2018. október 27., 11:52

Hugyecz László felvidéki magyar építészre emlékeztek Besztercebányán

Október 26-án Hugyecz Lászlóra, a felvidéki születésű, világhírű építészre szülővárosában Besztercebányán emlékeztek születésének 125. és halálának 60. évfordulója alkalmából. A megemlékezés és konferencia a Szlovák Állami Könyvtár és a szlovák Ladislav Hudec Alapítvány szervezésében valósult meg. Célja, hogy bemutassa a már-már feledésbe merült építész életművét.

hugyecz_laszlo4.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Szvorák Emese, wikipedia

A Magyarországon kevésbé ismert, de Sanghaj történelmi arculatának kialakításában meghatározó szerepet játszó Hugyecz László 1893-ban Besztercebányán született. Tanulmányait a budapesti Műegyetemen végezte, majd az orosz fronton harcolt az első világháborúban. A szibériai hadifogságból megszökve Sanghajban talált otthonra. Leghíresebb épületeiből sok ma is áll, például a 22 emeletes Park Hotel, amely az 1980-as évekig a város szimbóluma is volt, csakúgy, mint a Sanghaji Nagyszínház vagy az art déco építészet egyik gyöngyszeme a „Zöld Ház”.

„Hugyecz László a két világháború között Sanghajban élt és alkotott. A kor legmodernebb építészeti, technikai megoldásait alkalmazta. Azért maradandó az ő életműve, mert olyan építészeti alkotásokat tudott létrehozni, amelyek közül sok évtizedekig a Távol-Kelet legmodernebb épületeinek számított”- nyilatkozta Krizsán András, a Magyar Építészek Szövetsége elnöke, hozzátéve: nagyon termékeny építész volt, és ezek közül majdnem 40, amelyik ma is örökségvédelmi épület.

A Magyar Építészek Szövetsége és az Emberi Méltóság Tanácsa a 2018-2019-es évekre Hudec László Emlékévet hirdetett, melynek célja, a kiváló építész életművének bemutatása, a kínai-magyar kapcsolatok megerősítése és a szlovák-magyar közös történelmi múlt megismertetése.

Az emlékév egyik első programja a családi sírboltnál tartott megemlékezés és az azt követő konferencia volt. Ennek apropóján mintegy ötven látogató érkezett Magyarországról Besztercebányára, hogy megtekintsék Hugyecz egyetlen felvidéki alkotását, a vihnyei kápolnát, valamint apja, Hugyecz György által tervezett és épített épületeket Besztercebánya belvárosában és a helyi temetőben található családi kriptát.

„Még tervezünk kiállítást a Fuga Központban, Budapesten, és egy nagyon komoly Sanghaji kiállítás lehetősége is áll előttünk, ami ugyancsak a jövő évre fog átkerülni”- tudatta Csejdy Virág, a Hudec Kulturális Alapítvány elnöke- kurátora.

A Hudec Kulturális Alapítványt a család leszármazottai alapították azzal a céllal, hogy a Budapesten őrzött hagyatékot publikálják és minél több helyen bemutassák.

„Hugyecz László megtestesíti azt a példát, ahogy egy szakmailag elkötelezett, erkölcsileg magabiztos embernek kell megállnia bármilyen helyzetben a helyét, és képviselnie azt, amit ő kulturálisan kapott, ahonnan ő származott, és ami neki értékeket jelent. Ezt a tudást képviseli munkássága, amit ugye Sanghajban látni elsősorban, Besztercebánya pedig mint szülőváros, azt a kulturális gyökeret, amit mindenkinek fontos megőriznie, és továbbadnia”- emelte ki Csejdy Virág.

A jelenlévők a nemzetközi együttműködések támogatására memorandumot írtak alá. Az emlékév soron következő eseménye a 2019 tavaszán a Magyar Építészek Szövetsége budapesti székházában megrendezett fotókiállítás, melyen Hugyecz László Sanghajban megépült épületeit láthatja a nagyközönség.

Hugyecz László
Hugyecz László
Fotó:  Szvorák Emese, wikipedia

hugyecz_laszlo4.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.