Ilyen lett a Sissit ábrázoló festmény a restaurálás után
Erzsébet császárné, ismertebb nevén Sissi restaurált portréja lett a hónap műtárgya a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban, ahol egészen augusztus 2-ig látható a felújított festmény.
Kolár Angelika, a múzeum történésze elmondta, Spányik Kornél 268x155 centiméteres alkotásáról van szó.
„A nagyméretű vászonra festett alkotáson a festő sötét gyászruhában ábrázolja a császárnét, Sissi világos kesztyű visel, a kezében összecsukott legyezőt tart. 1889-ben elhunyt fia, Rudolf halála után viselt ilyen ruhát" – fejtette ki a történész.
Spányik leginkább a portréfestészet terén alkotott maradandót. Bécsben, Stuttgartban és Münchenben tanult, mesterei közé tartozott többek között Benczúr Gyula és Liezen-Mayer Sándor is. A két világháború között csoportos kiállítása volt a Műcsarnokban. Több képét jutalmazták díjjal, néhány művét pedig a Magyar Nemzeti Galéria őrzi.
A Sissit ábrázoló festmény eredetije Benczúr nevéhez köthető, Spányik pedig arról mintázta saját művét 1901-ben. Az alkotás Ferenc József császár portréjával együtt a Gömör-Kishont vármegyeháza nagytermében volt kifüggesztve, ám 1918-ban, az Osztrák-Magyar Monarchia megszűnését követően mindkettőt megrongálták.
A festmény ezt követően a Gömör-Kishonti Múzeum gyűjteményébe került, de sokáig rossz állapotban volt, ezért nemrégiben átfogó restaurálást végeztek rajta. A helyreállítási munkát Andrea Ševčíková, a Szlovákia Restaurátorok Kamarájának tagja vezette és a Művészeti Alap támogatta.