Intézmény-felújítások megyei támogatással a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásban
A Dunaszerdahelyi járás több oktatási, szociális és kulturális intézményében felújítások zajlottak az elmúlt hetekben. A Nagyszombat Megyei Önkormányzat által finanszírozott, már megvalósult és az év végéig a Galántai járásban is kivitelezendő beruházásokról Berényi József, MKP-s megyei alelnök tájékoztatta portálunkat.
„A megyei bevételekből bizonyos összeget minden évben beruházásokra, fejlesztésekre költhetünk. Megyénk a 2016-os évre 10 millió euró hitelt vett fel, aminek köszönhetően valósulhat(ott) meg a tervezett beruházások javarésze. Az említett összeg hozzávetőleg 65 százaléka útfelújításra, 35 százaléka pedig a megyéhez tartozó oktatási, szociális és kulturális intézmények épületeinek a rekonstrukciójára költhető. Az idei legnagyobb, közel 320 ezer eurós beruházásunk a dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Középiskolában történt, a többi intézmény felújítását pedig 18-130 ezer euró közti összeggel támogatjuk. Míg a Dunaszerdahelyi járás érintett intézményeiben a tanévkezdésig már befejeződtek a felújítási munkálatok, és ma megtörtént azok átadása, addig a Galántai járásban működő intézményekben csak most, ősszel kezdődik a korszerűsítés. Megyénken belül az arányosság a legfontosabb mérce, minden járás intézményeit szükség szerint kell támogatni” – mondta el a Hírek.sk-nak a Nagyszombat Megyei Önkormányzat alelnöke.
A dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Középiskola tehát megyei szinten kimagasló támogatást élvező középiskolává vált. A megyei alelnöktől szerzett értesüléseink szerint 95 ezer eurót adtak az iskolakonyha teljeskörű korszerűsítésére, azaz a víz- és villanyvezetékek cseréjére, továbbá a megfelelő kanalizáció, talajburkolat és csempézés biztosítására. A megye 140 ezer euróval támogatta konyhai felszerelés vásárlását, továbbá 80 ezer euróval a tornaterem felújítását, azaz a korszerű világítás, öltözők és szociális helységek kialakítását. A mennyezet rekonstrukciója és a szellőzőtechnika beszerelése 2017-ben kerül sorra.
Szabó László iskolaigazgató a felújítás kapcsán korábban megjegyezte: „Szeptembertől az Egészségügyi Középiskola diákjai és tanárai is iskolánk konyháját fogják igénybe venni, mivel az ő étkezdéjük megszűnt”. A Vidékfejlesztési Középiskolában a modernizáció során egy tankonyhát is kialakítottak.
Ezen oktatási intézményen kívül több dunaszerdahelyi középfokú tanintézmény is támogatásban részesült. A helyi Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Gimnázium 80 ezer eurót kapott egyebek mellett tornaterme villanyvezetékének felújítására és a megfelel szellőztetés biztosítására. A vezetékek cseréjével kapcsolatos projektdokumentáció további 48 700 eurót tesz ki.
Zirig Ferenc igazgató mindezek kapcsán kifejtette: „Vannak olyan konyhai berendezéseink, amelyek már elavultak, illetve teljesen használhatatlanok. Ezért új berendezések, eszközök vásárlására is kaptunk egy kisebb pénzcsomagot. A 80 ezer eurós támogatásból tornatermünk teljes aljzatának a felújítására, illetve az oldalsó falaknál levő radiátorok borítására is költöttünk. Nagyon fontos volt az elektromos hálózat teljeskörű rekonstrukciója, hiszen annak a vezetékei már valóban elavultak”.
Befejeződtek a felújítási munkálatok az Egészségügyi Középiskolában is. Modernizálták a tetőszerkezetet, és felújították az épület hátsó bejáratát. Erre a célra 50 ezer eurót kaptak a megyétől. Szeptembertől megszűnt az iskola étkezdéje, a diákok és a tanárok már a Vidékfejlesztési Középiskolába járnak ebédre.
Sipos Éva igazgató minderről így nyilatkozott: „Júliusban és augusztusban a tetőzet javítására és az iskola eredeti bejáratának a felújítására került sor a kapott 50 ezer eurós támogatásból. Mivel több diákunk különféle, például szociális okból nem járt ebédelni, nagyon kevésre csökkent az iskolában étkezők száma, s nem tudta magát fenntartani az étkezde. Ezért azt kizárták az étkezdék hálózatából. Sajnálom, mert a legkorszerűbb és a legjobban felszerelt étkezdéről van szó. Annak helyén felszabadult egy tágas tér, ahol majd két korszerű szaktantermet és egy dísztermet szeretnénk kialakítani”.
Megyei támogatásban részesült a dunaszerdahelyi Építészeti MTNY Szakközépiskola is: abból a diákkollégium villanyvezeték-hálózatának felújítására 65, a tetőszerkezet javítására és a tornaterem korszerűsítésére 25 ezer eurót költhettek.
Homoly Éva, az intézmény igazgatója a munkálatok kapcsán arról beszélt, hogy bár az anyagi lehetőségeiktől függően költségvetésükből fokozatosan bővítik a diákszálló felszerelését, például új számítógépeket vásároltak, ám a tetőzet javítására és a tornaterem korszerűsítésére már nem telt. „A kollégium villanyvezeték-hálózata már nem bírta a fokozódó terhelést, ezért megyei támogatásból fontos volt mielőbb felújítani azt. A tornaterem tetőszerkezetét is szigetelni kellett, mert az gyakran beázott, valamint szükségessé vált a tornaterem padlószerkezetének korszerűsítésére és kifestetésére is” – jegyezte meg.
Egyébként ez a szakközépiskola 2011-ben és 2012-ben kapott anyagi támogatást épülete tetőszerkezetének a felújítására.
Nagyszombat megye önkormányzata a középiskolákon kívül más megyei intézménynek is nyújtott támogatást. Például 40 ezer eurót biztosított a Csallóközi Népművelési Központ tetőszerkezetének felújítására.
Berényi József portálunknak arról is beszámolt, hogy a Dunaszerdahelyi járás más településein levő intézményeknek is nyújtottak anyagi támogatást.
“A nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia ablakainak cseréjét és az épület hőszigetelését 80, az ottani szociális intézmény tetőszerkezetének felújítását 84 ezer, kanalizációját pedig 12 400 euróval támogattuk. A medvei szociális otthonnak emésztőgödör kiépítésére 5 500, tetőszerkezete felújítására 25 ezer, szociális helységeinek felújítására pedig 21 ezer eurót hagytunk jóvá. A felbári szociális otthonnak elektronikus tűzjelző felszereléséhez 18 ezer euróra volt szüksége. A pozsonyeperjesi szociális otthonnak hőszigetelésre és ablakcserére 50 ezer, akadálymentesítésre és terasz kialakítására 27 ezer, szociális helységek felújítására pedig 23 ezer eurót nyújtottunk. A szlovák igazgatóságú, ám a szlovákokon kívül magyar osztályokkal is működő somorjai M.R. Štefánik Gimnázium szociális helységeinek felújítását 50 ezer euróval támogattuk. Jelenleg folyik a kivitelező elbírálása” – fejtette ki.
Végül arról tájékoztatott, hogy a Galántai járásban működő intézményekben most, ősszel kezdődnek a megyei önkormányzat által támogatott felújítási munkálatok, amelyeket szintén be kell fejezni ez év végéig.
“A magyar igazgatóságú, magyar és szlovák osztályokkal is működő Kodály Zoltán Gimnázium tetőfelújítását 62, hőszigetelését és az ablakok cseréjét pedig 70 ezer euróval támogatjuk. Már zajlik a kivitelező kiválasztása. A Kereskedelmi és Szolgáltatási Szakközépiskolának épülete hőszigetelésére és ablakcseréjére 80 ezer eurót adtunk. Az ottani szociális otthon hőszigetelése és tetőzetének javítás 50, ablakcseréje pedig 65 ezer eurós megyei támogatásból valósul meg. Bár a Honismereti Múzeum épületét már korábban felújítottuk, a hozzátartozó raktárhelységek, illetve tetőzete felújítására 40 ezer eurót szavaztunk meg“ – mondta Nagyszombat megye alelnöke, Berényi József.