2012. január 13., 09:10

Évzáróra készül a Jókai Egyesület

RÉVKOMÁROM. A nemrég centenáriumát ünneplő Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület január 19-én délután fél ötkor a Kultúrpalotában tartja évzáró közgyűlését, amelyen emlékműsorral idézik fel a 60 évvel ezelőtt elhunyt Baranyay József író-lapszerkesztő-helytörténész sokrétű tevékenységét.

A nyilvános rendezvényen adakozni lehet Egressy Béni tervezett mellszobrára, Nagy János szobrászművész alkotására,amit a VMK bejáratánál kívánnak elhelyezni. Keszegh Margit egyesületi elnök portálunknak elmondta, tettrekész társaival továbbra is fontosnak tartja a kettészakított, ám egybetartozó Komárom közművelődési örökségének, magyar múltjának ápolását és megőrzését az utókor számára. E célból – a közelmúltban elhunyt dr. Szénássy Zoltán gimnáziumi tanár-helytörténész-író kezdeményezésére 2000 őszén alakították újjá a „Jókai Egyesületet“, amelyet a hatalom urai 1947-ben önkényesen felszámoltak, és az 1913-ban saját költségén felépített székhelyétől, a Kultúrpalotától megfosztottak.

Elmondta: „Idén lesz 75 éve annak, hogy a Felvidék legrégebbi magyar kultúrfóruma a Kultúrpalota (ma Duna Menti Múzeum) parkjában szobrot emelt Jókai Mórnak. Ebben az évben Baranyay József halálának 60. évfordulójáról is megemlékezünk.

Az 1876-ban született, jogi végzettségű újságíró, könyvtáros, helytörténész nevéhez fűződik a dunaszerdahelyi Csallóközi Lapok (1904–1912), a Komáromi Újság (1914–1919), a Vagyunk című folyóirat (1920), a Barázda című agrárpolitikai és kisebbségvédelmi újság (1921–1926, 1936–1939) és a Komáromi Lapok szerkesztése (1920–1944). Egyidejűleg könyvtárosként is tevékenykedett, és több tartalmas könyvet írt. Legismertebb művei „A csallóközi aranymosás, Komárom a magyar népdalokban és „A komáromi magyar színészet története 1811–1941. Személyéről a Kustyán Ilona gimnáziumi tanárnő és diákjai által összeállított műsorral emlékeznek meg.

A jövő héten zajló évzárón ismét lehet majd adakozni Egressy Béni, a Szózat megzenésítőjének és a Bánk bán szövegkönyvírójának tervezett mellszobrára. Az elnöknő hangsúlyozta: a komáromi honvédzenekar egykori igazgatója e két művével örökre belopta magát a magyarok szívébe, ezért megérdemelne egy szobrot a révkomáromi Városi Művelődési Központ bejáratánál. Kérik azokat, akik ezt megtehetik, hogy adakozzanak e terv megvalósítására! Az adományokat előre is köszönik.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.