kiváló lakó- és középület tervezőre. A Lechner Tudásközpontban A közösségépítészet című gyűjtemény plasztikusan mutatja be Jeney életművét: terveit, épített örökségét, s emellett egy-egy enteriőrrel felidézi magánéletének mozzanatait és helyszíneit is.
A látogatók egy nagyformátumú alkotó pályáját követhetik, akinek gondolkodásában a vidék ősi bölcsessége és a modern világ folyamatosan változó elvárásai ötvöződnek szerencsésen. Igen, ő sohasem szakadt el gyökereitől, a nagyvilágban megtartott félezer előadásához is a szülőföldje adott erőt.
Ifj. Tóth György mikrofonja előtt a pályatársak és barátok emlékeznek Jeney Lajosra. Az iskolaépítőre, aki a tudást tartotta a legfőbb értéknek, s kinek törekvéseit a pályatársak az Ybl-díj mellett Főépítészi Életmű Díjjal is jutalmazták. Az érzékeny családfőre, aki szerettei körében, balatoni kertjében tud munkájához erőt nyerni. A szociálisan érzékeny emberre, aki hosszú ideig azért lépte át ritkán a történelmi Magyarország határait, mert az idegen nyelvű helyiségnév táblák fájdalmat okoztak neki. A közösségi emberre, aki református kollégiumi indíttatásából adódóan mindig azt kereste, hol, milyen közösség javára lehet közösségépítőként hasznossá válni.
A tárlat szemlélése közben a legtöbben a jelenlévők közé képzelik alakját. Ebben segít az az interjúfilm is, amelynek megtekintése közben életszerű közelségbe kerülhetünk az alkotóhoz. Az egyik megemlékező a londoni Szent Pál Székesegyházba, Christopher Wren építész sírjához visz el gondolatban. A felirat a kiállítás ars poeticája is lehet egyben: „Emlékét, ha keresed, nézz egyszerűen szerteszét!”
Adás: Vasárnapi újság, 2016. június 12. (Kossuth Rádió 6.00-8.30)