Ízelítő múlt és jelen fotográfiai eljárásainak terméséből a komáromi „Zichyben” - KÉPEKKEL
Holop Ferenc AZSF a szlovákiai Petzval József fotós körversenyen többszörös győztes, immár 65 éves komáromi Helios fotóklub jelenlegi elnöke, Varga Tibor AFIAP pedig annak legrégebben aktív tagja. Szeptember 13-ig szemrevételezhető a Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli részlegének emeleti Folyosógalériájában az Analóg versus digitál című közös fényképkiállításuk.
A szerdai megnyitó óta látható tárlatanyag legnagyobb vonzerejét az jelenti, hogy egy térben kaptak helyet az archaikus és a modern technikákkal készített kisebb-nagyobb fotók. Az egyik falon a két alkotójuk életrajza is olvasható „dióhéjban”.
A 68. életévéhez közeledő, Naszvadon élő Holop Ferenc AZSF Párkányban született, gyermekkorát és alapiskolás éveit pedig Bátorkeszin töltötte. Miután 1976-ban sikeresen befejezte az ógyallai középiskolai tanulmányait, a naszvadi művelődési központ alkalmazottja lett, 1988-tól pedig egészen a nyugdíjba vonulásáig az intézmény igazgatója és az 1995-ben indított községi televízió operatőre és szerkesztője volt.
Fotózással 49 éve foglalkozik, s 2005-től tagja a Helios fotóklubnak. Továbbá a budapesti székhelyű Magyar Fotóművészek Világszövetsége és a Szlovák Fotográfusok Szövetsége is jegyzi őt a tagbázisában.
„Az első tekercs film előhívásakor éreztem, hogy egy varázslatos dolognak vagyok a részese. Attól a perctől kezdve a fotózás és annak minden velejárója egy életformává vált számomra. Mindez több évtizede történt, a fényképezőgéppel való barátságom azóta is töretlen” – vallja Ferenc.
Az idén 65 éves, Perbetén élő Varga Tibor AFIAP ógyallai születésű, s a már megszűnt Gadóci Mezőgazdasági Szakközépiskolában érettségizett, jelenleg vállalkozó. Alapiskolásként kapta meg az első fényképezőgépét, s azóta töretlen a fotózás iránti szerelme. 1982 óta tagja a Helios fotóklubnak, majd a Magyar Fotóművészek Világszövetségének és a Szlovák Fotószövetségnek is tagjává vált. Részt vett a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) által szervezett nemzetközi kiállításokon Magyar- és Csehországban, Romániában, Portugáliában, Angliában és Szlovákiában, 2008-ban pedig megérdemelten kapta meg a FIAP Művésze minősítést.
„A digitális világ térhódítása sarkallt arra, hogy 2009-től behatóbban foglalkozzam régi archaikus technikákkal. Olyan fotográfiai eljárásokkal ismerkedtem meg, mint az argentotípia, cianotípia, platinotípia, olajnyomat, antrakotípia, valamint a nedves kollodiumos eljárás: Képeimen tükröződnek az érzéseim, a világról alkotott véleményem és kísérletező kedvem” – fogalmazott.
A Komárom szívében három hónapon át látható kiállítást Paterka Pál magiszter, a Duna Menti Múzeum igazgatója nyitotta meg, párhuzamot vonva múlt és jelen értékei között. Műsorvezetőként közreműködött Kopják Angelika magiszter, a Helios fotóklub alelnöke, a rövid műsort pedig a Komáromi Művészeti Alapiskola biztosította. A tárlatanyagot lazításként – feltöltődésként érdemes megtekinteniük a közeli "Egressyben" e héten folyó 59. Jókai Napok résztvevőinek is…