2016. január 30., 11:16

Felvidéki tagokat is vár a Limes Galériában bemutatkozó Szőnyi Alkotókör

KOMÁROM. A Duna Mente Művészetéért polgári társulás a Szőnyi Alkotókörrel, a dél-komáromi Endresz Csoport Egyesülettel és az észak-komáromi Egy Jobb Komáromért polgári társulással közösen a Limes Galéria Dúdor-termében pénteken nyitotta meg a Komárom Képes Krónikája című kiállítást, amely létrejöttét mindkét városi önkormányzat támogatta. A Felvidéken első alkalommal kiállított anyag március közepéig tekinthető meg.
201601301117330.01a_kn_2_jobb.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Farkas Veronika művészettörténész-galériaigazgató üdvözlő szavai és a túlparti Feszty Alapiskola diákjainak műsora után Knirs Imre, Észak-Komárom alpolgármestere, az Egy Jobb Komáromért polgári társulás elnöke szólt a jelenlevőkhöz. Beszédében a történelem viharai során kettészelt város együvétartozását -- az egyre több síkon történő közös gondolkodás, alkotás és élményszerzés jelentőségét hangsúlyozta.  Majd Hornig Rudolfné Éva, a Szőnyi Alkotókör egyik alapító tagja mutatta be a 2009-ben alakult műkedvelő csoportot, amelynek több tagja személyes jelenlétével tisztelte meg a megnyitó ünnepség résztvevőit. Aztkövetően az alapító a tárlatanyag kulisszatitkait vázolta.

Miközben a galéria látogatói már a színpompás festményekben, tűzzománc művekben és grafikákban gyönyörködtek, Hornig Éva portálunkat részletesebben is tájékoztatta az alkotókörük tagjai által sikeresen átvészelt nehézségekről, a szakkör újjáélesztéséről és eddigi eredményeiről.

„Nagy Judit művésztanár vezetésével 2009-ben Dél-Komárom Szőny városrészének Petőfi Sándor Művelődési Házában olyan hiánypótló szakkörként kezdtük el tevékenységünket, amely iránt már régóta nagy igény mutatkozott Komárom és környéke településeinek nem hivatásos alkotói részéről. A műkedvelő képzőművészek korábbi, mintegy fél évszázaddal ezelőtti képzése Angyal Kálmán művésztanár nevéhez fűződött, akinek a szakmai támogatásának köszönhetően több amatőrből nemzetközileg elismert művész vált. Õk már sokfelé öregbítették Komárom régi hírnevét. Közülük megemlíthetem a kerámia -, textil- és üvegművészeket: Szemereki Terézt, Kecskés Ágnest és Vida Zsuzsát, továbbá Széri-Varga Géza szobrászt, Kálmán László ötvösművészt“ – indokolta a Szőnyi Alkotókör megalakulását annak manapság is aktív tagja.

A jelenleg 14 fős Szőnyi Alkotókörnek az élet különböző területéről érkező tagjai szabadidejükben szerdánként fél 5-től három órán át immár a Feszty Árpád Általános Iskolában közösen fejleszthetik tehetségüket. Köztük többségben vannak a felnőttek, de mivel az utódok kinevelését is fontosnak tartják, tehetséges gyerekeket is befogadnak maguk közé.

„Kezdetben Nagy Judit művésztanár egyengette az utunkat – sokféle technikát megtanított nekünk, és különféle feladatokkal látott el bennünket. Mivel azonban munkássága fordulóponthoz érkezett, kevés szabadidejét már saját művek elkészítésével tölti, alkotókörünknek új oktatókat kellett keresni. Szerencsére, rátaláltunk  Ganzer Katalin nyugdíjas művésztanárra, aki vállalta, hogy szerdánként fél öttől a Feszty Árpád Általános Iskolában foglalkozzon velünk. Kiss Mária, az iskola igazgatója és Füriné Nagy Edit művésztanár szintén pozitívan fogadta tagjaink megkeresését. Tágas, kellőképpen megvilágított termet, különféle anyagokat és az eszközeink tárolására alkalmas szertárt is biztosítanak közösségünknek. Dr. Molnár Attilától, városunk polgármesterétől eddig kétszer kaptunk anyagi támogatást. Abból megvásárolhattuk a szükséges eszközöket, rajzlapokat, nagyméretű rajztáblákat. Célunk azon túl, hogy jól érezzük magunkat, és fejlesszük a rajztudásunkat, az is, hogy a gyerekek közül is egyre többen kedvet kapjanak a délutáni közös alkotáshoz“ – mondta Hornig Éva.

Hálásan szólt az alkotókör tevékenységének felvidéki vonatkozásáról is: „Amíg nem találtuk meg az új kuckónkat, ezt a rajztagozatos alapiskolát, addig Szilva József, az észak-komáromi művészeti alapiskola képzőművészeti tagozatának vezetője fogadott be bennünket. Támogatását ezúton is hálásan köszönjük, és reméljük, hogy majd a „Fesztyben“ is meg-meglátogat bennünket! Azt is hangsúlyozni szeretném: a dél-komáromi tagjaink sorába a Duna túloldaláról is szeretettel várjuk a műkedvelő képzőművészeket. Szeretnénk minél szorosabbra fűzni a baráti-szakmai szálakat a két város, vagyis inkább városrész amatőr alkotói között“.

A csoport tagjai már több kiállításon vettek részt. Komárom városa 2012 júliusában francia napokat rendezett a Jókai-ligetben, ahol képeiket padokra, állványokra, esernyőkre tűzve rögtönzött szabadtéri kiállítást rendeztek, miközben a sajátos hangulatú helyszínen is alkottak.

Miután több magyarországi településen is bemutatkozhattak a nagyközönségnek, 2013-ban és 2014-ben az Endresz Csoport Egyesülettől kaptak lehetőséget arra, hogy az általa a komáromi Csillag Erődben megrendezett Hon-Napon is bemutathassák műveiket.

„Tavaly februárban az Endresz Csoport Egyesület a Korona Napok szervezése során bennünket is megkeresett. Akkor volt ugyanis 575 éve annak, hogy Komáromban megszületett V. László király, és Visegrádról városunkba került a Szent Korona. Az izgalmas történetet számunkra Rabi Lenke, a helyi Jókai Mór Városi Könyvtár igazgatója írta meg. Majd annak alapján témábavágó képeket festettünk, azaz a történetet diafilmszerűen készítettük el, s a történelmi áttekintést nyújtó képaláírásokkal együtt megszületett A Szent Korona útja, Visegrádtól Komáromig című kiállításunk. Az Endresz Csoport Egyesület pedig Komáromba hozta a Szent Koronáról készült hologramot, aminek köszönhetően egy nagyon érdekes szakrális tér alakult ki, s a Korona Napok érdekes színfoltjaként nyílt meg közös kiállításunk“ – folytatta tájékoztatását.

Komárom 1265. április 1-jén kapott városi rangot IV. Béla magyar királytól, s a továbbiakban a komáromiak ugyanolyan jogokkal rendelkeztek, mint amilyenekkel Buda lakosai. A tavalyi 750. évforduló alkalmából az Endresz Csoport Egyesület és az észak-komáromi Egy Jobb Komáromért polgári társulás novemberben Komárom egy város elnevezéssel előadásokból, kiállításból és emléktábla-avatásból álló műsorfüzért tartott felváltva a Duna mindkét oldalán.

„Erre a rendezvényre újabb képeket készítettünk: megszületett a Komárom Képes Krónikája című jubileumi anyagunk. A korabeli eseményekről, fontos személyiségekről és hajdani épületekről mindnyájan két-három festményt, grafikát, tűzzománc művet készítettünk. Nagy Judit tanárunk pedig nevezetes észak-komáromi épületekről tűzzománc képeslapokat készített. Ezt az anyagot most első ízben állítottuk ki a Felvidéken, de érdeklődés esetén további meghívásoknak is szívesen eleget tennénk!“ – mondta el végül, hozzáfűzve: működésüket a továbbiakban szervezettebb keretek között, egyesületi formában szeretnék folytatni, felvállalva a tehetséges fiatalok még hatékonyabb gondozását és a múlt értékeinek megőrzését is.

201601301117330.01a_kn_2_jobb.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.