G. Holics Magdolna szívmelengető festményei a komáromi Csemadok Galériában – KÉPEKKEL
Mindig szívesen találkozom olyan Komáromból származó, ám a sors által máshová vezérelt tehetségekkel, akik bizonyos idő elteltével részben azzal a szándékkal térnek vissza a szülőföldjükre, hogy az otthon maradottaknak bemutassák alkotómunkájuk gyümölcseit. Egyikük az észak-komáromi származású, ám közel fél évszázada Magyarországon élő G. Holics Magdolna, akinek november 15-én A világ, ahogy látom címmel színpompás festménykiállítása nyílt a Kossuth téri Csemadok Galériában.
A kreatív, gazdag fantáziavilággal megáldott alkotó festményeihez nagyon illett a Komáromi Művészeti Alapiskola zenész házaspárja, Fekete Éva (zongora) és Fekete Vince (hegedű) által eljátszott Fantázia című Carl Böhm-zenemű. A későbbiekben előadásukban a Honvágy című Albert Jungmann- és az Egyszerű vallomás című Francois Thomé-szerzeményt is hallhattuk.
A léleksimogató muzsika után Stubendek László, a Csemadok Komáromi Városi Szervezetének elnöke üdvözölte a galériát dugig megtöltő látogatókat, akik között esztergomi és gönyüi vendégek is szép számban akadtak. Aztán átadta a szót a méltatónak, Németh Saroltának, aki sokáig Magdika kolléganője és mentoráltja volt a gönyüi óvodában.
Megtudtuk: Hatos Györgyné Holics Gabriella szorgalmazta, hogy a nővérének újabb kiállítása nyíljon a szülővárosában. Nos, a helyi Limes Galéria emeleti Dúdor István termében júniusban megrendezett kiállításának a megrendezése is neki volt köszönhető: azzal a 70. születésnapja alkalmából lepte meg az ünnepeltet. Míg a korábbi tárlatanyagot dr. Farkas Veronika galériaalapító művészettörténész, kurátor vezényletével állították össze, a jelenlegit maguk rendezték, gondosan ügyelve arra, hogy az újabb térben további művei kapjanak helyet.
A méltató az alkotóról elmondta: Komáromból előbb Lévára vezetett az életútja, ahol leérettségizett, 1975-ben pedig házasság révén az anyaországba költözött. Tehát évtizedek óta a közeli Gönyűn él, amely helyi óvodájában a 2012. évi nyugdíjaztatásáig óvodapedagógusként dolgozott.
Azóta szoros barátság köti össze kettőjüket. Mivel minden területen a folyamatosa tanulás híve, ezért Sopronban elvégezte az óvónőképző főiskolát. Két gyermeke született, és már három unoka boldog nagymamája.
Azt is hallhattuk: kreatív hölgyként nem érte be ennyivel. Mivel a gyermekkora óta szívesen rajzol és fest, s a híres festők életének tanulmányozása is mindig nagyon vonzotta őt, a benne munkálkodó alkotási vágyat a gyermekei, Gabi és Ádám felcseperedése után Komáromban és Győrben, különböző képzőművészeti szakkörökben élte ki. Ez utóbbi városban egy ideig Barabás László festőművész tanítványaként is csiszolhatta saját tehetségét, sőt, közös kiállításuk is volt a szedresi Bezerédj-kastélyban.
Az óvodásairól készített portrékból pedig a helyi óvodában és a Faluházban nyílt kiállítása. 2005-től tagja volt a Beöthy Irodalmi és Képzőművészeti Társaságnak, amely tagjaival több közös kiállításon mutatkozhatott be a Győri Kereskedelmi és Iparkamarában. 2013-től pedig mindmáig tagja a szintén ottani Paál László Képzőművészeti Körnek, amely tagjaival önfejlesztő alkotói órákat él át, s éveken át a győri Konferencia szálló adott helyet a csoportos kiállításaiknak.
Mesterének tartja a Cserhát Művész Kör művészeti vezetőjét, Simon M. Veronika alias Simone, díjazott grafikus- és festőművészt is, aki 2000 óta Székesfehérváron irányítja az SMV 2000 Festőtanodát.
– hangzott el.
G. Holics Magdolna Komáromban december 6-ig látható kiállításán jól megférnek egymás mellett az általa készített tájképek, csendéletek és portrék, hiszen az érdeklődési köre és a festési technikája is szerteágazó. Az olajfesték és a pasztellkréta sem áll távol tőle, valamint akvarelleket és grafikákat is szívesen készít.
Képei advent közeledtével elcsendesedésre késztetnek, szívet melengetnek, gyönyörködtetnek. A szemlélődőknek segítenek rácsodálkozni az élet és azon belül a varázslatos természet csodáira, s arról is árulkodnak, hogy az alkotás és annak megannyi gyümölcse a művész számára szintén örömforrást jelent.
Nos, ő az elhangzottaktól annyira meghatódott, hogy csak röviden szólt a jelenlevőkhöz, megköszönve az újabb kiállítási lehetőséget és valamennyi érintett fél segítségét.
Az is örvendetes, hogy Magdika mindenütt büszkén vállalja a felvidéki gyökereit. Saját bevallása szerint mindig nagyon szívesen tér vissza Komáromba, ahol a már 92 éves apukájuk, Holics Antal is él, akit sokan ismerhetnek a hajdani Járási Építkezési Vállalatból (OSP). Heti váltásban a húgával együtt gondozzák őt. Sajnálatos, hogy az édesanyjuk elhunyt a Covid-pandémia során.
A tárlatnyitó ünnepségre a szerettei is elkísérték, és lélekemelő szavakkal, pompás virágözönnel halmozták el őt. Aki lemaradt a megnyitóról, az a kiállítást Mikulás napjáig a 0907/340 465-ös telefonszámon történő előzetes megegyezés alapján tekintheti meg. Nem túlzás azt állítani, hogy derű költözik a szívébe...