2014. október 18., 09:11

Feszty Árpád-centenárium: „Három generáció - három grácia“ a Limes Galériában

RÉVKOMÁROM. Sajátos tematikájú és hangulatú kiállítás nyílt pénteken a révkomáromi Limes Galéria Dúdor István-termében. Feszty Árpád halálának 100. évfordulója alkalmából a 35 éve Ógyallán élő és alkotó képzőművész, Magdaléna Serbáková „Három generáció - három grácia“ című kiállításával állít emléket a mester három művészi vénával megáldott hölgyrokonának.
201410180837040.kiall01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A három nemzedékhez tartozó három grácia: Jókai Mórné Laborfalvi Róza (1817-1886) színművésznő, Feszty Árpádné Jókai Róza (1861-1936) festőművész és író, Jókai Mór fogadott lánya, valamint Feszty Masa (1895-1979) festőművész, Feszty Árpád (1856-1914) és Jókai Róza lánya – derült ki a Farkas Veronika tárlatkurátor által a megnyitó ünnepségen elmondottakból.

„Ógyallán működik az Artklub képzőművészeti csoport, amellyel Feszty Árpád halálának 100. évfordulója alkalmából megrendeztük a „Hommage á Feszty Árpád“ című kiállítást. Annak kapcsán különféle Feszty Árpád életével kapcsolatos anyagokhoz jutottam, amelyekből pótolhattam a Feszty családdal és más hajdani Ógyalla környékén élő jelentős személyiségekkel kapcsolatos hiányzó ismereteimet. Megtudtam, hogy Feszty család ógyallai családi sírboltjából hiányoznak Feszty Árpádné földi maradványai, mivel a budapesti Kerepesi úti Nemzeti Temetőben helyezték őt végső nyugalomra. Ugyanott alussza örök álmát a nagyanyja, Jókainé Laborfalvi Róza színművésznő – akinek a tiszteletére síremléket emeltek, Zala György szobrászművész alkotását – és Mária, avagy Masa nevű lánya is. Éppen Feszty Masa halálának évében költöztem Ógyallára. Róla már korábban is festettem képeket, amelyeket az említett centenáriumi Feszty-kiállításon is láthatták az érdeklődők. A Limes Galéria igazgatónője, Farkas Veronika művészettörténész által a róla korábban írt könyvet is elolvastam. Majd a három hölgyről készített fényképek, régebbi festmények és saját fantáziám eredményeként állt össze a „Három generáció - három grácia“ című festménykiállításom anyaga, amely egyfajta tisztelgés a Feszty család előtt, s első alkalommal a Limesben látható. Ez az anyag főként figurális kompozíciókat tartalmaz, néhány művemen még alig száradt meg a festék, de szívesen tettem eleget Farkas Veronika meghívásának, hogy még a centenárium évében megnyílhasson ez az önálló kiállításom. Remélem, hogy az anyag elnyeri a nagyközönség és a Feszty-leszármazottak tetszését is, néhányukhoz ugyanis baráti szálak is fűznek“ – árulta el portálunknak a kiállítás kulisszatitkait a képek alkotója. 

Magdaléna Serbáková 1974-ben végzett az eperjesi Šafárik Egyetem Bölcsészkarán, majd 1979-ben Ógyallára költözött, és 1990 óta oktat az ottani művészeti alapiskolában. Az eltelt három és fél évtized során tanítványai sokaságát készítette fel művészeti tanulmányok folytatására. A Komáromi járásban található kisváros képzőművészeti életének fáradhatatlan szervezője: az oktatás és az alkotás mellett kiállításokat rendez, alkotóműhelyeket szervez úgy a gyermekeknek az általa működtetett iskolai galériában, mint a környék felnőtt képzőművészeinek.

A művésznő 1989-ig az akvarellnek, kollázsnak és a textilszövésnek hódolt. Majd a 90-es években gyapjúfonallal kipróbálta az ún. artex technikát – dekoratív, nagyméretű kompozíciókat készített, továbbá a selyemfestést. Az alkalmazott textilművészet keretében megrendelésekre folyamatosan készít a községi heraldikához kötődő, aranyszállal díszített szaténzászlókat is. Napjainkban leggyakrabban akvarelleket, olajfestményeket, akrill kompozíciókat és tűzzománc műveket alkot. Immár 35 éve folyamatosan jelen van a komáromi régió képzőművészeti életében, számos bel- és külföldi önálló és csoportos kiállításon vett részt. 

A révkomáromi Limes Galériában november 9-ig megtekinthető kiállítás nem csak Magdaléna Serbáková Feszty család és annak képein megörökített hölgytagjai iránti tiszteletéről, hanem arról is tanúskodik, hogy a képzőművészet nem ismer nyelvi és nemzetiségi határokat, korlátokat. Egy magyarok és szlovákok által is lakott városban mindkét nemzethez tartozók kölcsönösen megbecsülhetik, őrizhetik és ápolhatják egymás kulturális értékeit.

201410180837040.kiall01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.