Füleken is bemutatják a „30 éves a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet” c. kiállítást
Rimaszombat és Losonc után az érdeklődők Füleken is megtekinthetik a „30 éves a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet” című kiállítást, amely a terület egyedi természeti adottságait, valamint az annak kezelésére és védelmére hivatott szervezet történetét és legfőbb tevékenységeit mutatja be - írja sajtóközleményében a Füleki Vármúzeum.
A kiállítás három tematikus egységből áll. Az első, bevezető rész térképek, dokumentumok, okiratok és promóciós anyagok segítségével rögzíti a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet és igazgatóságának megalapítását, míg a második a szervezet kezdeti tevékenységeit, a határon átnyúló együttműködését és az általános működését mutatja be. A harmadik rész a terület természeti értékeit ismerteti, és egyben interaktív elemeket is tartalmaz a látogatók, különösen a gyermekek számára. A kiállítást gazdag szöveges és fényképes anyag kíséri.
A Cseres-hegységet 1989-ben nyilvánították tájvédelmi körzetté. A mintegy 16 771 ha nagyságú területen a második védelmi fokozat van általános érvényben. Legfőképp a jellegzetes vulkáni domborzatáról vált ismertté, ám fő alkotóeleme a homokkő, amely hegyesen kiemelkedő dombokkal és festői völgyekkel körvonalazott sajátos arculatot kölcsönöz a térségnek. Meleg- és szárazságkedvelő élőhelyek, valamint az azokhoz kötődő növény- és állatfajok találhatók itt, de a hűvösebb fekvésű helyeken él néhány hegyvidéki faj is.
A megnyitóra 2019. szeptember 27-én, 16.30 órakor kerül sor a Füleki Városi Honismereti Múzeum galériájában. A közforrásból támogatott kiállítást a Szlovák Köztársaság Állami Természetvédelme – a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet Igazgatóság hozta létre. A kiállított tárgyak továbbá a kassai Kelet-Szlovákiai Múzeum és a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum gyűjteményéből, valamint magángyűjteményből származnak. A tárlat 2019. 11. 29-ig megtekinthető.