2014. április 20., 11:23

In memoriam Tiszai Nagy Menyhért

KIRÁLYHELMEC, KISGÉRES. In Memoriam Tiszai Nagy Menyhért címmel nyílt kiállítás Királyhelmecen. A 2012 szeptemberében elhunyt bodrogközi festő, író, költő, református lelkész alkotásaiból családja válogatott.

A 33 éven át Kisgéresen szolgáló református lelkész, a sokak által Menyusként ismert Tiszai Nagy Menyhért eleinte képzőművészetet szeretett volna tanulni, később író akart lenni, végül teológiát tanult Prágában. Versei, prózái több kötetben (Te láttad Uram, Versek és prózák) is megjelentek, illetve a Veled Uram imádságos könyv is neki köszönhető. Írott műveiből, festményeiből érződik, hogy szerette az életet, szerette az őt körülvevő világot: mindenben a szépet kereste és a szépet látta.

Tiszai Nagy Menyhért fia, Nagy Enzoe Zoltán a művész legutolsó, Versek és prózák című kötetét már a Kárpát-medence számos könyvtárába eljuttatta, és azon fáradozik, hogy minél több helyen megismerhessék édesapja gondolatait. „Imádta a nyárutót és az ősz kezdetét. Nagyon szerette azt az időszakot, amikor búcsúzunk valami széptől, és amikor még valami csodásnak az elején vagyunk. Az ősz a rengeteg színeivel, csodálatos látványával egy esztétikai élmény a számunkra, ami kihagyhatatlan, de az ősz után következik a tél. Az nem volt Menyus szívének a tartozéka. Annyira vártuk már, télen virágokat festve, tengert álmodva, mikor jön már el a nyár és mikor tudunk megint a természet csodálatos képződményein, virágain és látványában elmerülni” – mondta.

Tiszai Nagy Menyhért nevéhez fűződik a Ticce Bodrogközi és Ung-vidéki Alkotóművészek Társulatának megalapítása az 1970-es években. Később Magyarországon, Aranyosapátiban és Csarodán létesített alkotóműhelyt. Festményei Európa és a világ számos országába eljutottak.

A bodrogközi író, költő, lelkész szívéhez a zene világa is közel állt. 2003-ban a magyarországi Csarodán, a helyi Balla Gyula Faluházban Református énekek Csarodáról címmel egy lemez is készült, amelyen Tiszai Nagy Menyhért énekel és elektromos zongorán játszik. De ugyanúgy meg tudta szólaltatni a gitárt, a mandolint, a furulyát vagy a templomi orgonát. Magyar népdalokat, virágénekeket, zsoltárokat is énekelt.

A Királyhelmecen nyílt tárlat június végéig látogatható.

(A témáról összeállítást láthatnak majd a Felvidéki Híradóban.)

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.