Időutazás ecsettel - népi bútorfestészet Gömörből
A festett kazettás mennyezetek a magyar népművészet és az egyházi művészet szemet gyönyörködtető alkotásai. Benko Pál gimnáziumi tanár, a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja a népi bútor- és mennyezetkazetta-festés ritka hobbijának hódol.
Benko Pált gyermekkora óta vonzotta a festés, rajzolás. Sokféle kézműves technikával foglalkozott és foglalkozik mind a mai napig, de a szívéhez a bútor- és a kazettafestészet áll a legközelebb.
"A technika elsajátítására a borzovai templom festett karzata ösztönzött, ami Bede Pál rimaszombati festő-asztalos keze munkáját dicséri. Gaál Jánossal, a budapesti Néprajzi Múzeum nyugalmazott főrestaurátorával való megismerkedés volt az újabb mérföldkő. Tőle sokat tanultam. Ament Éva grafikus, bútorfestő pedig a gyűjtéseknél volt a segítségemre. Ő szintén célul tűzte ki az értékmentő munkát. Nagyszerű munkatárs. A tanítványaival meglátogatja, tanulmányozza és festi a régi festett templomkazettákat."
A kazettafestészet nem új keletű dolog. A források szerint a festett kazettás mennyezet létrejötte az itáliai táblafestészethez köthető, és a reneszánszban bontakozott ki.
"Régen az igényesebb asztalosműhelyekben a munkát festéssel fejezték be, így kerültek forgalomba a kereskedők közvetítésével, akik nem ritkán messzi vásárokba is elvitték a portékát. Amikor híre ment egy-egy asztalosműhelynek, meghívást kaphatott kastélyok, templomok kifestésére, itáliai módi szerint. Igen ám, de a magyar asztalosok nem Itáliában, hanem a felmenőiktől tanultak, tehát a saját mintavilágukat vitték fel a megrendelt bútorokra, felületekre. Így fordulhatott elő, hogy bár az itáliai reneszánszra emlékeztet a templomaink karzata, kazettái, mégsem azonosíthatók azzal" – magyarázza a tanár úr, hozzátéve: ma már retrónak számít a kazettafestészet.
Legutóbbi munkája egy tulipános láda restaurálása volt, amit felkérésre készített. Amint munkához látott, akkor eszmélt rá, hogy majdnem 200 éves ládáról van szó, ezért időigényes feladat a felújítása. De megérte, mondja, hiszen sokat tanult általa. Kazetták festése esetén a restaurálás elmarad. Ilyenkor az alapozással kezdődik a folyamat. Ha nekikezd egy nagyobb munkának, a szabadideje túlnyomó részét ennek szenteli.
A Motolla tagjaként gyerekekkel is foglalkozik. Bár egy foglalkozáson nem tudja végigvinni az egész folyamatot, az ecsetkezelést meg tudja tanítani. Nagyon sokan szeretnek bútort festeni, díszíteni, de különbséget kell tenni a pingálás és a bútorfestés között. Mivel a bútorfestés archaikus dolog, régi technológiával és minták használatával kell végezni. Ha tehát hozzálátunk egy ilyen munkához, akkor csináljuk azt jól, hiszen így lesz a ládánk vagy a kazettánk több, mint egy bútor, vallja Benko Pál.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/25-ös számában.