Felújították a II. Rákóczi Ferenc sorsát bemutató triptichont
A II.Rákóczi Ferenc életsorsát bemutató triptichont Dudics Andor festette 1914-1916 között, nyolc évvel azután, hogy a fejedelmet és bujdosó társait a dóm altemplomában örök nyugalomra helyezték. A nyughely restaurálása a hamvak hazahozatalának centenáriumi évében valósult meg.
A Rákóczi-freskó felújítása egy évet vett igénybe. A szakemberek korábban egybehangzóan azt állították, hogy a falikép alsó és felső része menthetetlen. "Nagy, sőt extrém kihívás volt ez számunkra. A munka legnagyobb részét azoknak a felületeknek az eltávolítása jelentette, amelyek a festmény felszínére tapadtak" - magyarázta Peter Gomboš festőművész, restaurátor. "24 éves szolgálatom alatt a dómot teljesen állványok nélkül még soha sem láttam. Az is egy jó jel, hogy ez a kép felújításra került. Ez valóban egy olyan kincs, ami nem csak a szemet, de a szíveket is megmelengeti" - mondta portálunknak Pásztor Zoltán püspöki helynök.
A tiptichon középső ívmezejében a művész kisdedként ábrázolja a fejedelmet édesanyja – Zrínyi Ilona dajkáló ölében. A következő ívmezőn Rákóczi ifjúként látható, Kollonich érsek oldalán. Az utolsó képen az uralkodó Sárosi-várban történt elfogatását örökítette meg a festő. Mintegy megkoronázása mindennek a szabadsághős Rákóczi lóháton ülve, Bercsényi és több társa által övezve. Utána már a hanyatlás időszaka következik. A száműzött Rákóczit XIV. Lajos francia király és III. Ahmed török szultán fogadja, majd az utolsó képkockán a Márvány-tenger partján térdére borulva látjuk a töprengő fejedelmet, háta mögött hűséges íródeákjával, Mikes Kelemennel. A triptichon felső, vízszintes része II. Rákóczi Ferenc kassai temetését ábrázolja. A koporsó előtt Forster Gyula a Műemlékek Országos Bizottságának elnöke vezetésével az ereklyék hazaszállítását intéző ötös-bizottság tagjai haladnak, élükön a temetést végző főpapokkal.
A restaurátoroknak köszönhetően végre ismét látható az alkotás harmadik része. "Az ajtó feletti részben a fejedelem szarkofágja látható, zászlóval betakarva és két szám: 1715 és 1906. Lényegében ez a két dátum takarja a fejedelem száműzetését, mert 1715-ben született az a rendelet, mely kimondta, hogy sem éltében, sem halálában nem kerülhet haza. 1906 október 29-én mégis hazakerült" - mondta a Hírek.sk-nak Gyurcsis Imre, a dóm idegenvezetője.
A Kassai Szent Erzsébet Székesegyház felújítása részben európai uniós forrásokból valósul meg. Összességében mintegy 432 ezer euró fordítható a restaurátori munkákra. A szakemberek 2013-ig szeretnék befejezni a dóm belső felújítását.
KAPCSOLÓDÓ VIDE