2011. november 4., 06:57

Istenadta - Vallomások tehetségről és felelősségről

BUDAPEST. Istenadta - Vallomások tehetségről és felelősségről címmel jelent meg a Heti Válasz legújabb interjúkötete; a könyvben kiemelkedő művészek, sportolók, tudósok személyes vallomása olvasható.

A Heti Válasz Kiadó gondozásában megjelent, tizennyolc beszélgetést tartalmazó kötetben többek között Eperjes Károly, Kovács Ákos, Laár András, Sándor György és Vidnyánszky Attila vall tehetségről és felelősségről.

A könyv méltó folytatása a 2009-ben Mit ad Isten? címmel megjelent kötetnek, amely olyan embereket mutat be, akik hivatásuk avatott képviselőiként annak a világnak az erkölcsi dilemmáiról is számot tudnak adni, amelyet képviselnek, valamint a 2010-ben Kit ad Isten? címmel hívő párokkal készült interjúkat tartalmazó könyvnek - mondta Borókai Gábor, a kiadó igazgatója a könyv budapesti bemutatóján csütörtökön.

"Ebben a materiális világban mindenki keresi a kapaszkodót, itt a környezetében egyre nehezebben találja meg, kell hozzá a transzcendens, az, aki segít nekünk akkor, amikor igazán mélyen vagyunk, amikor szükségünk van támaszra. Akik ebben kötetben beszélnek, azért szólalnak meg, mert kivételesen tehetséges emberek, akik valamit kaptak, és ezzel tehetségük szerint felelősen sáfárkodtak" - fejtette ki az igazgató.

Honnan való, és milyen felelősséget ró az istenáldotta tehetségnek nevezett emberre kinek-kinek a sajátos talentuma? Hogyan érdemes kamatoztatni a kivételes adományokat; a parádés önmegvalósítás mennyiben kell hogy szolgálja mások javát? Hogyan - milyen kihívások, feszültségek árán - tudja valaki elviselni önnön kiemelkedő tehetségét? Igaz-e a mondás, hogy a zseni 99 százalék szorgalom, és mindössze egy százalék tehetség? Ilyen kérdésekkel szembesített a Heti Válasz másfél tucat talentumos, egyszersmind istenfélő/istenszerető embert a karácsonyi könyvpiacra megjelenő idei interjúkötetében - derült ki a csütörtöki bemutatón.

Ezúttal olyan kiemelkedő művészeket, sportolókat, tudósokat bírtak személyes vallomásra, mint Sebestyén Márta, Kovács Ákos, Vidnyánszky Attila, Bogányi Gergely, Marton Éva, Laár András, Csík János, Sándor György, Bereményi Géza, Papp Lajos, Szarka Tamás, Nagy Tímea, Monspart Sarolta, Freund Tamás, Csermely Péter, Mericske Zoltán, Roska Botond és Eperjes Károly.
Szőnyi Szilárd, a kötet szerkesztője arról beszélt, hogy a sorozat eddigi három kötetében összesen mintegy nyolcvanan szólalnak meg, és reményét fejezte ki, hogy a sorozat jövőre is folytatódik, és ez a szám eléri a százat. Az interjúkat készítő újságírók a kötet bemutatóján arról beszéltek, miért választották interjúalanyaikat és milyen élményt jelentett számukra a beszélgetés.

Csermely Péterről, a stresszfehérjékkel és rejtett hálózatokkal foglalkozó biokémikusról Bódis András elmondta: a beszélgetés kezdetén egy régi szlogen alapján első gondolata az volt: "mosoly a tudomány mögött". Mint mondta, egy olyan komoly emberrel ült szemben, akinek hite gyermeki: a gyermek játékosságával és különállásával tud hinni. Az interjú címe - "Bocs, de meglátogatott a Szentlélek" - visszaadja a beszélgetés hangulatát - tette hozzá a tudóssal készült interjút ajánlva.

Freund Tamás agykutatóról szólva Laky Zoltán arról beszélt, hogy ha riportalanya gimnazistaként más döntést hozott volna, most zenészként szerepelhetne a kötetben, hiszen a dzsesszhez is kivételes tehetséggel rendelkező tudós már diákként több zenekarban játszott, énekkarban énekelt. Mint mondta, a zenével szabadidejében foglalkozó agykutató a kötet témájáról, a tehetség mibenlétéről tudományosan, mégis közérthetően beszélt. Kutatásai kiderítették, hogy a művészetek művelése más területeken is hozzájárul a kreativitáshoz. Az újságíró hangsúlyozta: a gyermeki hit valóban fontos, de ezt sokan elvesztik, ez az interjú véleménye szerint alkalmas arra, hogy felnőtt fejjel, a hitet más oldalról közelítve visszataláljunk hozzá.

Bogányi Gergelyről szólva Madary Orsolya felidézte, hogy a zongoraművész koncertjein mindig úgy érezte, mintha az adott zeneszerzőt látná, annyira azonosult a művész az általa játszott mű szerzőjével. Mint mondta, az interjúból kiderült, hogy a zongoraművész csak úgy tud eljátszani egy darabot, ha a műbe és a zeneszerző bőrébe is belebújik, ezáltal tudja a műnek a lelkét, a szellemiségét továbbadni, és ez az igazi kihívás számára.

A Marton Évával, Magyarország legfényesebb operacsillagával készített interjú kapcsán Devich Márton arról beszélt, hogy a művésznek mennyire fontos volt a könyv címét adó kifejezés. Mint felidézte, amikor pályája elején egy bátor újságíró leírta róla, hogy "istenadta tehetség", számára, és családjának is sokat jelentett ez, lendületet adott pályájának. Mint mondta, az interjúban a szoprán sok mindenről vall, sokat lehet tőle tanulni, fantasztikus az az alázat, ahogy a művészi pályát megközelíti.

A Laár Andrásról készített interjúról szólva a szerző arról beszélt, hogy talán az ő dolga volt a legizgalmasabb, mivel Laár az egyetlen buddhista a kötetben. Stumpf András elmondta: reveláció volt számára, hogy a buddhizmus és a kereszténység nem zárja ki egymást. Mint mondta, a KFT együttes frontembere, és a L'art pour l'art Társulat alapítója nem bújt ki bőréből, így ő az interjú alatt sokat nevetett, ebből megpróbált átadni valamit írásában.

Sümegi Noémi újságíró arról beszélt, milyen koncentrált odaadással segítette az interjú megszületését Eperjes Károly színész, aki történeteit olyan színesen adta elő, hogy ő se tudta sokszor nevetés nélkül hallgatni azokat.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.