2017. május 16., 19:57

Heltai Jenő Naftalin című bohózata a Komáromi Jókai Színházban

KOMÁROM. A Komáromi Jókai Színház az évad utolsó nagyszínpadi bemutatójára készül, 2016. május 19-én mutatja be Heltai Jenő Naftalin című bohózatát Hargitai Iván rendezésében.
201705161704200.00000000000000000000000001a_naftalin3.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Heltai a magyar irodalom különleges személyisége, a könnyedség, az életöröm alkotója. Életműve hét évtizedet fog át, és általában mindig népszerű volt, személye szerint még az ellenfelei is szerették. Mosolygó bölcs volt két emberöltőn keresztül: a könnyedség és komolyság, az enyhe irónia és az enyhe szorongás, a kritika és a megbocsátás szellemes egybeötvözője. Molnár Ferenc és Herczeg Ferenc kortársaként lett színpadi szerző, abban a korban, amikor a magyar dráma „exportcikknek” számított az európai színpadokon. Naftalin című bohózata, melyet 1908-ban írt, s rövidesen be is mutattak a Vígszínházban, A néma levente mellett talán az egyik legnépszerűbb színpadi műve.

A történet látszatra egyszerű, Terka, az unatkozó szépasszony szerdánként megcsalja férjét az ifjú Laboda Péterrel. Nincs ez másképp azon a szerdán sem, amikor Párizsba indul a férjével. Csakhogy a férj idő előtti érkezése felborítja a találka ritmusát. Laboda Péter így kerül a szekrénybe, s ahelyett, hogy kiengedné valaki, újabb lakók és csalók érkeznek. Például a kedves Papa, Csapláros doktor úr, aki Patkány Etus délutáni színésznővel kíván randevúzni lánya lakásában.

Heltai bohózata  nagyon pontosan van felépítve, leképezi, hogy az öncsalás milyen abszurdumig tud jutni. Benne van a magánéleti megcsalásoktól kezdve, hogy hogyan csapjuk be magunkat, családon kívül, belül, férj-feleség, szülők-gyerekek is, csak azért, hogy leplezzük a kisebb-nagyobb bűnöket. Ennek azért van egyfajta kivetülése a társadalomra is, hogyan tudnak egész társadalmi osztályok megbolondulni. Nem hisznek a saját szemünknek,  a saját gondolatuknak, hanem annak hisznek, amit mondanak. Egészen vicces és egészen riasztó, hogy Krisztus után 2000 évvel még mindig ugyanezzel küzdünk” – vallotta az előadás rendezője, Hargitai Iván.

Az előadás díszletét Bátonyi György tervezte, a jelmezek Kárpáti Enikő munkái, zenei szerkesztőként Dobri Dániel, koreográfusként Cortés Sebastián dolgozott a produkcióban, melynek főszerepében Rancsó Dezsőt m. v. és Holocsy Katalint láthatják a nézők.

További szereplők: Tóth Károly, Skronka Tibor, Holocsy Krisztina, Bandor Éva, Cs. Tóth Erzsébet, Majorfalvi Bálint, Drága Diána m. v., Elek Lúcia m. v., Szabó Viktor, Bernáth Tamás.

Az előadás videóajánlója:

 https://www.youtube.com/watch?v=HLsepRRXPM4

színházi lábjegyzet

https://www.youtube.com/watch?v=U9MS0T94QdY

201705161704200.00000000000000000000000001a_naftalin3.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.