Ipolynyéken is kitűzték a székely zászlót
Hrubík Béla azt mondja, Európában látszólag véget értek a nagy háborúk, melyeket fegyverekkel vívtak, de sokkal alattomosak a nem fegyverekkel vívott 21. századi harcok, amelyet ugyanúgy nemzetek és nemzeti kisebbségek, de szobrok, zászlók, nyelvek, hagyományok, iskolák, székely kapuk és utca névtáblák ellen vívnak Európában.
"Úgy gondolom hogy Európában egy 50 milliós kisebbség él, kisebbségi sorsban, őshonos kisebbség, különböző európai tagállamokban, és az európai uniónak ezt a kérdést már régen rendeznie kellett volna. Külön aktualitása mindamellett, hogy évek óta számolatlanul menekültek lepik el Európát, akiktől nem kérik az útlevelet, nincs nevük, nem tudják honnan jönnek, és ezeket az embereket ugyan olyan jogokkal szeretnék ellátni az Európai Unióban, mint az őshonos európai uniós polgárokat. Tehát ez a kérdés rendezetlen. Ez a zászló nemcsak a székelyekért, de az összes európai kisebbségekért lobog most Ipolynyék zászlaján és innen üzenjük az európai uniónak, hogy ezt a kérdést rövid távon meg kell oldani" - tette hozzá Ipolynyék polgármestere.
Számos szlovákiai magyar szervezet, polgári társulás és magánemberek is kitűzték a székely zászlót házukra, székházukra (pl. Csemadok Zselíz, Via Nova ICS), ezzel is kifejezésre juttatva együttérzésüket. A közösségi oldalakon is többen megosztották a székely lobogót, illetve beállították azt profilképnek, vagy háttérképnek.
Mihai Tudose román kormányfő nagy felháborodást kiváltó mondata a Realitatea hírtelevízió szerda esti műsorában hangzott el, amikor az erdélyi magyar pártok hétfőn elfogadott közös autonómianyilatkozatáról kérdezték. Tudose egy zászlóállítási kísérletre adott válaszával példázta, hogy miként viszonyul a kezdeményezéshez. A kormányfő felidézte: a zászlóállítási kísérletkor is világossá tette, hogy "ha a zászló lobogni fog, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is".