Hétfőtől ismét a tánc fővárosa lesz Győr
Ismét a tánc fővárosa lesz Győr, ahol június 13. és 19. között egyszerre három tánc tematikájú fesztivált rendeznek: a 17. Magyar Táncfesztivált, a 7. Gyermek Táncfesztivált és az első Győri Balett Mini Fesztivált - mondta Kiss János fesztiváligazgató az MTI-nek.
A hétnapos eseményen fókuszba kerül a magyar népi kultúra a néptánc révén, a balett-történelem egy szakmai konferencián keresztül, valamint a Győri Balett megalakulásának története a Markó Iván emlékére válogatott fotókiállítás révén - emelte ki Kiss János.
Hozzátette: mindezek mellett fontos szerepet kap az innováció is a kortárs és kísérletező táncelőadások által.
A nyitónapon a Nemzeti Táncszínház Halász Glória rendezésében adja elő délelőtt a Tükörben című táncszínházi nevelési darabot középiskolásoknak a Kisfaludy-teremben, majd ugyanott délután a legkisebbeknek szól a Góbi Rita Társulat és a Bábszíntér közös táncos öltözőshowja, a Hacukaland.
A rendezvény megnyitója a Győri Nemzeti Színház nagyszínpadán lesz este hét órától, a nyitó előadás a Győri Balett One way to heaven című darabja lesz, amelyet Velekei László rendezett.
A napot a II. János Pál pápa téren a Pannonia Allstars Ska Orchestra koncertje zárja.
Néptáncdélutánt is tartanak, amelyen a Rába Táncegyüttes, a Regös Táncműhely és a Lippenő Táncegyüttes lép fel.
Bemutatkoznak majd a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium növendékei, valamint a győri Grácia tánciskola hallgatói.
A Győri Balett Mini Fesztivál programjában a társulat nagysikerű gyermekelőadásai, minibalett és WobbelYoga-oktatás, gyermekkoncertek, ifjúsági és kísérletező darabok kaptak helyet.
A Győri Nemzeti Színház csillárszintjén június 13-án nyílik meg a 12 év - 12 kép című kiállítás Markó Iván emlékére, a Múzeumházban pedig a Hogyan érkezett a balett Magyarországra? című tárlatot nyitják meg.
Kiss János kiemelte: a fesztivál második napján rendezik a Művészet/Elmélet elnevezésű konferenciát, amelyen a művészeti modellváltó egyetemek vesznek részt, úgy mint a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, valamint a győri Széchenyi István Egyetem. A konferencia a Magyar Művészeti Akadémia összefogásában valósul meg.