Futurisztikus űrszekerek foglalták el a Limes Galériát
Mintha a bolygónkat megszálló ufók sebtében hátrahagyták volna a furcsa járgányaikat, úgy nézett ki november 15-én a komáromi Limes Galéria kiállítótere. A máskor tágasnak tűnő templomhajóban most alig fértek el Kovács Barnabás, felsőpatonyi autodidakta képzőművész, valamint a segítőtársai, Dolán György festőművész és Végh Gábor által éppen installált művek. Érzékeny antennákkal fogható a különleges Űradás, amit e tárlatanyaga címéül választott a sokoldalú alkotó.
A Felsőpatonyban élő Kovács Barnabás a Ma7-nek elárulta, hogy már gyermekként két szerelme volt: a képzőművészet és az állatok. Előbb elvégezte a mezőgazdasági középiskolát, majd tizenöt évvel ezelőtt autodidaktaként, komolyabban beleásta magát a művészetekbe, a távol-keleti filozófiába, a kínai orvostudományba és a buddhizmusba.
„Az intuíció – ösztönös megérzés által verseket, képverseket és meséket kezdtem írni. Az erdei karácsony és A nagy szökés című mesekönyvem már megjelent. Továbbá megalapítottam a Pitypang Kiadót, valamint rengeteget fényképeztem, fotókiállításaim is voltak. 2012-ben elkészítettem a Gondolatkód című experimentális filmemet, amely a YouTube videómegosztón is megtalálható, s Lipcsey Gyurinál, az ART-MA Galériában egy fotóinstallációmat is kiállították.
– magyarázta.
Hozzátette: futurisztikusak a művei, amelyek meditatív állapotban születnek, vagyis „fogja az adást“, ahogy minderre a mostani installációja címe is utal. A Flow-art irányzat megalapítójának tartják őt, amely háttér-filozófiájának lényege az energiák szabad áramlása a mentális evolúció jegyében, új víziók születése. Annak egyebek mellett az installáció, a festészet és a zenei, füst- és hanghatásokkal párosuló happening is részét képezi.
A Limes Galériában készülő anyag Dolán Gyuri felkérésére, szintén intuíció hatására, pár nap alatt született.
– fejtette ki.
Az alkotás során újrahasznosítható anyagokat használ, ekképp fókuszálva a környezettudatosságra. „Ezen installációm készítésekor többnyire különféle szemétbe szánt, feleslegesnek tartott anyagokat használtam fel, nem kifejezetten vászonra dolgozom. Ezzel azt is bizonyítom, hogy szinte bármiből készíthető érték, miközben hozzájárulok a bolygónk, az életkörnyezetünk védelméhez is“ – szögezte le.
Kérdésünkre, hogy elsősorban kiknek érdemes megtekinteniük a november 18-án (pénteken) 18 órakor nyíló Űradást, ekképp válaszolt: „Mindazoknak, életkortól függetlenül, akik kedveli az extrém dolgokat, nyitottak az újításra, kísérletezésre, és szokatlan élményeket akarnak átélni.
A kiállítás kurátora a házigazda, Farkas Veronika művészettörténész, a hangulatfokozó zenét pedig Vinnie Lonely szolgáltatja.